Przekręć tę śrubę w oknie. Szybko sobie podziękujesz

Potrzebujesz imbusa albo śrubokrętu, żeby zmienić tryb w oknach
Potrzebujesz imbusa albo śrubokrętu, żeby zmienić tryb w oknach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

08.05.2023 10:22, aktual.: 26.04.2024 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiasz się, dlaczego na środku wewnętrznej ramy okna znajduje się rolka, która w żadnej sposób nie łączy się z zawiasami? Służy ona regulacji okien na tryb zimowy lub letni. A odpowiednia regulacja okien wpływa na temperaturę panującą w pomieszczeniu.

Wspomniana śruba reguluje siłę docisku okna do ramy. Dzięki temu może być okna bardziej lub mniej szczelne. W trakcie montażu okna najczęściej ustawiane są w trybie uniwersalnym. Warto wiedzieć, że w zależności od pory roku, tryb ten można zmienić. Docisk ma znaczący wpływ na temperaturę panującą w pomieszczeniu.

Tryb letni a tryb zimowy — jakie są różnice?

Tryb letni polega na zmniejszeniu docisku okna do ramy. Dzięki temu tworzą się w nim mikroszczeliny, przez co poprawia się cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. Tryb zimowy jest odwrotnością trybu letniego. Wówczas zwiększa się docisk okna do jego ramy, przez co zimne powietrze nie dostaje się do środka pomieszczenia. Ten mało znany trik znacząco wpływa na temperaturę panującą w mieszkaniu — w okresie zimowym pomoże zmniejszyć koszty ogrzewania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zmienić tryb docisku w oknach? Po pierwsze, przyjrzyj się rolce regulującej. Na środku rygla powinna znajdować się kropka albo kreska. Jej ułożenie wskazuje, jak wyregulowane jest aktualnie okno. Jeżeli znaczek znajduje się po wewnętrznej stronie, blisko uszczelki, oznacza to, że okno jest w trybie zimowym. I odwrotnie, jeśli znaczek jest po zewnętrznej stronie, okno ustawione jest na tryb letni.

Jeśli chcesz zmienić tryb okien, przygotuj kombinerki lub klucz imbusowy, tzw. imbus. Następnie umieść imbus w środku rygla (możesz też złapać go kombinerkami) i przekręć go tak, aby znaczek znajdował się po wewnętrznej albo zewnętrznej stronie, w zależności od tego, jaki tryb okna chcesz ustawić. To wszystko. Na końcu, warto upewnić się, czy cała operacja na pewno się udała. Jak to zrobić? Umieść obok okna zapaloną świeczkę. Jeśli jej płomień się poruszy, to znak, że w oknie są mikroszczeliny, co świadczy o ustawieniu na tryb letni. Jeśli płomień nie ruszy się choćby o milimetr, to znak, że okna ustawione są na tryb zimowy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także