Blisko ludziWymarzona sala na wesele

Wymarzona sala na wesele

Wybór sali na przyjęcie weselne to jedno z kluczowych zadań stojących przed Młodymi. Często rezerwuje się ją z dużym wyprzedzeniem, a czasem wolny termin niejako decyduje o dacie ślubu. Istnieje wiele miejsc, gdzie można zorganizować przyjęcie – czym się jednak kierować, aby spełniły się nasze oczekiwania?

Wymarzona sala na wesele
Źródło zdjęć: © magazynwesele.pl

Wybór sali na przyjęcie weselne to jedno z kluczowych zadań stojących przed Młodymi. Często rezerwuje się ją z dużym wyprzedzeniem, a czasem wolny termin niejako decyduje o dacie ślubu. Istnieje wiele miejsc, gdzie można zorganizować przyjęcie – czym się jednak kierować, aby spełniły się nasze oczekiwania?

Po pierwsze: lokalizacja

Jest wiele urokliwych miejsc, w których można zorganizować niezapomniane przyjęcie weselne. Wszystko zależy od waszych potrzeb, marzeń i budżetu. Romantyczną scenerię zapewniają sale w zamkach i pałacach oraz pięknie odnowionych dworkach. Sielskie klimaty oferują karczmy, winnice, wiejskie gospody i farmy. Jeśli szukacie tańszych opcji, warto rozglądnąć się za remizami strażackimi, salami bankietowymi w domach weselnych czy powierzchniach wynajmowanych przez miasto. Ekstremalne doznania zapewniają sale w podziemiach, wynajęte wagony w pociągach, sale muzealne czy łodzie.

Najczęściej Państwo Młodzi wybierają jednak sale w restauracjach czy hotelach, których moc ofert można znaleźć w Internecie lub informatorach ślubnych. Czasem wybór pada na te polecone po prostu przez znajomych jako sprawdzone i dobre. Jednak każda lokalizacja ma swoje mocne i słabe strony. Wybierając lokal w mieście, możecie pozwolić sobie na oryginalny środek transportu po uroczystych zaślubinach. Romantyczny korowód bryczek przez centrum miasta czy szalony przejazd skuterem to tylko przykładowe podpowiedzi. Nie musicie też myśleć o specjalnym transporcie dla gości – wszyscy zaproszeni dotrą do lokalu własnymi samochodami.

Coraz częściej Państwo Młodzi opuszczają gości podczas zabawy weselnej, aby oddać się romantycznym pozom na sesji zdjęciowej. Minusem lokali w mieście jest często brak terenów zielonych, jednak kto powiedział, że sesje muszą być robione na tle pastwisk? Urokliwe zaułki miejskie, mur, a nawet ruiny mogą stać się doskonałym tłem na pierwsze małżeńskie zdjęcia.

Domy weselne czy dworki, najczęściej mieszczące się pod miastami, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie na przyjęcie weselne, w którym udział bierze dużo gości z różnych części kraju. Miejsca te najczęściej dysponują kilkunastoma pokojami gościnnymi w przystępnych cenach. W ten sposób zapewnicie gościom odpoczynek po szalonych weselnych hulankach i pozwolicie zregenerować siły przed poprawinami i bezpiecznym powrotem do domu. Wybór lokalu poza miastem łączy się z dodatkowym kosztem zapewnienia transportu gościom. Niestety nie zawsze wybrane miejsce dysponuje wystarczającą liczbą miejsc parkingowych, a i niekiedy wynajem całej przestrzeni parkingowej jest droższe niż wynajęcie autokaru lub podnajem kilku busików.

Po drugie: goście

Rozpoczynając poszukiwania, musicie wiedzieć, ile mniej więcej gości chcecie zaprosić na wesele. Oczywiście ich liczba może się w trakcie przygotowań lekko zmienić, jednak ważne jest, czy to przedział od kilkunastu do 50, czy do 150 osób. Pozwala to wybrać optymalną wielkość sali. Eksperci radzą, aby wybierać mniejsze powierzchnie, które lepiej integrują zaproszonych gości. Oczywiście nie chodzi o to, by przy stolikach było ciasno, lecz aby zabawa weselna przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze. Zbyt duże powierzchnie mogą sprawić, że tańczące pary rozpierzchną się po parkiecie, co nie będzie wyglądać zbyt efektownie. Mniejsze sale również lepiej prezentują wszelkie efekty świetlne czy dekoracje, które tworzą klimat wesela.

Po trzecie: stoły

Rozmieszczenie stołów lub stolików to ważna sprawa przy wyborze miejsca na przyjęcie. Wybierając układ w kształcie podkowy, ze stołem centralnym dla Młodej Pary, wybierajmy sale bez kolumn, które mogą zasłonić gościom widok na młodych małżonków. Coraz częściej spotykany jest układ kilku stołów okrągłych lub kwadratowych. Ważne, aby Młodzi nie siedzieli do nikogo tyłem – tego dnia każdy chce mieć możliwość oglądania ich nawet z najdalszego końca sali.

Najczęściej spotykanym układem są stoły rozstawione wzdłuż ścian, okien, a w centralnym miejscu znajduje się parkiet. Niektóre lokale dysponują oddzielnymi salami do tańczenia oraz typowo restauracyjnymi. Wybór opcji zależy jednak zawsze od decyzji Państwa Młodych.

Po czwarte: wyposażenie

Pomieszczenie na pewno winno być wyposażone w wentylację. Latem otwieranie okien, gdy na zewnątrz panuje upał, nie jest dobrym rozwiązaniem. Ciepłe powietrze dostanie się do środka sali i wbrew założeniom nie będzie chłodniej, lecz jeszcze bardziej duszno. Trzeba mieć na uwadze również bawiących się gości, którzy nie zawsze dbają o higienę, co dla pozostałych może stanowić poważny problem.

