Blisko ludziZaparowane i zaszronione szyby w aucie. Mamy sposoby jak zapobiegać

Zaparowane i zaszronione szyby w aucie. Mamy sposoby jak zapobiegać

Zima cechuje się sporymi różnicami temperatur oraz częstymi opadami deszczu i śniegu. W wyniku tego, wewnątrz samochodu gromadzi się zdecydowanie więcej wilgoci, która jest częstą przyczyną parowania i oszronienia szyb. Poniżej podpowiadamy, jak sobie radzić z parowaniem szyb w samochodzie.

Zaparowane szyby
Zaparowane szyby
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. AML

Na zewnątrz zimno, w środku gorąco. Różnice temperatur często zimą powodują parowanie szyb. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstsze przyczyny zaparowanych szyb w samochodzie

Jedną z najważniejszych przyczyn zaparowanych w aucie szyb jest niesprawny układ klimatyzacji. Gdy wszystko działa dobrze, klimatyzacja oraz ogrzewanie tylnej i przedniej szyby, odparowanie nie jest żadnym problemem. Jeżeli jednak nie parkujesz auta w garażu i masz niesprawny układ klimatyzacji, zimą musisz planować wychodzenie z domu wcześniej, aby móc je spokojnie rozruszać i przygotować do bezpiecznej jazdy. Musisz pamiętać, że jazda samochodem z zaparowanymi lub zaszronionymi szybami, może zakończyć się mandatem, a w najgorszym razie nawet wypadkiem.

Inną przyczyną parowania szyb w aucie jest wilgoć zbierająca się z butów czy przemoczonego lub ośnieżonego ubrania. Wilgoć zbiera się również podczas wsiadania i wysiadania w trakcie deszczu, przez zużyte uszczelki drzwi i klapy bagażnika, a także spowodowana jest oddychaniem kierowcy i pasażerów. Niestety, nie da się w pełni ustrzec przed efektem parowania, ale dzięki codziennie powtarzanym czynnościom, nadmierną wilgoć można skutecznie zmniejszyć.                                           

Kolejną częstą przyczyną zaparowania jest błędna obsługa nawiewów. Problem zaparowanych szyb pojawia się wtedy gdy nawiewy włączone są w taki sposób, że powietrze krąży wewnątrz samochodu.

Jak zapobiegać parowaniu szyb w samochodzie?

W sytuacji gdy szyby zaczynają parować, warto przełączyć obieg powietrza na zewnętrzny, to skutecznie zmniejszy parowanie wewnątrz auta.

Nim zimowy sezon rozpocznie się na dobre, dobrze jest wymienić dywaniki welurowe na gumowe. Jeśli samochód stoi przez noc w garażu, aby zachować cyrkulację powietrza, dobrze jest pozostawić lekko uchylone szyby.

Jeśli wszystkie powyższe sposoby zawodzą lub zwyczajnie brakuje na to czasu, zawsze można ratować się specjalistycznymi preparatami dostępnymi w sklepach. Po ich użyciu na powierzchni szyby tworzy się specjalna powłoka hydrofobowa, która z powodzeniem zapobiega zaparowaniu szyb. Są też środki chemiczne, które stosuje się, by ochronić przed nadmiarem wilgoci tapicerkę, fotele czy chociażby podsufitkę.

Domowe sposoby na zaparowane szyby samochodowe

Z bawełnianej ściereczki zrób kieszonkę, wsyp do niej zwykłą sól kuchenną. Szmatkę dokładnie zaszyj. Przecieraj nią szyby w samochodzie raz w miesiącu.

Spryskaj szybę pianką do golenia, po czym wytrzyj ją czystą ściereczką. Powtarzaj tą czynność przynajmniej raz w tygodniu.

Zmieszaj 1/2 szklanki gliceryny z 1/2 szklanki alkoholu metylowego. Przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Spryskaj wszystkie szyby tak przygotowaną mieszanką, po czym wytrzyj je do czysta ręcznikiem papierowym.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)