FitnessZiele owsa dla zdrowia i urody

Ziele owsa dla zdrowia i urody

15.05.2015 10:30, aktualizacja: 15.05.2015 13:18

Owies jest dobry na wszystko. Po popularnych płatkach owsianych, przyszedł czas na słomę i ziele. Można z nich robić napary i nalewki – pomogą na bezsenność, kamienie moczowe, reumatyzm. Działają jak naturalny antydepresant i oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.

Owies jest dobry na wszystko. Po popularnych płatkach owsianych, przyszedł czas na słomę i ziele. Można z nich robić napary i nalewki – pomogą na bezsenność, kamienie moczowe, reumatyzm. Działają jak naturalny antydepresant i oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.

Owies jest uprawiany od ponad dwóch tysięcy lat, a lista jego zalet jest niemal równie długa jak historia. Ziarno tego zboża jest obecnie doceniane i popularne. Używamy je do przygotowania zdrowej owsianki, pieczenia, a nawet do tworzenia domowych kosmetyków, np. naturalnych peelingów. Płatki traktujemy jako bogate źródło błonnika, który zapewnia na dłużej poczucie sytości, reguluje poziom glukozy we krwi i obniża cholesterol. W medycynie ludowej od dawna wykorzystywano także dobroczynne właściwości łodyg owsa prawdziwego. Z ziela owsa i słomy owsianej przygotowywano herbatki, napary, nalewki, toniki, które pomagały leczyć różne schorzenia i nadawały się też do zabiegów pielęgnacyjnych.

Co się kryje w słomie owsianej?

W składzie słomy znajdziemy wiele składników: wapń, magnez, żelazo, krzemionkę, flawonidy (przeciwutleniacze), witaminy z grupy B oraz D i E. Kolejnym ważnym składnikiem są saponiny, które działają przeciwbakteryjnie, przyspieszają spalanie tłuszczu, poprawiają trawienie. Krzemionka ma cenne właściwości oczyszczające, usuwa złogi i toksyny. Jest też niezastąpiona w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Owies jest także źródłem fitoestrogenów, czyli substancji chemicznych, które mają działanie podobne do hormonów żeńskich – estrogenów. Fitoestrogeny są często stosowane w hormonalnej terapii zastępczej. Napary i nalewki z ziela owsa uznaje się za naturalne antydepresanty. Pomagają w leczeniu bezsenności, wyczerpaniu nerwowym, działają uspokajająco. Regenerują siły po przepracowaniu i przemęczeniu. Stosuje się je także w leczeniu epilepsji. W stanach napięcia psychicznego warto pić napar z ziela owsa, dziurawca i melisy.

Wyciąg z owsa łagodzi bóle reumatyczne (usuwa złogi kwasu mlekowego ze stawów), zapobiega tworzeniu się kamieni w nerkach, działa moczopędnie. Ponadto poprawia przemianę materii i wzmacnia naczynia krwionośne, co jest istotne dla osób, otyłych i cierpiących na problemy z żylakami (także hemoroidami – żylakami odbytu). Jest też wskazany w leczeniu chorób dróg oddechowych, gdyż działa wykrztuśnie.

Ziele owsa możemy kupić w sklepach ze zdrową żywnością, zielarskich oraz w aptekach. By przyrządzić napar do picia, zalewamy łyżkę produktu gorącą wodą i parzymy przez dwadzieścia minut, następnie odcedzamy przez sitko. Napój ma charakterystyczny zapach siana, a w smaku jest bardzo delikatny. By przygotować odwar, należy zalać dwie łyżki słomy gorącą wodą i gotować przez dwadzieścia minut, po czym odcedzić. Odwar z ziela owsa warto dodawać do kąpieli stóp, by pozbyć się nadmiernej potliwości.

Nalewka z owsa koi skołatane nerwy

Nalewka z owsa jest także bardzo prosta w przygotowaniu. 20 gram ziela wsypujemy do słoika, zalewamy 100 ml spirytusu (należy go wcześniej rozcieńczyć wodą, by uzyskać 70 procentowy alkohol), zamykamy szczelnie i odstawiamy na minimum tydzień. Jeśli cierpimy na bezsenność, powinniśmy pić 20 kropel preparatu wieczorem przed położeniem się do łóżka. By wzmocnić osłabiony układ nerwowy, można spożywać nalewkę 2-3 razy dziennie w dawce po 15 kropel rozcieńczonych niewielką ilością wody. Specyfik ten ma także działanie wykrztuśne, moczopędne i wspomaga leczenie prostaty.

Słoma w wannie

Kąpiel z dodatkiem słomy owsianej pomaga leczyć ostrogi (złogi w piętach powodujące ból przy chodzeniu). By pozbyć się tego schorzenia, warto przez okres 2 miesięcy moczyć stopy w wywarze ze słomy owsianej. W ten sposób można również łagodzić bóle reumatyczne oraz te, spowodowane przez haluksy. Jeśli chcemy ukoić podrażnioną skórę, wygładzić i ujędrnić ją (np. w czasie kuracji odchudzającej, by nie traciła elastyczności) możemy zanurzyć całe ciało w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu ze słomy lub ziela owsa. Wieczorny seans w wannie ukoi też nasze nerwy i ułatwi zasypianie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także