Blisko ludziZ tymi gwarancjami twoje oszczędności są bezpieczne. Sprawdź, czy je masz

Z tymi gwarancjami twoje oszczędności są bezpieczne. Sprawdź, czy je masz

Rok 2020 był dla wielu z nas bardzo trudny. Badanie ZBP wykazało, że aż 21 proc. badanych ma teraz mniejszą pensję niż przed pandemią, 15 proc. pracuje ograniczoną liczbę godzin, a 10 proc. zostało bez pracy. Wszystko to sprawia, że teraz – mając świadomość ciągłych zmian, niekoniecznie na lepsze – zdecydowanie bardziej dbamy o oszczędności. Nie chcemy ich stracić i zostać bez funduszy niezbędnych do życia. Zadajemy sobie pytanie: czy nasze oszczędności na pewno są bezpieczne?

Z tymi gwarancjami twoje oszczędności są bezpieczne. Sprawdź, czy je masz
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

15.02.2021 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ochrona naszych pieniędzy

Dane Banku Światowego wskazują, że 87 proc. Polaków, którzy ukończyli 15 lat, ma własne konto bankowe. Jednocześnie zaledwie 31 proc. z nich zdaje sobie sprawę z tego, że jego oszczędności mają jakąkolwiek ochronę. A mają!

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) działa w Polsce od ponad 25 lat i gwarantuje depozyty klientów banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ów). Jeśli któraś z tych instytucji upadnie, BFG wypłaci klientom pieniądze. Czy wszystkie?

Gwarantowaną kwotą są środki do równowartości 100 tys. euro w złotych zgodnie z kursem NBP z dnia zawieszenia działalności banku lub kasy. W związku z tym zgromadzone przez nas w bankach lub SKOK-ach środki, jeśli są mniejsze niż ok. 440 tys. zł, będą w 100 proc. wypłacone przez BFG w razie upadłości danej instytucji. W niektórych przypadkach, takich jak sprzedaż domu albo mieszkania, poziom gwarancji jest wyższy.

Bezpieczne środki na kontach bankowych i w SKOK-ach

Musimy pamiętać, że zgromadzone przez nas środki są bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami. Nie wszystkie produkty dostępne w SKOK-ach i bankach są objęte gwarancją BFG. Gwarancjami objęte są środki, które znajdują się m.in. na rachunkach bieżących, oszczędnościowych i pomocniczych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto upewnić się, czy nasze środki w bankach i SKOK-ach podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Można to zrobić bezpośrednio w banku lub SKOK-u, na stronie internetowej (www.gwarancjebfg.pl)
albo pod bezpłatnym numerem telefonu BFG (0 800 569 341).

Oszczędności prywatne i firmowe

Oczywiście, nie tylko osoby prywatne obawiają się o swoje oszczędności. Nie tylko one mogą też cieszyć się z pomocy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Firmy również starają się więcej oszczędzać, pomimo kryzysu gospodarczego. W porównaniu z poprzednim rokiem depozyty niektórych przedsiębiorstw są wyższe nawet o 25 proc. BFG swoimi gwarancjami obejmuje środki zgromadzone zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy czy osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Kwota gwarancji wynosi 100 tys. euro, czyli tyle samo, ile w przypadku osób fizycznych.

BFG, jeśli bank lub SKOK upadnie, rozpoczyna wypłacanie gwarantowanych środków najpóźniej w czasie 7 dni roboczych.

Oszczędzanie jest bardzo ważne dla każdego z nas. Jedni pracują zawodowo i zbierają fundusze na to, by w czasie urlopu wyruszyć w kolejną wymarzoną podróż. Inni przez wiele lat odkładają pieniądze na własny dom, mieszkanie, upragniony samochód. Jeszcze inni oszczędzają, by w czasie kryzysu finansowego mniej odczuwać, np. utratę pracy. Każdy powód jest dobry. Decydując się na systematyczne odkładnie, warto sprawdzić, czy w danej instytucji nasze pieniądze będą objęte gwarancjami BFG. Dzięki nim nie stracimy depozytów, nawet jeśli bank lub SKOK upadnie.