Zabierz kotu i połóż w aucie. W mig zapomnisz o zaparowanych szybach

Wilgoć jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi spotykamy się w naszych samochodach w okresie jesienno-zimowym. Łatwo wtedy o biały nalot na szybach lub skraplanie się wody, co ogranicza widoczność i może stanowić niebezpieczeństwo na drodze. Jak temu zaradzić?

Co zrobić, aby szyby w aucie nie parowały?
Co zrobić, aby szyby w aucie nie parowały?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jeffrey Glas

To nie tylko problem estetyczny, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia pasażerów. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą wywołać alergie oraz problemy z układem oddechowym. Dla samego pojazdu konsekwencje są równie niebezpieczne. Woda gromadząca się w wnętrzu wpływa negatywnie na elektronikę i systemy zabezpieczeń. Może dojść do korozji metalowych elementów, co znacznie skraca żywotność całego auta.

Jak zwalczyć wilgoć w samochodzie?

Zapobieganie wilgoci w aucie to klucz do komfortowej jazdy. Jeśli jednak zauważysz parę na szybach, a w powietrzu poczujesz nieprzyjemny zapach pleśni - czas działać. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą pozbyć się problemu.

Pierwszym krokiem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Otwórz okna podczas jazdy lub skorzystaj z nawiewu, aby osuszyć powietrze wewnątrz pojazdu. Warto zwrócić uwagę na dywaniki samochodowe. Mokre zabrudzenia mogą sprzyjać powstawaniu pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtrów kabinowych. Zatkane filtry ograniczają cyrkulację powietrza i przyczyniają się do gromadzenia wilgoci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie zapominaj o regularnym sprzątaniu wnętrza samochodu. Resztki jedzenia czy mokre ubrania pozostawione w aucie, np. po basenie, mogą przyczyniać się do zwiększonej wilgotności wewnątrz pojazdu.

Domowy sposób na wilgoć w aucie

Jeśli nie chcesz wydawać mnóstwa pieniędzy na specjalistyczne gadżety do auta, wypróbuj prosty trik. Posiadacze kotów mogą być szczególnie pocieszeni, gdyż do walki z wilgocią będziemy potrzebować jedynie produktu dedykowanego pupilom, który większość właścicieli ma w swoim domu.

Mowa o żwirku dla kota, ale musi to być odpowiedni rodzaj - silikonowy. Nie będzie się kruszył ani pozostawiał pyłu w aucie, a jednocześnie skutecznie pochłonie nadmiar wilgoci. Możesz umieścić go w czystej skarpetce lub materiałowej sakiewce z wiązaniem (np. bawełnianej), aby zapobiec rozsypaniu się zawartości podczas jazdy. Umieść tak przygotowany woreczek w miejscu, gdzie jest najwięcej wilgoci wewnątrz samochodu i gotowe.

Inne metody walki z nadmierną wilgocią w aucie

Zainwestowanie w specjalne pochłaniacze wilgoci, dostępne w sklepach, może być skutecznym rozwiązaniem. Takie produkty utrzymują optymalny poziom nawilżenia wewnątrz pojazdu. Dobrym wyborem są również worki z żelem krzemionkowym, które skutecznie wchłaniają nadmiar wilgoci z otoczenia.

W praktyce można wykorzystać produkty codziennego użytku, takie jak sól, soda oczyszczona czy ryż, które posiadają właściwości pochłaniające wilgoć, a niektóre niwelują nieprzyjemne zapachy unoszące się w otoczeniu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
samochódautoporady

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)