FitnessZadbaj o oczy z okazji Światowego Dnia Wzroku

Zadbaj o oczy z okazji Światowego Dnia Wzroku

Mrużenie oczu, powtarzające się bóle głowy, kłopoty z rozpoznaniem numeru autobusu, niewyraźny lub rozmazany obraz to podstawowe oznaki, że Twój wzrok mógł się pogorszyć. Większość wad wzroku można skorygować przy pomocy okularów i soczewek kontaktowych, jednak aż 900 tys. Polaków, którzy mają wadę wzroku nie stosuje żadnej formy korekcji. Żyją wśród rozmytych kształtów i nie zdają sobie sprawy, że świat może wyglądać zupełnie inaczej.

Zadbaj o oczy z okazji Światowego Dnia Wzroku
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

Mrużenie oczu, powtarzające się bóle głowy, kłopoty z rozpoznaniem numeru autobusu, niewyraźny lub rozmazany obraz to podstawowe oznaki, że twój wzrok mógł się pogorszyć. Większość wad wzroku można skorygować przy pomocy okularów i soczewek kontaktowych, jednak aż 900 tys. Polaków, którzy mają wadę wzroku, nie stosuje żadnej formy korekcji. Żyją wśród rozmytych kształtów i nie zdają sobie sprawy, że świat może wyglądać zupełnie inaczej.

10 października 2013 Światowym Dniem Wzroku
Wzrok jest najważniejszym zmysłem, dzięki któremu odbieramy informacje z otoczenia. Około 80 procent wszystkich sygnałów, docierających do naszego mózgu zawdzięczamy oczom. Brak odpowiedniej dbałości o jakość widzenia przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. W celu uświadomienia tego wszystkim ludziom, 26 organizacji, wśród nich Międzynarodowa Agencja do Zapobiegania Ślepocie i Światowa Organizacja Zdrowia, zawiązało koalicję VISION 2020, która ogłosiła drugi czwartek października Światowym Dniem Wzroku.

Okulary czy soczewki kontaktowe?

Oko działa na podobnej zasadzie jak aparat fotograficzny. Światło przechodzi przez soczewkę i skupia się na siatkówce, gdzie powstają obrazy. Sygnały te są za pomocą nerwu wzrokowego przekazywane do mózgu, który odpowiada za ich przetwarzanie. Jeżeli promienie zostaną skupione przed siatkówką lub za nią, to obraz będzie rozmyty i niewyraźny. W takim przypadku niezbędne jest używanie odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych, które sprawiają, że obraz powstaje na siatkówce, co powoduje przywrócenie ostrości widzenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie – wybrać okulary czy soczewki kontaktowe? Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby soczewki kontaktowe i okulary używane były naprzemiennie.

Soczewki kontaktowe zapewniają większą wygodę, poprawiają widzenie peryferyjne i jednocześnie umożliwiają aktywny tryb życia. Mogą sprawdzić się w każdych warunkach: w pracy, w domu, podczas prowadzenia auta i uprawiania sportu.

Groźne mity

Wiele osób jest przekonanych, że nie ma konieczności wizyty u okulisty, jeżeli nie pojawiły się wyraźne objawy pogorszenia widzenia. Tymczasem lekarze dowodzą, że regularne kontrole wzroku mogą zapobiec rozwojowi wielu chorób. Odpowiednia korekcja pozwala nie tylko na odzyskanie pełnej ostrości widzenia, ale również może opóźnić tempo, w jakim wzrok się pogarsza. Między bajki należy również włożyć pogląd, że wzrok psuje się od czytania w słabym świetle lub oglądania telewizji zbyt blisko monitora. Dość powszechne jest również błędne przekonanie, że tylko okulary mogą zatrzymywać szkodliwe promieniowanie UV. Wszystkie soczewki kontaktowe marki ACUVUE® posiadają filtr UV, który blokuje ponad 98 proc. promieniowania UVB i ponad 85 proc. promieniowania UVA. Należy je jednak zawsze nosić razem z okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV, ponieważ soczewki kontaktowe nie zakrywają całkowicie oczu i okolic wokół nich.

Nie wiadomo, skąd wzięło się również niebezpieczne przekonanie, że dobrane okulary powinny być słabsze niż wada, którą korygują. Pacjenci są przekonani, że taka praktyka sprawia, że oczy „pracują” i dzięki temu wzrok wolniej się psuje. W rzeczywistości jest wprost odwrotnie. Niedokładnie dobrana moc okularów lub soczewek kontaktowych powoduje męczenie się oczu, bóle głowy i może wpływać na szybsze pogarszanie się widzenia. Mitem jest również przekonanie, że okulary i soczewki trzeba jak najczęściej odstawiać, aby wzrok mógł odpocząć. Jedynie pełna korekcja i regularne wizyty kontrolne u okulisty mogą zapewnić nam optymalne widzenie.

Najpierw badanie wzroku, potem zakup

Problemem setek tysięcy Polaków jest brak wiedzy o tym, jak w rzeczywistości powinni widzieć. Dla większości z nich mrużenie oczu, które nieco zmienia ogniskową jest codziennością. Tymczasem osoby, które przychodzą na badanie wzroku do gabinetu w salonie optyczno-okulistycznym po raz pierwszy, często przeżywają szok, kiedy dzięki pełnej korekcji wady wzroku zaczynają widzieć wyraźnie. Świat nabiera przestrzeni, a także kształtów, barw i nieznanej wcześniej perspektywy.

Dopiero po dokładnym badaniu lekarskim specjalista dobierze odpowiednie dla wady wzroku, ale także stylu życia okulary i soczewki kontaktowe. W przypadku soczewek sprawdzi, jak układają się one na oczach pacjenta oraz nauczy go zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych, a także zasad higieny i pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym i tylko specjalista (okulista lub optometrysta) może określić czy i które soczewki kontaktowe będą odpowiednie.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)