Zasadź w ogródku. Skutecznie odstraszą kleszcze
Spotkanie z kleszczami bywa bezbolesne, jednak może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Niestety z roku na rok coraz częściej możemy natknąć się na te pajęczaki nie tylko w lesie, ale także w ogródku. Jakie gatunki roślin warto posadzić, aby je odstraszyć?
20.03.2024 | aktual.: 20.03.2024 13:51
Kiedy pogoda zaczyna robić się wiosenna, do życia budzą się nie tylko rośliny i zwierzęta, ale także nielubiane kleszcze. Te małe pajęczaki mogą zagrażać życiu i zdrowiu naszych czworonogów oraz nam samym. Mogą przenosić poważne choroby, takie jak borelioza, babeszjoza czy anaplazmoza. Dlatego nie dziwi fakt, że z nadejściem cieplejszych dni za wszelką cenę chcemy uniknąć kontaktu z kleszczami.
Jeśli uwielbiasz odpoczynek w ogrodzie i nie chcesz, aby przyjemne popołudnie zakończyło się "złapaniem" kleszcza, warto poznać gatunki roślin, które będą działać jak prawdziwy straszak na te stworzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Które rośliny odstraszą kleszcze?
Jeśli chcesz spokojnie cieszyć się wypoczynkiem w swoim ogródku, warto zasadzić m.in. lawendę. Jej fioletowe kwiaty pięknie wyglądają, a dodatkowo niezwykle pachną. To, co jednak jest dla nas atrakcyjne, działa odstraszająco na kleszcze. Mocny zapach oraz wysokie stężenie linalolu, nielubianego przez te insekty, sprawi, że będą one unikać danego obszaru.
Równie skuteczne są rozmaryn oraz trawa cytrynowa, które dzięki aromatowi i swoim walorom smakowym często spotykamy w kuchni. Naturalne olejki tych roślin sprawią, że w ogródku zagoszczą przyjemne zapachy, a kleszcze będą trzymać się z daleka.
W tym miejscu należy wspomnieć również o silniejszych aromatach, które zapewnia mięta pieprzowa, bazylia oraz oregano. Kleszcze wręcz nienawidzą ich woni. Pierwsze zioło zawiera w sobie mentol i pulegon, które insekty uważają za bardzo nieprzyjemny i przytłaczający.
Z kolei badania wykazały, że bazylia, a dokładniej zawarty w niej olej eugenolowy, skutecznie odstrasza duże osobniki, a także zabija larwy kleszczy. Z kolei oregano, dzięki połączeniu dwóch olejków - karwakrolu i tymolu, tworzy aromatyczną tarczę przeciwkleszczową.
To zioło odstraszy kleszcze i zadowoli twojego kota
Kocimiętka słynie nie tylko z tego, że uwielbiają ją koty, ale także z powodu swoich naturalnych aromatów, które działają jak straszak na kleszcze. Ta roślina ma wysokie stężenie związku nepetalaktonu, który słynie z euforycznego działania na mruczki. Okazuje się, że ta substancja potrafi zakłócać receptory czuciowe kleszczy, co powoduje, że trzymają się z daleka od obszaru, na którym znajduje się kocimiętka.
W tym miejscu warto wymienić też kilka gatunków roślin, które będą cieszyć oko. Nagietek, chryzantemy, wrotycz pospolity, tymianek oraz złocień to kolejne gatunki, które dobrze posadzić w ogródku. Nie dość, że ich kwiaty pięknie wyglądają, to dodatkowo przegonią wszelkie insekty.
Sprawdzi się w kuchni i w ogrodzie
Czosnek zwyczajny należy do rodziny amarylkowatych. Potrafi urozmaicić smak potraw, zaś w ogrodzie pomoże pozbyć się kleszczy. Wszystko przez związki siarki, które nadają mu ostry aromat, który jest nieprzyjemny dla tych krwiopijczych pajęczaków. Oprócz zasadzenia czosnku warto włączyć go do codziennej diety, ponieważ zawarta w nim allicyna zabezpieczy nas przed pasożytami.
Pamiętaj, że żadna roślina nie jest w stanie zagwarantować całkowitego wyeliminowania kleszczy, jednak posadzenie ich w ogródku zminimalizuje występowanie insektów.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.