Zdrowie w podróży
Z niecierpliwością czekamy na letni urlop, który pozwoli nam zregenerować siły po całym roku wytężonej pracy. Pakując do walizki strój kąpielowy, krem z filtrem i zwiewną sukienkę najczęściej zapominamy o pozostawieniu miejsca dla niewielkiej apteczki. Kuferek z kilkoma podstawowymi lekami pozwoli nam w spokoju cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem. Co powinno się w nim znaleźć?
Z niecierpliwością czekamy na letni urlop, który pozwoli nam zregenerować siły po całym roku wytężonej pracy. Pakując do walizki strój kąpielowy, krem z filtrem i zwiewną sukienkę najczęściej zapominamy o pozostawieniu miejsca dla niewielkiej apteczki. Kuferek z kilkoma podstawowymi lekami pozwoli nam w spokoju cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem. Co powinno się w nim znaleźć?
Brzuch pod ochroną
Zmiana wody i jedzenia, złe warunki higieniczne, a nawet stres związany z podróżą sprawiają, że nasz układ pokarmowy gorzej funkcjonuje. Niestrawność, biegunka, zaparcia mogą skutecznie zepsuć letni wypoczynek. Jak łagodzić ich objawy? Jeszcze przed wyjazdem warto zadbać o florę bakteryjną jelit, stosując preparat z bakteriami probiotycznymi (np. Lacidofil, Linex). Do podróżnej apteczki warto zapakować węgiel, a także środek hamujący biegunkę (np. Stoperan) oraz preparat nawadniający i uzupełniający niedobór składników mineralnych (np. Orsalit).
Gdy pojawi się zaparcie, pomocne będą leki usprawniające perystaltykę jelit (np. Regulax, Xenna). Zarówno w przypadku biegunek, jak i zaparć pamiętajmy o piciu dużej ilości wody. Na skutek zmiany sposobu żywienia może ucierpieć również żołądek, dlatego też w podróż należy zabrać ze sobą leki ułatwiające trawienie (np. Digestonic).
Urlop bez owadów
Ukąszenia komarów nie są groźne, lecz towarzyszące im swędzenie jest bardzo uciążliwe. Przed atakiem komarów, a także kleszczy i meszek, uchroni nas spryskanie skóry specjalnym odstraszającym preparatem (np. OFF!, Autan). W apteczce nie może zabraknąć również preparatu łagodzącego swędzenie i zmniejszającego opuchliznę (np. Fenistil) oraz przyrządu do usuwania kleszczy (np. Trix). Pamiętajmy o konieczności wizyty u lekarza, jeśli wokół miejsca po kleszczu pojawi się czerwony obrzęk.
Letnie przeziębienie
Drapanie w gardle, gorączka, katar, ból głowy – przeziębienie może zepsuć upragniony wypoczynek. Do apteczki należy więc zapakować lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (np. Ibuprofen), witaminę C oraz pastylki łagodzące ból gardła (np. Cholinex). Objawy przeziębienia pomoże złagodzić również wapno, które dodatkowo zmniejsza reakcje alergiczne o różnym podłożu.
Skaleczenia, stłuczenia, obrzęki
W czasie wyjazdu najczęściej nie da się uniknąć drobnych skaleczeń, otarć, a czasem również zwichnięć i stłuczeń. Podstawowe wyposażenie podróżnej apteczki to woda utleniona, żel chłodzący (np. Altacet) i preparat z rivanolem (np. Rivel). Nie można zapomnieć o plastrach różnej wielkości, elastycznym bandażu i jałowej gazie. Długie wędrówki sprzyjają powstawaniu pęcherzy, dlatego trzeba mieć pod ręką odpowiedni opatrunek (np. plastry na pęcherze Compeed).
Intymne infekcje
Kąpiele w morzu czy basenie, korzystanie z publicznych toalet i zaniedbania w zakresie higieny intymnej sprzyjają stanom zapalnym pochwy, cewki moczowej i pęcherza. Najważniejsza jest profilaktyka, a więc używanie własnego ręcznika, nakładanie na deskę klozetową papierowych nakładek, stosowanie delikatnego płynu do higieny okolic intymnych, picie dużej ilości wody i częste oddawanie moczu.
Niestety, mimo przestrzegania wymienionych zasad, może przytrafić się infekcja. Warto więc mieć w apteczce hamujący namnażanie bakterii preparat z żurawiną (np. Uromaxin) oraz globulki (np. Floragyn), które przywrócą równowagę bakteryjną w pochwie.
Za dużo słońca
Wielogodzinne wylegiwanie się na plaży – tak często wygląda wypoczynek nad morzem. Efektem może być bolesne oparzenie słoneczne, którego objawy złagodzi regenerujący preparat z D-panthenolem. Ulgę przyniesie również chłodzący żel.
Choroba lokomocyjna
Jeśli długa podróż samochodem, samolotem czy statkiem wywołuje u nas nudności, w apteczce koniecznie musi znaleźć się lek na chorobę lokomocyjną. Wybór preparatów przeciwwymiotnych jest bardzo szeroki – dostępne są syropy (np. Lokomotiv), tabletki (np. Aviomarin), a nawet plastry akupresurowe (np. Transway). Oczywiście należy pamiętać o zapakowaniu przepisanych przez lekarza preparatów, dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb, np. leków na nadciśnienie.