Uważaj, żeby nie dotknąć. Rozeszły się po całej Polsce

Uważaj, żeby nie dotknąć. Rozeszły się po całej Polsce

Tak wygląda korowódka dębówka - zdjęcie ilustracyjne
Tak wygląda korowódka dębówka - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Alain Guerrier
05.03.2024 16:16, aktualizacja: 05.03.2024 17:13

Ta puszysta gąsienica kiedyś przeobrazi się w ćmę o sporych rozmiarach. Jednak zanim to nastąpi, kontakt z tym owadem może powodować problemy zdrowotne. Dlaczego nie wolno dotykać korowódki dębówki?

Czy gąsienice mogą być niebezpieczne? Ten konkretny gatunek ćmy, kiedy jest jeszcze przed swoim ostatecznym stadium, ma zaledwie trzy centymetry długości, a może być źródłem wielu problemów.

Mały owad, wielki kłopot

Okazuje się, że gąsienica korowódki dębowej już od pierwszych dni życia jest wyposażona w tajną broń, która stanowi dla wroga tego żyjątka prawdziwe wyzwanie. Korowódkę możemy wypatrzeć m.in. na liściach dębów, ale też buku, jesionie, brzozie, śliwie, wierzbie, a nawet leszczynie. Co ciekawe na jednym drzewie może się znajdować nawet 100 tys. osobników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niech nas jednak nie zmyli wygląd tego owada. Pięknie prezentujące się "włoski" są wypełnione parzącym płynem. Co więcej, korowódka, gdy poczuje się zagrożona, może wystrzelić włoskami w powietrze. Ze względu na ich lekkość, z łatwością uniesie je wiatr i przeniesie nawet kilka kilometrów dalej.

Tak wygląda korowódka dębówka - zdjęcie ilustracyjne
Tak wygląda korowódka dębówka - zdjęcie ilustracyjne© Adobe Stock | Adobe

Trucizna może wywołać u człowieka reakcje alergiczne, a także podrażnienia. Bezpośredni kontakt z tą gąsienicą może prowadzić do pojawienia się gorączki, zawrotów głowy, czy ataków astmy, wymiotów oraz wysypki.

Bliskie spotkanie z korowódką dębówką? Zadziałaj od razu

Jeśli tylko natkniemy się na gąsienicę, po przyjściu do domu od razu zdejmujemy ubranie i upierzemy je w min. 60 stopniach. Kiedy włoski znajdują się bezpośrednio na naszej skórze, usuwamy je przy pomocy taśmy klejącej. Powtarzamy czynność do momentu, gdy pozbędziemy się wszystkich.

Podrażnione miejsca przemyjmy letnią wodą. Nie pocieramy i nie drapiemy miejsc, gdzie pojawiły się zmiany skórne. Jeżeli tylko włoski gąsienicy wywołały silną reakcję alergiczną lub dostały się nam do oczu, należy zgłosić po pomoc do lekarza.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta