Trwa ładowanie...
związek

Zazdrość słabnie z wiekiem

Do 30. roku życia bardziej zazdrościmy innym - wyglądu, miłości, pieniędzy lub sukcesu zawodowego. Później to uczucie słabnie.

Share
Zazdrość słabnie z wiekiem
Źródło: 123RF
d3mrni1

Do 30. roku życia bardziej zazdrościmy innym - wyglądu, miłości, pieniędzy lub sukcesu zawodowego. Później to uczucie słabnie - informują naukowcy, którzy zaprezentowali swoje wnioski w piśmie "Basic and Applied Social Psychology".

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA) przeprowadzili badania wśród ponad 1700 osób od 18. do 80. roku życia. Ankiety dotyczyły odczuwania zazdrości oraz bycia obiektem tego uczucia.

d3mrni1

Zazdrość jest zjawiskiem powszechnym. Ponad trzy czwarte uczestników przyznało, że odczuwało ją w ciągu ubiegłego roku (79 proc. kobiet i 74 proc. mężczyzn). Częstotliwość odczuwania spadała jednak z wiekiem. Do 30. roku życia zazdrość odczuwało 80 proc. badanych, a po 50. roku życia - 69 proc.

W zdecydowanej większości przypadków uczestnicy przejawiali to uczucie wobec osób tej samej płci i w podobnym wieku. Osoby młodsze częściej zazdrościły rówieśnikom dobrego wyglądu, udanego związku, wyników w szkole czy na studiach i popularności w grupie. Po 50. roku życia najczęściej zazdroszczono dobrej sytuacji materialnej i sukcesu zawodowego.

Autorka badań dr Christine Harris zauważa, że nie jest do końca jasne, czy zaobserwowane różnice wynikają ze zmian zachodzących z wiekiem, czy też z różnicy pokoleniowej między uczestnikami. Badaczka sugeruje jednak, że bardziej prawdopodobne jest to, że w miarę upływu lat odczuwamy zazdrość coraz rzadziej.

(PAP), koc/ agt/

d3mrni1

Podziel się opinią

Share
d3mrni1
d3mrni1