Jedz codziennie. Kleszcze się do ciebie nie zbliżą
Kleszcze nie odpuszczają. To właśnie teraz jesteśmy najbardziej narażeni na ich atak. Jak uchronić się przed pajęczakami? Zapomnij o maściach czy sprayach. Wystarczy, że włączysz kilka produktów do swojej codziennej diety.
Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu. W tym czasie jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenie przez pajęczaki, które roznoszą groźne choroby.
Jeszcze do niedawna żyły wyłącznie w lesie czy na terenach podmokłych. Obecnie można spotkać je nawet w mieście. Jak ochronić się przed kleszczami? Pomocna okazuje się odpowiednia dieta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Włącz do swojej diety. Kleszcze będą cię omijać
Kleszcze to niewielkie pajęczaki z gromady roztoczy. Mimo małych rozmiarów stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Roznoszą wiele chorób, takich jak borelioza, babeszjoza, erlichioza, bartoneloza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Nic więc dziwnego, że wiele osób boi się bliskiego spotkania z pajęczakiem.
Nie musisz rezygnować ze spacerów po lesie czy aktywności na świeżym powietrzu. Wystarczy nieco zmienić swoją dietę. W okresie najwyższej aktywności kleszczy postaraj się jeść produkty o wysokiej zawartości witaminy B. To jedna z witamin zmieniająca zapach potu na taki, który odstrasza pajęczaki.
Jakie produkty będą najlepsze? Szpinak, orzechy, kasza, fasola oraz wątróbka. Interesującym faktem jest, że piwo, które także zawiera witaminy z grupy B, może być dodane do naszej listy produktów odstraszających, podobnie jak czosnek, który również zmienia zapach potu.
Wetrzyj w skórę. Zapomnisz o kleszczach
Kleszcze nie tolerują także aromatów takich jak mięta pieprzowa, trawa cytrynowa, drzewo herbaciane, szałwia, goździki oraz tymianek. Warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne z tych roślin. Należy zmieszać je z odrobiną olejku bądź oliwki, a następnie wsmarować je w strategiczne miejsca, takie jak kostki, kolana czy skóra za uchem na chwilę przed wyjściem do lasu, czy na łąkę.
Oprócz diety i olejków eterycznych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach ochrony. Przy planowaniu wyprawy do miejsc, gdzie występuje wysokie ryzyko kontaktu z kleszczami, warto założyć długie spodnie oraz nakrycie głowy. Ubrania w jasnych kolorach ułatwiają zauważenie kleszczy. Po powrocie z takich miejsc konieczne jest dokładne sprawdzenie całego ciała.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl