Zapominalscy zapłacą nawet 5000 zł. Kluczowy termin

Zapominalscy zapłacą nawet 5000 zł. Kluczowy termin

W 2024 roku o nowy dowód osobisty wystąpi ponad 2,7 mln Polaków / zdjęcie ilustracyjne
W 2024 roku o nowy dowód osobisty wystąpi ponad 2,7 mln Polaków / zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Warszewski
27.02.2024 10:22, aktualizacja: 27.02.2024 12:16

Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, w 2024 roku o nowy dowód osobisty wystąpi ponad 2,7 mln Polaków. Osoby, które będą musiały to zrobić, muszą pamiętać jednak o terminie. Na wyrobienie nowego dokumentu czeka się do 30 dni od złożenia wniosku. Za jego brak grozi nawet 5 tys. zł kary.

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem, jaki każdy dorosły obywatel Polski ma obowiązek posiadać. Prawo to przysługuje także osobom młodszym, poniżej 18. roku życia, które ukończyły 12 lat. W ich przypadku jest to jednak jedynie możliwość, nie wymóg prawny. Pełnoletnim za brak dokumentu grozi nawet 5 tys. zł kary.

Wymiana dowodu osobistego w 2024 roku

Jak szacuje Ministerstwo Cyfryzacji, w 2024 roku o nowy dowód osobisty wystąpi ponad 2,7 mln Polaków. Będą to osoby, które/których:

  • w 2024 roku osiągną pełnoletność,
  • dowód osobisty traci ważność,
  • zmienią nazwisko w związku z zawarciem związku małżeńskiego,
  • dowody ulegną zniszczeniu bądź zostaną zgubione.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Osoby, które będą musiały wystąpić o nowy dowód osobisty w 2024 roku, powinny jednak pamiętać o obowiązującym terminie. Na wyrobienie nowego dowodu osobistego czeka się maksymalnie do 30 dni od złożenia wniosku w urzędzie gminy lub przez internet. W przypadku, kiedy dorosły obywatel Polski będzie poruszał się bez ważnego dowodu osobistego, a zostanie sprawdzony przez służby, może zapłacić 5 tys. zł kary grzywny.

Dowód osobisty a mDowód w telefonie

Dorośli obywatele Polski, którzy mają zainstalowaną w telefonie aplikację mobilną mObywatel, powinni pamiętać, że nie zwalnia ich to z posiadania plastikowego dowodu osobistego. Choć dokumenty te są równoważne, w świetle prawa to dwie różne rzeczy.

Tzw. mDowód w aplikacji mObywatel nie jest wystarczający w przypadkach, gdy:

  • chcemy wyrobić nowy dowód osobisty, jednak nie posiadamy przy sobie plastikowego dowodu tożsamości, a mDowód. Składając wniosek w urzędzie, musimy wylegitymować się albo starym dowodem albo paszportem;
  • przebywamy poza granicami Polski (także na terenie krajów Unii Europejskiej). Przekroczenie granicy bez ważnego paszportu lub dowodu osobistego, jedynie z mDowodem w telefonie, jest nielegalne.
© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także