FitnessWyrzucasz soczewki kontaktowe do toalety? Nie idę z Tobą na obiad

Wyrzucasz soczewki kontaktowe do toalety? Nie idę z Tobą na obiad

Wyrzucasz soczewki kontaktowe do toalety? Nie idę z Tobą na obiad
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.05.2019 12:08, aktualizacja: 29.07.2019 15:32

Aż 30% Polaków przyznaje, że wyrzuca soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety – wynika z badania sieci salonów optycznych Twoje Soczewki. Rocznie około 1,5 tony zużytych “kontaktów” trafia do Bałtyku, gdzie ich fragmenty mogą połykać np. ryby. Tym samym w restauracji, zamiast na dobre danie, można trafić na przysmak nafaszerowany drobinkami z morza… Akcja Otwórz Oczy Na Naturę to pierwszy w Polsce bezpłatny program, który ma zmienić złe nawyki pozbywania się soczewek oraz ograniczyć zatruwanie środowiska.

Jacek Szkólski, pomysłodawca akcji tłumaczy, dlaczego nie warto wrzucać zużytych soczewek do kanalizacji. -To najgorszy sposób na ich pozbycie się, ponieważ po spłukaniu dostają się one do oczyszczalni ścieków, potem do rzek i mórz. Stamtąd mogą już łatwo trafić do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, a finalnie wylądować na naszych stołach i w naszym organizmie – wyjaśnia Szkólski.

Soczewka na oku to błogosławieństwo, soczewka w odpływie to kłopot Soczewki kontaktowe już od ponad 70 lat są wygodnym zamiennikiem okularów i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. I słusznie, bo faktycznie to dobra alternatywa dla tradycyjnych szkieł w oprawie.
- Dlatego nie chcemy, aby ludzie zrezygnowali z używania soczewek kontaktowych. Wiemy, że odpowiednio używane są bezpieczne dla oka, pomagają lepiej widzieć i ułatwiają życie. Jest wiele sytuacji, w których soczewki są dużo wygodniejsze niż okulary korekcyjne, np. uprawianie sportu czy zabawa z dziećmi. Jednak ich rosnąca popularność wśród Polaków sprawia, że ludzie, często nieświadomie, zatruwają środowisko, wyrzucając zużyte soczewki kontaktowe do umywalki lub toalety – tłumaczy Laura Wanzel, optometrysta z Twoich Soczewek.

Badacze z Arizona State University podjęli się trudnego zadania, chcąc sprawdzić, co takiego dzieje się z soczewką, która spłukiwana jest w odpływie. Wielu osobom może się wydawać, że “kontakty” cudownie znikają, gdy utylizuje się je w ten sposób. Niestety soczewki rurami ściekowymi dostają się do oczyszczalni ścieków, gdzie nie zawsze uda się je rozpuścić podczas procesu filtracji. Jak tłumaczy Adam Gołębiewski, ekspert z Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, nawet gęste kraty, które mają zatrzymać zanieczyszczenia, nie są w stanie oddzielić tak drobnych kawałków soczewek. Ostatecznie ich fragmenty wpadają do morza. Finalnie do Bałtyku rok w rok trafia aż 1500 kilogramów zużytych przed Polaków soczewek. Warto więc wziąć wreszcie sprawy w swoje ręce i przerwać ten zaklęty krąg zanieczyszczania przyrody!

Mały krok dla Ciebie, wielki krok dla natury

I właśnie na tym skupia się akcja Otwórz Oczy Na Naturę, której zadaniem jest nie tylko uczulanie społeczeństwa w ważnej kwestii prawidłowego wyrzucania zużytych soczewek, ale także zmiana złych nawyków Polaków. Chodzi o to, aby odkryć lepsze i bezpieczniejsze miejsce na zużyte ‘kontakty’ niż spłukiwanie ich w kanalizacji. Jak zatem postępować, aby dołożyć swoją małą cegiełkę do ochrony środowiska? Zużyte soczewki kontaktowe można odkładać do woreczka lub do pustego pojemnika na soczewki. Potem całość można wrzucić do dedykowanych pojemników, które rozstawiono w 60 salonach optycznych Twoje Soczewki.
– Robiąc nawet tak niewielki krok możemy przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych na naszej planecie. Zewsząd słyszymy, że miliardy ton śmieci zalewają świat. Dlatego chcemy, aby użytkownicy soczewek świadomie korzystali z produktu i jednocześnie wiedzieli, jak mogą dołożyć swoją małą „cegiełkę” do poprawy środowiska naturalnego. To przecież od nas zależy, jaką naturę zostawimy naszym dzieciom i wnukom. Warto zastanowić się dwa razy, zanim spłuczemy soczewkę w umywalce lub toalecie – dodaje Jacek Szkólski.

Modele wszystkich marek soczewek kontaktowych można łatwo zutylizować, przynosząc je do salonów optycznych Twoje Soczewki, które są partnerem bezpłatnej akcji Otwórz Oczy Na Naturę. Do akcji przyłączyła się aktorka Julia Kamińska, znana z serialu BrzydUla.
Pod specjalnym hasztagiem #otworzoczynanature można sprawdzić, jak inni zareagowali na zmianę swoich nawyków i obranie nowej, ekologicznej ścieżki życia.

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie:www.otworzoczy.com.
Zobacz także spot promujący akcję:

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także