Trwa ładowanie...
d1kiw7f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Ludzie

Zdenerwowana kobieta traci wiarygodność

Złość pomaga mężczyznom, gdy chcą przekonać innych do swoich racji, jednak zdecydowanie przeszkadza kobietom - wynika z obserwacji prowadzonych przez naukowców z Arizona State University.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdenerwowana kobieta traci wiarygodność
(123RF)
d1kiw7f

Złość pomaga mężczyznom, gdy chcą przekonać innych do swoich racji, jednak zdecydowanie przeszkadza kobietom - wynika z obserwacji prowadzonych przez naukowców z Arizona State University (USA). Wnioski opublikowało pismo "Law and Human Behavior".

W badaniach wzięło udział 210 studentów i studentek, którzy wcielili się w rolę ławy przysięgłych podczas wirtualnej symulacji rozprawy sądowej. Uczestnicy obejrzeli 17-minutową prezentację sprawy, w której mężczyzna był oskarżony o zamordowanie swojej żony. Przeczytali streszczenie przebiegu rozprawy i mowę końcową oraz zapoznali się z dowodami.

Podczas symulacji obrad uczestnicy dyskutowali z pięcioma fikcyjnymi przysięgłymi (myśląc, że wcielają się w nich inni studenci), których niektóre wypowiedzi były wymyślone w taki sposób, by wyrażać złość czy przerażenie. Pozostałe brzmiały neutralnie.
Cztery osoby zgadzały się z graczem (imiona tych osób nie wskazywały na płeć), a jedna zawsze miała odmienne zdanie (w tym przypadku imię wskazywało jasno, czy jest to kobieta, czy mężczyzna).

Podczas obrad i po ich zakończeniu uczestnicy odpowiadali na pytanie, w jakim stopniu są pewni swojego pierwotnego werdyktu. Okazało się, że pewność uczestników (obu płci) wyraźnie spadała, gdy swoje przeciwstawne argumenty w złości przekazywał im mężczyzna. Rosła, gdy identyczne kwestie w złości wypowiadała kobieta. Mężczyzn oceniano wówczas jako bardziej wiarygodnych, a kobiety jako zbyt emocjonalne.

d1kiw7f

- Te wnioski stanowią cenną informacje dla każdej kobiety, która chce mieć wpływ na podejmowanie decyzji w miejscu pracy, w domu, a także w polityce - komentuje autorka badań dr Jessica Salerno.

(PAP), koc/ agt/

* Śliwki – naturalny lek na stres*

d1kiw7f

Podziel się opinią

Share

d1kiw7f

d1kiw7f