Wrzucaj do bębna raz w miesiącu. Pralka będzie jak nowa

Wrzucaj do bębna raz w miesiącu. Pralka będzie jak nowa

Jak wyczyścić bęben pralki?
Jak wyczyścić bęben pralki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
10.03.2023 08:59, aktualizacja: 10.03.2023 09:21

Pralka to jedno z najczęściej używanych urządzeń elektronicznych w domu. Chociaż podczas każdego prania ma styczność z detergentami, bywa, że jej bęben jest tak brudny, że zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Pralka ma ciągłą styczność z brudem, a także z wodą i silnymi detergentami. Jednak sam bęben rzadko jest prawidłowo czyszczony. Aby pralka działała jak najdłużej, bez awarii i wydzielania nieprzyjemnych zapachów, należy czyścić go co najmniej raz w miesiącu.

Czym czyścić bęben pralki?

Na szczęście nie trzeba biec po drogie i specjalistyczne środki do czyszczenia. Jeśli pralka działa jak należy, a w domu masz tabletki do zmywarki, najlepszym wyjściem jest umieszczenie w bębnie jednej z nich.

Tabletki do zmywarki mają bardzo silne działanie oczyszczające. Doskonale radzą sobie z przykrymi zapachami, brudem, plamami czy tłuszczem, dzięki temu nadadzą się do czyszczenia bębna pralki. Jak to zrobić?

Wystarczy wrzucić tabletkę do opróżnionego bębna, zamknąć go i ustawić pranie na 40 stopni Celsjusza na co najmniej 40 minut, a najlepiej godzinę. Po tym czasie bęben powinien być dokładnie oczyszczony. Zabieg należy powtarzać raz w miesiącu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd biorą się przykre zapachy z pralki?

Choć zarówno proszki do prania, jak i płyny do płukania używane w pralce zwykle pięknie pachną, bywa, że z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jest to kwestia nieprawidłowego korzystania z urządzenia.

Po pierwsze, bęben pralki, po każdym praniu, powinien mieć swobodny dostęp do powietrza, aby móc się osuszyć. W innym wypadku, w środku, a dokładniej w gumach tuż przy bębnie, może zgromadzić się pleśń. To właśnie tam często zalegają niewyciągnięte przed kolejnym praniem, wilgotne przedmioty, takie jak chusteczki, spinki, gumki, czy niewielkie kamienie.

Uszkadzają one gumy i w dodatku, w styczności z wodą i wilgocią, zaczynają wytwarzać nieprzyjemny zapach, co w konsekwencji prowadzi do powstania pleśni. Warto sprawdzać gumy możliwie jak najczęściej.

Raz na jakiś czas warto przetrzeć wnętrze gum wilgotną gąbką z dodatkiem sody oczyszczonej, po czym należy dokładnie je osuszyć, a sam bęben pralki pozostawić otwarty.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także