Zakradają się do domów. Gdy je widzisz, dzwoń od razu

Zakradają się do domów. Gdy je widzisz, dzwoń od razu

Karaluchy są niebezpieczne dla zdrowia?
Karaluchy są niebezpieczne dla zdrowia?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Matthias Schuette
18.09.2023 14:47, aktualizacja: 18.09.2023 17:49

Karaluchy w wielu osobach wzbudzają obrzydzenie i strach. Pojawiają się nagle i zdecydowanie nie są pożądanymi gośćmi. Jeżeli tylko zauważymy, że chowają się w naszych czterech kątach, musimy zadziałać natychmiast.

Karaluchy występują na całym świecie. Co gorsza, potrafią przenosić grzyby, bakterie oraz wirusy. Z tego też powodu osoba, która się z nim zetknie, może zachorować np. na salmonellozę. Ich obecność w domu jest też niebezpieczna dla alergików. Najgorsze, że ich zlokalizowanie jest dość trudnym zadaniem - potrafią świetnie schować się przed człowiekiem. Jak się ich pozbyć i dlaczego naprawdę należy obchodzić się z nimi ostrożnie?

Karaluchy mogą nas ugryźć?

Owady te chowają się w trudno dostępnych miejscach, takich jak szczeliny podłóg czy ścian. Dostają się do domów m.in. dzięki wentylacji, oknom oraz drzwiom. Należy mieć też na uwadze, że jeżeli zamieszkały u naszych sąsiadów, najprawdopodobniej zagoszczą i u nas. Ich pojawienie się możne oznaczać poważne kłopoty. Gdy zagnieżdżą się w spiżarni, nie tylko zmniejszą nasze zapasy, lecz także mogą je zanieczyścić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Posiadają szczęki, dzięki którym z łatwością mogą rozdrabniać pokarm. Czy mogą nas ugryźć? Uspokajamy.

"Gryzienie przez karaluchy jest niezwykle rzadkim zjawiskiem i zwykle ma miejsce tylko w ekstremalnych warunkach, kiedy karaluchy nie mają na czym żerować" - uspokaja portal zwierzaki.pl.

Czy można się pozbyć karaluchów?

Walka z tymi szkodnikami nie należy do najprostszych. Najpewniejszym sposobem pozbycia się karaluchów jest zadzwonienie po specjalistów, którzy szybko pomogą nam uporać się z problemem. Najlepiej jest zawczasu zadbać o to, by owady miały utrudniony dostęp do domu - uszczelnić drzwi i okna, a także naprawić wszelkie wodno-kanalizacyjne usterki.

Pamiętajmy również o zachowaniu czystości w kuchni - resztki i okruszki to dla karaluchów zaproszenie do naszych czterech kątów.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta