FitnessZdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko raka piersi

Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko raka piersi

Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko raka piersi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.10.2010 12:13, aktual.: 08.11.2010 11:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej wagi i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Breast Cancer Research".

Regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej wagi i ograniczenie ilości spożywanego alkoholu znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet po menopauzie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Breast Cancer Research". Naukowcy z University of Rochester Medical Center przebadali ponad 85 tys. kobiet (w wieku od 50 do 79 lat).

Szukali związku między trybem życia, a ryzykiem zachorowania na raka piersi u kobiet z historią tego nowotworu w rodzinie i bez tego typu obciążenia. Według statystyk, około 15 proc. kobiet po menopauzie ma genetyczne skłonności do rozwoju raka sutka.

Zdaniem autorów pracy, występowania raka piersi w rodzinie może mieć częściowo związek z przekazywanym z pokolenia na pokolenie niezdrowym trybem życia. Badacze chcieli się jednak dowiedzieć, w jakim stopniu na rozwój choroby wpływają geny, środowisko i tryb życia kobiet.

Wyniki ich pracy dowodzą, że zdrowy tryb życia może pomóc zminimalizować ryzyko nawet u kobiet z genetyczną predyspozycją do raka piersi. Okazało się, że jeśli panie - w których rodzinie występował rak piersi - ćwiczyły przynajmniej 5 razy w tygodniu, utrzymywały prawidłową wagę i piły nie więcej niż jeden napój alkoholowy dziennie to do rozwoju nowotworu piersi dochodziło średnio u niespełna 6 na 1000 z nich.

Dla porównania w grupie pań bez obciążenia rodzinnego (genetycznego), ale i bez zdrowych nawyków średnia zachorowalność wyniosła niemal 7 na 1000 kobiet; a jeżeli żyły zdrowo (według trzech badanych parametrów) współczynnik zachorowalności wynosił 3,51 na 1000. W opinii badaczy, wprowadzenie zdrowych nawyków może znacząco obniżać ryzyko zachorowania na raka piersi, niezależnie od obciążenia genetycznego. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także