Wybielanie zębów – metody domowe i profesjonalne. Jak utrzymać efekt?
Do wybielania zębów można podejść domowymi sposobami lub oddać się w ręce stomatologa. Jakie metody są najczęściej stosowane? Jak utrzymać efekt białych zębów na dłużej?
21.04.2017 | aktual.: 04.04.2019 15:53
Wybielanie zębów u profesjonalisty
Zabieg wybielania zębów można wykupić w gabinetach stomatologicznych i kosmetycznych.
Podczas zabiegu używane są lampy halogenowe lub lampy LED. Wybielanie zębów z zastosowaniem naświetlania to metoda zdecydowanie bezpieczniejsza i trwalsza niż sposoby domowe czy kosmetyczne. Podczas jednej sesji stomatolog wybieli zęby o kilka odcieni, a efekt utrzyma się przez około 2-3 lata przy odpowiednich nawykach żywieniowych i higienicznych.
Sama biel zębów na początku może delikatnie ściemnieć, ponieważ kolor stabilizuje się przez pierwsze dwa tygodnie. Aby utrzymać biały uśmiech, warto powtórzyć zabieg wybielania zębów po 2-3 latach.
Zaletą gabinetowego wybielania zębów jest opieka specjalisty. Każde wybielanie polega na reakcji utleniania, a stomatolog wie dokładnie, w którym momencie zakończyć zabieg, tak żeby nie uszkodzić szkliwa. Poza tym, wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest kompleksowe – nie pozostawia pożółkłych ścianek zębów, niedostępnych dla pasków wybielających czy nakładek.
W zależności od stosowanego sprzętu oraz stanu zębów i dziąseł pacjenta, podczas i po zabiegu wybielania może pojawić się czasowy ból lub nadwrażliwość zębów. Wtedy zabieg należy przerwać lub dodatkowo przeprowadzić fluoryzację.
Zobacz także
Wybielanie zębów w domu
Wybielanie zębów samodzielnie w domu i tak zaczyna się u dentysty. Należy bowiem najpierw usunąć kamień osadzony na szkliwie.
W aptekach i sklepach kosmetycznych dostępnych jest wiele preparatów, których używać można w warunkach domowych. Warto jednak pamiętać, że wybielanie zębów to ingerencja w strukturę szkliwa – powłoki chroniącej zęby, dlatego należy restrykcyjnie przestrzegać zaleceń lekarza lub instrukcji zawartej w załączonej ulotce.
Wadą metod wybielania zębów w domu jest duży nakład czasu (około 2-3 tygodnie regularnych zabiegów), a także krótkotrwałość i niezbyt zadowalający efekt (utrzymuje się do 3 do 6 miesięcy).
Do dyspozycji amatorów domowych sposobów wybielania zębów pozostają:
- pasty wybielające – specjalistyczne pasty dostępne w aptekach są najmniej inwazyjną metodą wybielania zębów, używa się ich rano, wieczorem i po każdym posiłku naprzemiennie ze zwykła pastą. Można zastąpić ją wybielającą gumą do żucia, gdy nie mamy możliwości umycia zębów.
- paski wybielające – nasączone żelem wybielającym paski należy nakładać na zęby dwa razy dziennie na pół godziny. Zabieg może trwać nawet dwa tygodnie i należy go powtarzać co 6 miesięcy.
- wybielacze w sztyfcie – aplikowane za pomocą flamastra po umyciu zębów, najlepiej wieczorem.
- żel wybielający – nakładany na protetyczną nakładkę na około 10 min. Stosowany codziennie przyniesie efekty już po tygodniu.
- nakładki wybielające – zabieg 5-dniowy, podczas którego nakładki-szyny wciska się na zęby na około 20-30 min.
Istnieje kilka domowych sposobów wybielania zębów, na przykład sodą oczyszczoną, solą czy sokiem z cytryny. Jednak specjaliści nie polecają żadnego z nich. Wymienione produkty jedynie niszczą szkliwo, a ich działanie wybielające nie jest potwierdzone.
Jak utrzymać efekt po wybielaniu zębów?
Przede wszystkim należy myć zęby codziennie rano i wieczorem, a także po każdym posiłku.
Poza tym, w pierwszych tygodniach po wybielaniu zębów powinno się stosować białą dietę. Chodzi o produktu bez silnych substancji barwiących. Efekt wybielonych zębów utrzymamy dzięki jedzeniu kefiru, śmietany, białego sera, jogurtu, ryżu, ziemniaków czy makaronu.
Zdecydowanie lepiej odmówić sobie kawy, herbaty, wina, czerwonych sosów, kolorowych soków czy palenia papierosów.