Wystarczy przesunąć. Pożegnasz wilgoć raz na zawsze
Widok wilgoci na oknach może budzić niepokój. Nie chodzi tutaj tylko o pojawiające się zabrudzenia, które musimy stale wycierać. Skraplająca się para wodna może sugerować, że w naszym mieszkaniu panuje wysoka wilgotność, a to prowadzi do zagrzybienia. Jak radzić sobie z parującymi oknami?
W okresie jesienno-zimowym na oknach często pojawiają się kropelki rosy. Jest to powszechne zjawisko, które zdarza się w wielu domach, jednak nie powinniśmy go lekceważyć. Wilgoć na szybach może oznaczać, że w naszym mieszkaniu wentylacja nie działa prawidłowo. Jednak skroplenie pary wodnej może wynikać także z kilku innych przyczyn.
Dlaczego na oknach zbiera się wilgoć?
Zjawisko nazywane przekroczeniem punktu rosy może być wywołane nieszczelną konstrukcją okien, ich budową lub wadliwym montażem. Jednak głównym powodem kropelek zbierających się na szybach jest nadmierna wilgotność w mieszkaniu połączona z dużą izolacją okien PVC. Wilgotność powietrza, przekraczająca 60 proc., wynika z różnicy temperatur między wnętrzem mieszkania a temperaturą na zewnątrz. To powoduje kondensację wody na najzimniejszej powierzchni, czyli na szybach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto też wiedzieć, że wilgoć, która zbiera się w przestrzeni między szybami, może być wywołana rozszczelnieniem się okiem. W takim przypadku wymiana okien może okazać się niezbędna. Dlaczego jednak zdarza się, że woda skrapla się od zewnątrz? Takie zjawisko możemy zaobserwować głównie, gdy dany budynek znajduje się niedaleko zbiorników wodnych. Oznacza to zbyt dużą szczelność cieplną szyb. Oznacza to, że mała ilość ciepła ogrzewa okna, które pozostają zimne.
Jak pozbyć się wilgoci na szybach?
Jeśli zroszenie szyb nie pojawia się zbyt często, nie musisz przesadnie się martwić. Jednak jeśli wilgoć na oknach występuje regularnie, warto podjąć odpowiednie kroki. Zbyt duża wilgotność w mieszkaniu i słaba wentylacja pomieszczeń, może prowadzić do gromadzenia się w powietrzu zanieczyszczeń, bakterii i wirusów. Długo utrzymująca się wilgotność może spowodować powstanie pleśni oraz grzybów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także zagrażają zdrowiu domowników. Jak więc pozbyć się kropli z szyb?
Przede wszystkim sprawdź, czy kratki wentylacyjne w mieszkaniu działają poprawnie. Jeśli są brudne, zakurzone lub coś blokuje im przepływ powietrza, natychmiast się tym zajmij. Prostym sposobem jest też częste wietrzenie pomieszczeń - najlepiej na kilka minut pozostawić okna szeroko otwarte.
W sklepach wielobranżowych i internetowych dostępne są pochłaniacze wilgoci, które kosztują kilkanaście złotych, a skutecznie pomogą ci pozbyć się problemu. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zamontowanie nawiewników w oknach lub w ścianach.
Tryby w oknach PCV
Wiele okien z mikrowentylacją można rozszczelnić poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej. Modele PCV posiadają również niewielki element, który widać po otwarciu okna. Dzięki niemu możemy ustawić okna w tryb zimowy lub letni, co oznacza regulację docisku uszczelki. W ten sposób łatwo możemy kontrolować stopień rozszczelnienia okna i zmieniać przepływ powietrza między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl