Zadbaj o siebie z pomocą naturalnych składników – proponujemy zabiegi na całe ciało
Kosmetyki zawierające naturalne składniki to podstawa skutecznej pielęgnacji ciała. Wyciągi z roślin, owoców, śluz ślimaka, miód i inne tego typu składniki znajdziemy w wielu preparatach. O ich popularności świadczy chociażby fakt, że panie chętnie sięgają po naturalne składniki przy przygotowywaniu domowych maseczek, peelingów i odżywek, które potrafią zdziałać cuda.
Poniżej znajdziesz kilka kosmetyków czerpiących swoje właściwości właśnie ze składników pochodzenia naturalnego. Stanowią one również inspirację do domowych zabiegów.
Zielona herbata na włosy
Herbata to baza dla wielu kosmetyków. Jej dobroczynne właściwości są znane od bardzo dawna. Poza przyspieszeniem metabolizmu i pomocą w walce z cukrzycą, jest również bazą dla toników i masek na twarz, a także szamponów do włosów. Roślina ta odżywia i nawilża głębsze warstwy skóry włosów i eliminuje łupież. Jeśli chcemy skorzystać z właściwości zielonej herbaty w domu, wystarczy po myciu spłukać włosy naparem z zielonej herbaty w torebkach. Szampon z zieloną herbatą i innymi indyjskimi roślinami silnie odżywi i nawilży skórę głowy oraz przeciwdziała powstawaniu łupieżu.
Kora brzozy pod oczy
Nasi rodzice i dziadkowie często powtarzali, że naturalny sok z brzozy to remedium na większość schorzeń, począwszy od przeziębienia aż po choroby nerek. Wiosną, gdy drzewa te przyjmowały dużo płynów, nacinało się korę i zbierało do butelki zielonkawy płyn, którego później używano przy rozmaitych okazjach. Wydobywany z kory brzozy dziegieć działa przeciwpasożytniczo, a betulina z głębszych warstw drzewa ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, ze względu na swoje właściwości łagodzące i leczące zmiany skórne. Kremy z dodatkiem betuliny poleca się szczególnie do delikatnej skóry pod oczami, która wymaga specjalnej opieki.
Mięta pieprzowa nie tylko do zębów
Choć aromat miętowy to przede wszystkim dobry sposób na odświeżenie oddechu, to poza właściwościami zapachowymi ma ona jeszcze więcej zastosowań. Łagodzi rozstroje żołądka, a także choroby układu oddechowego. W kosmetyce sprawdza się przede wszystkim podczas zwalczania trądziku i zatkanych porów. Dodanie olejku z mięty pieprzowej do oliwy z oliwek wygładza ciało i reguluje intensywność wydzielania tłuszczu przez skórę. Żele pod prysznic z olejkiem z mięty przeznaczone są dla wyjątkowo wrażliwej skóry. Szczególnie doceniają je alergicy.
Drogocenny olejek różany
Olejek różany, choć ma właściwości antydepresyjne, przeciwbólowe i uspokajające, w kosmetyce stosowany jest przede wszystkim do łagodzenia podrażnień po oparzeniach słonecznych i jako ochrona dla skóry wrażliwej. Jeżeli więc masz wrażenie, że twoja cera wymaga odświeżenia, warto zaopatrzyć się w olejek różany. Odżywcze maski zniwelują szarość skóry i nadadzą jej blasku. Takie okłady są również zbawienne dla osób, które chcą uniknąć objawów starzenia. Mają bowiem właściwości wygładzające zmarszczki.
Z natury powinno się czerpać pełnymi garściami. Na półce z kosmetykami każdej kobiety stoi minimum jeden preparat zawierający naturalne składniki. Warto wiedzieć na co wpływają poszczególne składniki używanych kremów, balsamów i szamponów, choćby dlatego, aby dopasować ich działanie do swoich potrzeb.