Jedz codziennie. Kleszcze się do ciebie nie zbliżą

Co stosować na kleszcze?
Co stosować na kleszcze?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.08.2024 11:45, aktual.: 12.08.2024 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kleszcze nie odpuszczają. To właśnie teraz jesteśmy najbardziej narażeni na ich atak. Jak uchronić się przed pajęczakami? Zapomnij o maściach czy sprayach. Wystarczy, że włączysz kilka produktów do swojej codziennej diety.

Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu. W tym czasie jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenie przez pajęczaki, które roznoszą groźne choroby.

Jeszcze do niedawna żyły wyłącznie w lesie czy na terenach podmokłych. Obecnie można spotkać je nawet w mieście. Jak ochronić się przed kleszczami? Pomocna okazuje się odpowiednia dieta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Włącz do swojej diety. Kleszcze będą cię omijać

Kleszcze to niewielkie pajęczaki z gromady roztoczy. Mimo małych rozmiarów stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Roznoszą wiele chorób, takich jak borelioza, babeszjoza, erlichioza, bartoneloza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Nic więc dziwnego, że wiele osób boi się bliskiego spotkania z pajęczakiem.

Nie musisz rezygnować ze spacerów po lesie czy aktywności na świeżym powietrzu. Wystarczy nieco zmienić swoją dietę. W okresie najwyższej aktywności kleszczy postaraj się jeść produkty o wysokiej zawartości witaminy B. To jedna z witamin zmieniająca zapach potu na taki, który odstrasza pajęczaki.

Jakie produkty będą najlepsze? Szpinak, orzechy, kasza, fasola oraz wątróbka. Interesującym faktem jest, że piwo, które także zawiera witaminy z grupy B, może być dodane do naszej listy produktów odstraszających, podobnie jak czosnek, który również zmienia zapach potu.

Wetrzyj w skórę. Zapomnisz o kleszczach

Kleszcze nie tolerują także aromatów takich jak mięta pieprzowa, trawa cytrynowa, drzewo herbaciane, szałwia, goździki oraz tymianek. Warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne z tych roślin. Należy zmieszać je z odrobiną olejku bądź oliwki, a następnie wsmarować je w strategiczne miejsca, takie jak kostki, kolana czy skóra za uchem na chwilę przed wyjściem do lasu, czy na łąkę.

Oprócz diety i olejków eterycznych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach ochrony. Przy planowaniu wyprawy do miejsc, gdzie występuje wysokie ryzyko kontaktu z kleszczami, warto założyć długie spodnie oraz nakrycie głowy. Ubrania w jasnych kolorach ułatwiają zauważenie kleszczy. Po powrocie z takich miejsc konieczne jest dokładne sprawdzenie całego ciała.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (14)