Trwa ładowanie...

Zazdrość i humory sprzyjają demencji

Zestresowane, nerwowe, zazdrosne i przygnębione kobiety w średnim wieku mogą być bardziej narażone na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera - informuje pismo "Neurology", wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Share
Zazdrość i humory sprzyjają demencjiŹródło: 123RF
d39yqrw

Zestresowane, nerwowe, zazdrosne i przygnębione kobiety w średnim wieku mogą być bardziej narażone na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera - informuje pismo "Neurology", wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Wnioski te płyną z trwającej blisko 40 lat analizy prowadzonej przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu. W badaniach wzięło udział 800 kobiet, których średnia wieku wynosiła 46 lat. Panie przechodziły testy psychologiczne oraz testy na pamięć i koncentrację. W czasie trwania obserwacji demencja rozwinęła się u 19 proc. kobiet.

Uczestniczki wypełniały także kwestionariusze, w których pytano m.in. o to czy i jak często doświadczyły stresu, który trwał ponad miesiąc (związanego z pracą, zdrowiem czy sytuacją rodzinną).

d39yqrw

Okazało się, że panie, które doświadczyły długotrwałego stresu i osiągnęły najwyższe wyniki w testach na neurotyczność (którą cechuje lęk, przygnębienie, poczucie winy, napięcie, chwiejność emocjonalna, zazdrość i niska samoocena) były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji.

- Większość badań nad chorobą Alzheimera koncentrowała się na takich czynnikach jak funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, urazy głowy czy predyspozycje genetyczne. Osobowość może jednak wpływać na ryzyko demencji, gdyż determinuje nasze zachowania, styl życia oraz reakcję na stres - podkreśla autorka analizy dr Lena Johannsson.

Aby zminimalizować możliwość zachorowania na chorobę Alzheimera warto też zadbać o odpowiednią dietę.

Liczba osób z demencją i chorobą Alzheimera będzie znacząco rosła; niezbędne jest m.in. wczesne diagnozowanie, badania nad nowymi metodami leczenia, udoskonalenie opieki i poprawa jakości życia chorych.

d39yqrw

Obecnie liczbę chorych na Alzheimera szacuje się w Polsce na co najmniej 250 tys., z czego 150 tys. nie ma postawionej diagnozy.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia, ale u osób z genetycznymi predyspozycjami (ok. 1% przypadków) - nawet przed 50. rokiem życia. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. Stwierdza się ją u 14% osób po 65. roku życia oraz u 40% osób po 80. roku życia.

Choroba objawia się m.in. zaburzeniami pamięci i logicznego myślenia. U chorych występują także trudności językowe, problemy z porozumiewaniem się z otoczeniem, trudności w wykonywaniu czynności codziennych oraz zmiany osobowości i nastroju.

(fot. infografika.wp.pl)
Źródło: (fot. infografika.wp.pl)

Na podstawie (PAP)/koc/ krf/(gabi), kobieta.wp.pl

d39yqrw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39yqrw
d39yqrw