Zazdrość słabnie z wiekiem
Do 30. roku życia bardziej zazdrościmy innym - wyglądu, miłości, pieniędzy lub sukcesu zawodowego. Później to uczucie słabnie.
06.11.2015 | aktual.: 06.11.2015 14:27
Do 30. roku życia bardziej zazdrościmy innym - wyglądu, miłości, pieniędzy lub sukcesu zawodowego. Później to uczucie słabnie - informują naukowcy, którzy zaprezentowali swoje wnioski w piśmie "Basic and Applied Social Psychology".
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA) przeprowadzili badania wśród ponad 1700 osób od 18. do 80. roku życia. Ankiety dotyczyły odczuwania zazdrości oraz bycia obiektem tego uczucia.
Zazdrość jest zjawiskiem powszechnym. Ponad trzy czwarte uczestników przyznało, że odczuwało ją w ciągu ubiegłego roku (79 proc. kobiet i 74 proc. mężczyzn). Częstotliwość odczuwania spadała jednak z wiekiem. Do 30. roku życia zazdrość odczuwało 80 proc. badanych, a po 50. roku życia - 69 proc.
W zdecydowanej większości przypadków uczestnicy przejawiali to uczucie wobec osób tej samej płci i w podobnym wieku. Osoby młodsze częściej zazdrościły rówieśnikom dobrego wyglądu, udanego związku, wyników w szkole czy na studiach i popularności w grupie. Po 50. roku życia najczęściej zazdroszczono dobrej sytuacji materialnej i sukcesu zawodowego.
Autorka badań dr Christine Harris zauważa, że nie jest do końca jasne, czy zaobserwowane różnice wynikają ze zmian zachodzących z wiekiem, czy też z różnicy pokoleniowej między uczestnikami. Badaczka sugeruje jednak, że bardziej prawdopodobne jest to, że w miarę upływu lat odczuwamy zazdrość coraz rzadziej.
(PAP), koc/ agt/