FitnessSposób leśnika na kleszcze. Nie zdążą wbić się w skórę

Sposób leśnika na kleszcze. Nie zdążą wbić się w skórę

Wrzesień to czas wzmożonej aktywności kleszczy - mówi się wręcz o "drugim szczycie" w ciągu roku. Jak ochronić się przed pajęczakami? Wypróbuj prosty patent leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego, a żaden kleszcz nie zdąży się wbić.

Jak uchronić się przed kleszczami?
Jak uchronić się przed kleszczami?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

W Polsce żyje aż 19 gatunków kleszczy. Mimo niewielkich rozmiarów stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Roznoszą groźne choroby, takie jak borelioza, babeszjoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Największa aktywność odnotowuje się na przełomie maja i czerwca, ale także we wrześniu, na początku sezonu grzybowego.

Kleszcze przedostały się do miast. Jest ich coraz więcej

Zdaniem specjalistki mieszkańcy to dużych miast, a nie wsi, są bardziej narażeni na ukąszenie.

"Największy odsetek zakażonych kleszczy występuje w okolicach dużych miast, co ma związek z tym, że jest tam więcej drobnych gryzoni, które są głównym źródłem infekcji. Na przykład szacuje się, że w Warszawie aż 25 proc. samic kleszczy jest zainfekowanych boreliozą" – tłumaczy dr Marta Supergan-Marwicz, ekspertka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z serwisem Zdrowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak ochronić się przed kleszczami? Kluczowe jest odpowiednie ubranie podczas wyjścia do lasu. Zaleca się zakładanie czapki, gdyż kleszcze mogą spaść z drzew. Jeśli spacerujemy między wysokimi trawami, warto włożyć długie spodnie, a podczas ciepłych dni, jasne, wysokie skarpetki.

Sprytny patent leśników

Mimo odpowiedniego zabezpieczenia kleszcz może przyczepić się do odzieży i wrócić z nami do domu. Okazuje się, że można tego uniknąć. Leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego podzielili się prostym trikiem, polegającym na użyciu rolki do ubrań. Kosztuje od 5 do 10 złotych i można kupić ją w każdym sklepie. Wystarczy przejechać nią po odzieży, a żaden żywy kleszcz nie będzie miał szansy się wbić.

Przed wyjściem z domu warto spryskać się preparatem odstraszającym kleszcze. Miłośnicy naturalnych metod mogą wykorzystać olejki eteryczne z lawendy, goździków, szałwii, tymianku, cytryny czy mięty. Pajęczaki nie znoszą tych zapachów i gdy tylko go poczują, od razu uciekają.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)