ycipk-2vwu4f

Zamieszki w Katalonii. Tania Biscarri i Laia doświadczyły protestów w Barcelonie

Pół miliona ludzi na ulicach Barcelony, a wśród nich Tania i Laia, które opowiedziały redakcji WP Kobieta, jak sytuacja protestujących wygląda w rzeczywistości. "Policja strzela w protestujących gumowymi nabojami" - relacjonują.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamieszki w Barcelonie
Zamieszki w Barcelonie (Getty Images)
ycipk-2vwu4f

Protesty w Katalonii trwają już pięć dni. Na ulice wyruszyli ludzie, którzy nie zgadzają się z wyrokiem hiszpańskiego Sądu Najwyższego, który skazał na karę od 9 do 13 lat więzienia dziewięciu katalońskich polityków. Powodem było "podburzanie do niepokojów podczas referendum niepodległościowego w 2017 r.".

Zobacz także: "Jesień Średniowiecza". Protesty przeciwko obywatelskiemu projektowi ustawy "Stop pedofilii"

Podczas dzisiejszego (18 października) protestu w Barcelonie doszło do starć między zamaskowanymi uczestnikami demonstracji a policjantami. Starć, które były bardzo gwałtowne. Demonstracje szybko zamieniły się w regularne walki. Podpalanie śmietników, rzucanie kamieniami w stronę funkcjonariuszy i stosowanie przemocy wobec zgromadzonych.

ycipk-2vwu4f

Zobacz także: Anna i Grzegorz Bardowscy na proteście rolników. "Nie mógłbym na siebie patrzeć"

O tym wszystkim dowiadujemy się od Tani i Lai, które wyszły na ulice Barcelony. - Wczoraj był spór pomiędzy separatystami, a antyfaszystami. Ciosy funkcjonariuszy zdecydowanie były kierowane w stronę antyfaszystów. Dzisiaj, podczas strajku generalnego ludzie cierpią z powodu ogromnej przemocy. W zebranych strzela się gumowymi nabojami, które ranią ludzi i powodują liczne obrażenia. Rząd w ten sposób chce uświadomić społeczeństwu, czego tak naprawdę chce. Zamierza pokazać Katalończyków jako przemocowców - opowiada Tania, Hiszpanka mieszkająca w Barcelonie na co dzień, mająca w Polsce wielu przyjaciół.

- Nie jest tak źle, jak podają hiszpańskie media. Nie martwcie się, wiemy, gdzie schować się, żeby nie ucierpieć. Wracamy już bezpiecznie do domu. Wielu ludzi jeszcze zostało - dodaje dziewczyna.

Po dzisiejszym proteście sytuacja zdaje się uspokajać. Mimo to wielu walczących nadal pozostaje na ulicach.

ycipk-2vwu4f

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2vwu4f

ycipk-2vwu4f
ycipk-2vwu4f