Zainwestuj w przyszłość dziecka. Naucz je, jak zarządzać pieniędzmi

Mówi się, że pieniądz rządzi światem, ale nikt z nas przecież nie chce, by rządził nim samym. Nie chcemy też, aby nasze dzieci padły ofiarą ślepego podążania za "kasą". Dlatego stopniowo uczmy je wartości pieniądza oraz tego, jak nim zarządzać. To na pewno zaprocentuje nie tylko na koncie.

Zainwestuj w przyszłość dziecka. Naucz je, jak zarządzać pieniędzmi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.09.2019 14:50

Czego Jan się nie nauczy…

Pamiętasz te czasy dzieciństwa, gdy odkładałeś drobne do skarbonki? Każdy zaoszczędzony grosz czy resztę z zakupów zleconych przez rodziców wrzucaliśmy do "świnki". Zbieraliśmy tak do momentu, aż skarbonka była pełna i można było ją rozbić, aby za zebraną kwotę móc kupić sobie wymarzoną rzecz. Ile radości to nam sprawiało! Sama możliwość posiadania własnych pieniędzy daje dziecku pewną niezależność i poczucie bezpieczeństwa.

Jako rodzic dobrze wiesz, ile wydatków ma rodzina. Jednak warto, aby dzieci mimo wszystko posiadały własny grosz, tak aby od najmłodszych lat mogły uczyć się wartości pieniądza. Na początek nie muszą to być duże kwoty – nawet lepiej jest, aby dziecko stopniowo oswajało się z gotówką.

Jak pokazuje badanie zrealizowane na zlecenie Nest Banku w lipcu 2019 r., 81% rodziców uważa, że nastolatek powinien otrzymywać kieszonkowe. 68% cyklicznie wypłaca swoim dzieciom małe sumy, a 17% większe kwoty. Jeżeli chodzi o samych nastolatków, to 54% z nich twierdzi, że otrzymuje kieszonkowe regularnie, a 46% dostaje pieniądze wtedy, kiedy ich potrzebuje. Co ciekawe, 65% otrzymuje pieniądze w gotówce, 34% przelewem na konto a niespełna 1% w inny sposób (np. na kartach podarunkowych do konkretnych sklepów).

Jaką kwotę powinno otrzymywać dziecko?

Wszystko zależy od tego, co ma sobie samodzielnie finansować. Jeśli tylko wyjścia z przyjaciółmi i drobne przekąski, to wystarczy drobna kwota np. 50–150 zł miesięcznie. Jeżeli jednak chcemy, aby dziecko samodzielnie zajęło się np. zakupem biletów miejskich czy ubrań, to oczywiście kwota powinna być dostosowana do tych wydatków. W ten sposób możemy stopniowo uczyć dziecko, czym jest pieniądz, co można za niego mieć i jak ważna jest rozwaga w ich wydawaniu.
60% badanych nastolatków przyznaje, że odkłada pieniądze, które dostaje na prezent.

Warto wspierać dzieci we wszelkich celach oszczędnościowych – nawet jeżeli oszczędzają na coś pozornie zbędnego – wymarzoną zabawkę, gadżet albo wyjazd. Maluch na pewno doceni zakup jeszcze bardziej, jeśli sam będzie musiał na niego zapracować. Ze starszym dzieckiem, nastolatkiem, jest trudniej, ponieważ oprócz chęci posiadania własnych pieniędzy, chce także móc nimi zarządzać i nie tylko odkładać, ale też pomnażać.
To jest zresztą dla ciebie doskonała okazja, aby z jednej strony dać mu nieco niezależności, a z drugiej zapanować nad jego wydatkami i zaszczepić w nim chęć do zarządzania pieniędzmi tak, aby w przyszłości suma na koncie rosła.

Z raportu "Przełomowa trzynastka, czyli o dorastaniu do decyzji finansowych” wynika, że 63% badanych nastolatków chciałoby mieć własne konto w banku. Może to doskonała okazja, by nauczyć swoją pociechę zarządzania finansami?

Obraz
© Materiały prasowe

Zastanawiasz się nad założeniem konta swojemu nastolatkowi, ale takiego, nad którym miałbyś subtelną kontrolę? Nest Bank wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci w wieku 13–17 lat, tworząc Konto Samodzielne dedykowane nastolatkom. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz nauczyć dziecko dysponowania własnymi środkami, jednocześnie mając dostęp do informacji o tym, jakie wykonuje transakcje i decydując o limicie dziennych transakcji. Możesz również w prosty sposób ustawić cykliczne przelewy o wybranej wysokości na konto dziecka lub w bardzo prosty sposób "dorzucić" się jednorazowo do jego celu oszczędnościowego!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowych nawyków nastolatków lub szukasz pomysłów na edukację finansową? Skorzystaj z raportu "Przełomowa trzynastka, czyli o dorastaniu do decyzji finansowych”.

• Źródło: Badanie "Nauka zarządzania pieniędzmi, czyli edukacja finansowa dzieci", zrealizowane w dniach 19–22.07.2019 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii na zlecenie Nest Bank S.A. Agencja SW RESEARCH pozyskała wywiady metodą CAWI (on-line) z wykorzystaniem panelu internetowego SW Panel. W badaniu wzięły udział osoby posiadające dzieci w wieku 13–14 lat i/lub 15–17 lat oraz nastolatkowie w wieku od 13 do 17 lat. W ramach badania zgromadzono 500 wywiadów wśród rodziców dzieci 13–14 lat, 400 wywiadów wśród rodziców dzieci 15–17 lat oraz 400 wywiadów wśród nastolatków.

Materiał powstał we współpracy z Partnerem Nest Bank

Źródło artykułu:Materiał Partnera
konto bankowekonto osobistebank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)