Równie istotne jest oświetlenie stanowiące ważny element podczas zabaw tanecznych czy stałych punktów programu wesela, takich jak krojenie tortu czy podziękowania dla rodziców. Kiedyś wystarczyła kula dyskotekowa, obecnie coraz bardziej popularne stają się efekty laserowe czy punktowe kolorowe światełka. Zwróćcie też uwagę na podłogę. Jej wygląd jest ważny, ale istotniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. Zbyt wyślizgany parkiet czy panele mogą sprawić niemiłą niespodziankę podczas energicznych pląsów weselnych.

Zadbajcie też o palących, zwłaszcza jeśli wasze wesele ma się odbyć zimą. Zapytajcie obsługę, czy dysponuje palarnią lub wydzieloną przestrzenią. W letnich miesiącach wychodzenie na zewnątrz nie jest tak dokuczliwe jak zimową porą, gdy dodatkowo trzeba ubrać kurtkę i marznąć przy popielniczce.

Po piąte: posiłki i obsługa

Jedzenie to jedna z ważniejszych spraw przy wyborze miejsca na wesele. Najlepiej sporządzić zestaw pytań, które zadacie kierownikowi obiektu. Najważniejsze to sposób doboru menu – czy są ustalone zestawy potraw i czy jest możliwość ich modyfikacji? Czy jest możliwość indywidulanego wyboru potraw serwowanych gościom? Czy menu jest przygotowane również z myślą o wegetarianach lub dzieciach? Czy jest możliwość degustacji wybranych potraw? (Pozwoli to na wyeliminowanie ewentualnych pułapek smakowych). Kolejną kwestią jest liczba serwowanych posiłków – ile ciepłych, a ile zimnych? Czy dania będą porcjowane, czy podawane na półmiskach? (Druga opcja zakłada możliwość dokładki dla zgłodniałych gości).

Kiedy podawany jest pierwszy i ostatni posiłek? (To pytanie wyznacza zwykle ramy czasowe całego przyjęcia). Osobną kwestią jest alkohol. Czy Państwo Młodzi mogą zakupić go oddzielnie, czy jest on dostarczany przez lokal? Czy jest tzw. korkowe, a jeśli tak, to ile wynosi? Oczywiście bardziej opłaca się samemu dostarczyć alkohol, który można kupić w hurtowniach czy wprost od producenta.

Istotna jest również obsługa gości. Kelnerzy i kelnerki stanowią bardzo ważną rolę na przyjęciu weselnym. Powinni być uczynni, mało widoczni, cierpliwi, pomocni, a przy tym schludni i uśmiechnięci. Powinni współpracować z obsługą muzyczną lub wodzirejem, tak aby posiłki były serwowane sprawnie i nie kolidowały z kolejnymi etapami zabawy weselnej. Jakość obsługi oraz serwowane dania najczęściej decydują o zadowoleniu gości z przebiegu przyjęcia, dlatego bardzo ważne jest dopięcie tej kwestii na ostatni guzik.

Po szóste: wystrój

To często on decyduje o wyborze miejsca na wesele. Wszystko zależy od waszych preferencji i subiektywnych upodobań. Ważne, by sala odpowiadała charakterowi organizowanego wesela i stanowiła całość z wybraną przez was stylizacją. Pamiętajcie o zadaniu pytania o dekoracje – czy jest ona wliczona w cenę wynajmu, czy musicie zadbać o nią sami lub dodatkowo opłacić dekoratora. Nie zawsze oglądana sala jest już udekorowana stricte weselnie, warto wtedy zapytać o portfolio z organizowanych wcześniej wesel, aby przekonać się, czy taki styl wam odpowiada.

Po siódme: płatności i formalności

Nie unikniemy kwestii finansowej. Cena zależy głównie od popularności lokalu, jego usytuowania, liczby gości i terminu przyjęcia weselnego. Spośród wszystkich kosztów weselnych to właśnie wynajem sali stanowi największy wydatek dla Państwa Młodych. Najdrożej jest w weekendy od maja do września, dlatego jeśli chcecie nieco oszczędzić, warto wybrać termin poza sezonem i niekoniecznie w weekend, a na przykład w piątek.

Po ustaleniu konkretnej daty najlepiej spisać umowę, która scali wszelkie ustalenia w jednym dokumencie. Warto zawrzeć tam konsekwencje zmian co do liczby gości, ostateczne daty potwierdzenia menu, dekoracji, dostawy alkoholu i słodyczy lub ewentualne koszty związane z rezygnacją z uroczystości. Na pewno poproszeni zostaniecie o wpłatę pewnej części pieniędzy jako potwierdzenie rezerwacji. Warto wybrać formę zaliczki, gdyż w razie anulowania rezerwacji kwota zostanie wam w pełni zwrócona. Inaczej wygląda sprawa z zadatkiem, który w takiej sytuacji przepada w całości na rzecz właściciela lokalu. Pamiętajcie również o zabraniu dowodu wpłaty w formie rachunku lub faktury.

Wybór idealnej sali nie jest prostym zadaniem. Wymaga cierpliwości i zdolności negocjacyjnych. Niemniej nie jesteście, drodzy czytelnicy, pierwsi ani ostatni, przed którymi stoi ten ważny element przygotowań do wesela. Stanowi on ważny sprawdzian z podejmowania wspólnych decyzji. Trzymam kciuki za wasze dobre i trafne wybory!

Oficjalne wydanie internetowe „Magazynu Wesele”: magazynwesele.pl /Justyna Abdank-Kozubska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)