Zachęć organizm do ruchu
Motywacja to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym czy uda nam się osiągnąć zamierzony cel, czy też nie. O skuteczności diety i treningów w dużej mierze decyduje systematyczność. Problem w tym, że bardzo wielu ludzi podejmuje wyzwanie, zaczyna dbać o żywienie, prowadzi aktywność, jednak po 2-3 miesiącach brak im zapału.
Motywacja to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym czy uda nam się osiągnąć zamierzony cel, czy też nie. O skuteczności diety i treningów w dużej mierze decyduje systematyczność. Problem w tym, że bardzo wielu ludzi podejmuje wyzwanie, zaczyna dbać o żywienie, prowadzi aktywność, jednak po 2-3 miesiącach brak im zapału.
Jak odnaleźć w sobie motywację by zdrowe żywienie i wysiłek stały się stylem życia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część ludzi posiada zwyczajnie silną wolę, kiedy obiorą sobie cel, uparcie do niego dążą, innym ta sztuka przychodzi znacznie trudniej. Są jednak pewne metody, potwierdzone naukowo, które pozwolą wam odnaleźć w sobie ukryte pokłady motywacji. Oto kilka przykładów.
Muzyka
Udowodniono, że rytmiczna, dynamiczna muzyka pozwala trenować nawet 10-15 proc. intensywniej. Na jednym z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzono proste badanie naukowe. Grupa około 170 kobiet i mężczyzn została podzielone na dwie grupy kontrolne. Jedna miała prowadzić wysiłek słuchając ulubionej muzyki, a druga w ciszy. Każdy z ćwiczących mógł dowolnie wybrać obciążenie treningowe i miał za zadanie przerwać wysiłek w chwili maksymalnego zmęczenia. W rezultacie okazało się, że trenujący pod wpływem muzyki wybierali średnio o 8-10 proc. większe obciążenie i trenowali średnio o 15 proc. dłużej w porównaniu do grupy prowadzącej wysiłek bez muzyki.
Partner treningowy
Wspólne treningi to również znakomite rozwiązanie. Trenujący zwykle wzajemnie się motywują. Występuje również element rywalizacji. Jeśli twoja koleżanka idzie na trening, a ty jesteś zmęczona, znacznie trudniej będzie o wymówkę. Wykonanie 1-2 powtórzeń więcej również staje się łatwiejsze gdy twój partner mówi: "dasz radę".
Dodatki
Czasem dobrym sposobem okazują się zakupy. Mogą być bardzo niewielkie. Nowe skarpetki sportowe, czepek pływacki, koszulka czy opaska do ocierania potu mogą sprawić, że chętniej przystąpisz do kolejnych treningów. Tego rodzaju motywacji nie należy jednak nadużywać.
Pomiary
Doskonałym sposobem motywacji może okazać się zapisywanie swoich osiągnięć. Czas biegu, pływania, obciążenia treningowe. Jeśli widzisz postępy, wiesz, że twój wysiłek nie idzie na marne, a z drugiej strony - nie chcesz stracić tego, co już udało się wypracować. To kolejny bodziec, który sprawia, że z większym zapałem przystąpisz do kolejnych wyzwań. Jeśli pracujesz nad ciałem, warto co jakiś czas zrobić sobie zdjęcie. Jeden obraz przemawia lepiej niż dziesiątki liczb zapisanych w notesie, a Twoje "postępy" stają się bardziej namacalne.
Autorytet
Z badań psychologów wynika, że ogromny ładunek motywacji może wzbudzić autorytet, lub osoba, która w danej dziedzinie notuje dobre wyniki. Przeróżne motywacyjne zdania, zdjęcia ćwiczących czy filmy treningowe, które robią furorę w Internecie, pomagają wielu osobom podejmować kolejne wyzwania i nie poddawać się w drodze do obranego celu.
Jacek Bilczyńskieksmagazyn.pl
ZOBACZ TAKŻE:
Co powoduje zakwasy, jak ich uniknąć i jak radzić sobie, gdy już się pojawią? Oto kilka podsatwowych zasad.