FitnessZ odchudzaniem poczekaj do chłodów

Z odchudzaniem poczekaj do chłodów

Z odchudzaniem poczekaj do chłodów
Źródło zdjęć: © 123RF

26.07.2015 17:14, aktual.: 26.07.2015 17:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obniżenie temperatury otoczenia jest jedną z metod skutecznej walki z otyłością. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez dr Anouk van der Lans z Uniwersytetu w Maastricht na osobach z indeksem BMI pomiędzy 28 a 35.

Obniżenie temperatury otoczenia jest jedną z metod skutecznej walki z otyłością. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez dr Anouk van der Lans z Uniwersytetu w Maastricht na osobach z indeksem BMI pomiędzy 28 a 35.

Korzystny wpływ zimna na efekty odchudzania wynika ze wzrastającego w organizmie w niskich temperaturach poziomu tzw. brązowego tłuszczu, uczestniczącego w procesach metabolicznych i wykorzystującego zgromadzoną w organizmie energię do wytworzenia ciepła.
Proces ten jest efektem spalania zgromadzonych w organizmie zapasów, czyli kwasów tłuszczowych zawartych w tłuszczu białym. Dzięki wykorzystaniu energii magazynowanej w białym tłuszczu, tłuszcz brązowy przyczynia się do zmniejszenia wagi ciała. Istotne jest jednak stworzenie odpowiednich warunków do zwiększenia ilości tej brunatnej tkanki w organizmie.

Sprzymierzeńcem wzrostu ilości brązowej tkanki tłuszczowej są niskie temperatury. W teście dr Anouk van der Lans z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht wzięła udział grupa osób z indeksem BMI pomiędzy 28 a 35.

Uczestnicy eksperymentu, ubrani jedynie w t-shirty i krótkie spodenki, przez 6 godzin dziennie w trakcie 10 kolejnych dni przebywali w pomieszczeniu z temperaturą na poziomie 13-14 °C. Wyniki obserwacji potwierdziły zwiększenie w organizmach tych osób ilości brązowego tłuszczu oraz wyraźny wzrost wykorzystania energii potrzebnej do produkcji ciepła.

Zdaniem dr Lans aktywność brązowej tkanki tłuszczowej w warunkach nawet umiarkowanie zimnych temperatur może przyczynić się do zahamowania wzrostu wagi ciała. – To również szansa na skuteczne utrzymanie prawidłowej wagi ciała dla osób, którym udało się już stracić zbędne kilogramy – twierdzi dr Lans.

Na podstawie Lighthouse Consultants/(gabi)/WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także