Wymiary pościeli. Jakie są rozmiary pościeli dla dzieci, a jakie dla dorosłych?

Wymiary pościeli. Jakie są rozmiary pościeli dla dzieci, a jakie dla dorosłych?
Źródło zdjęć: © iStock.com

19.10.2018 13:08, aktual.: 19.10.2018 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybór właściwego rozmiaru pościeli to tylko z pozoru łatwe zadanie. W sklepach można znaleźć modele o bardzo szerokim przekroju wielkości – dostosowane do łóżek jedno- i dwuosobowych, dla dorosłych i dla dzieci. Jak więc w tej różnorodności znaleźć klucz do zapewnienia sobie wygody i odpowiedniej higieny snu? Podpowiadamy.

Jak wybierać rozmiar pościeli?

Wymiary pościeli na opakowaniu są podawane w centymetrach. Pierwszą wartość należy odczytywać jako szerokość, a drugą jako długość posłania. Podczas zakupów najprościej kierować się rozmiarem kołdry i taki sam wybrać dla pościeli. Jeśli jednak kolejność kompletowania wyposażenia sypialni jest odwrotna, trzeba przed wizytą w sklepie wymierzyć materac. Wysokość pościeli powinna być równa wysokości materaca. Co do szerokości, można postawić na taką samą lub nieco większą niż w przypadku materaca. Szersza kołdra utrudnia dziecku rozkrywanie się w nocy i z powodzeniem może być dzielona przez dwie osoby.

Wymiary pościeli standardowej

Wymiary pościeli standardowej bywają różne nawet w sąsiadujących ze sobą krajach, dlatego nie zawsze łatwo jest trafić na optymalny w sieciówkach. Na Zachodzie popularnością cieszą się modele 140x200. W Polsce najwięcej sprzedaje się posłań o wielkości 160x200. Są ty typowe wymiary pościeli jednoosobowej, odpowiednie do łóżek, których szerokość mieści się w przedziale 80–160 cm, a wysokość wynosi 200 cm. Standardowa pościel idealnie nadaje się dla młodzieży, singli i par śpiących na dużym łóżku pod dwoma oddzielnymi kołdrami.

Wymiary pościeli dwuosobowej

Typowe wymiary pościeli dwuosobowej to w Polsce 200x220, ale na rynku dostępne są również warianty 220x200, 200x200 i 180x200 kupowane przez osoby, które dysponują niestandardowymi łóżkami małżeńskimi. Dla dwojga dobrze jest wybierać jak największe szerokości pościeli, by uniknąć nocnej walki o kołdrę. Przed dokonaniem zakupu warto też uwzględnić cechy anatomiczne jednego i drugiego partnera. Pościel powinna zakrywać korpus w całości, zarówno od dołu, jak i po bokach. Poza tym warto sprawdzić, czy w zestawie pościeli znajdują się poszewki dla dwóch osób.

Rozmiary pościeli dla dzieci

Rozmiary pościeli 140x180 i mniejsze są przeznaczone dla młodszych dzieci. Starszaki, które mają powyżej 160 cm wzrostu potrzebują już posłań o większej długości – 200 cm (tak jak dorośli). Wymiary 140x180 pasują do łóżek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dwu-, trzy- i czterolatki mogą spać pod kołdrą obleczoną w pościel o wymiarach 100x135. Najmniejsze dostępne w sprzedaży poszewki mają rozmiary 80x100 i 60x120. Są przeznaczone dla niemowląt. Urządzając pokój dla dziecka, warto mieć na uwadze, że im większe posłanie znajdzie się na łóżku, tym dłużej ma szansę posłużyć maluchowi. Liczą się jednak nie tylko wymiary pościeli, ale również – a może przede wszystkim – właściwości materiału, z którego została wykonana. Szczególny nacisk na jakość pościeli powinni kłaść rodzice alergików.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także