Zielone warzywa – które wybrać? Wartości odżywcze i właściwości
Zielone warzywa takie jak szpinak, brokuły czy ogórki ze względu na zawartość składników mineralnych i witamin powinny jak najczęściej znajdować się na naszych talerzach. Jakie zielone warzywa wybrać i dlaczego warto?
Zielone warzywa – które najlepsze?
Warzywami zielonymi nazywamy popularne: ogórki, brokuły, rzeżuchę, szczypiorek, koperek, kapustęczy natkę pietruszki, które od lat poleca się jako nieodzowny składnik zdrowiej diety. Zawdzięczają to zawartości korzystnych dla organizmu witamin: B1, B2, A czy C, której w składzie zielonych warzyw jest znacznie więcej niż np. w popularnych owocach cytrusowych.
Co więcej, poza witaminami struktura zielonych warzyw wypełniona jest również wieloma mikroelementami, z których największe korzyści przynoszą: magnez, fosfor, żelazo czy wapń. To wszystko sprawia, że regularne spożywanie zielonych warzyw usprawnia działanie układu odpornościowego, wzmacniając także kości oraz dodatkowo regenerując tkanki.
Zielone warzywa – kapusta
Popularna kapusta to zielone warzywo, które ma wiele zastosowań medycznych. Odpowiednio przygotowane okłady z jej liści wspomagają gojenie się ran oraz pomagają na częste bóle głowy, a regularne spożywanie kapusty wpływa pozytywnie na kondycję mięśni i stawów oraz pomaga obniżyć temperaturę ciała. Co więcej, dzięki obecności siarki w składzie kapusty regularnie spożywane warzywo znacząco poprawia kondycję włosów, skóry oraz paznokci. Zalety te zawdzięcza również zawartości witamin: A, B1, B2, C oraz E.
Sok z kapusty wspomaga leczenie wrzodów oraz procesy trawienne.
Zielone warzywa – szpinak
Szpinak od dawna znany był z wysokiej zawartości zarówno minerałów, jak i witamin, dlatego poleca się go szczególnie dzieciom, których organizm cały czas się rozwija. To zielone warzywo jest źródłem żelaza, manganu oraz witamin grupy B oraz A, C, E i K. Co więcej, wysoka zawartość kwasu foliowego i żelaza sprawia, że szpinak poleca się szczególnie tym, którzy cierpią na schorzenia związane z nadciśnieniem oraz nadmiarem tkanki tłuszczowej, która zwiększa ryzyko chorób trzustki.
Zanim jednak na stałe włączysz to zielone warzywo do swojej diety, musisz wiedzieć, że ze względu na właściwości zatrzymujące wchłanianie wapnia, spożywania szpinaku nie poleca się cierpiącym na choroby żołądka, nerek, artretyzm i reumatyzm.
Zielone warzywa – ogórek i karczochy
Nieco mniej popularne zielone warzywa to karczochy i ogórek, dlatego warto przypomnieć sobie o ich pozytywnych właściwościach. Oba warzywa zawierają w swojej strukturze witaminy z grupy B oraz witaminę C, dzięki czemu obniżają poziom złego cholesterolu. Oprócz tego ułatwiają oczyszczanie organizmu, zapobiegając przy tym takich schorzeniom jak: nudności, bóle brzucha czy zgaga.
Zielone warzywa – koperek, natka pietruszki i szczypiorek
Choć są niewielkich gabarytów, te zielone warzywa warto na stałe włączyć do jadłospisu, dodając je do kanapek lub sałatki. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo niska kaloryczność oraz zawartość witamin i minerałów. Zarówno natka pietruszki, szczypiorek, jak i koperek zawierają w swojej strukturze takie składniki aktywne jak: witaminy z grupy B, witamina C, magnez, karoten i potas.