Blisko ludzi#ZielonyListopad – dzień 21. Zrób listę zakupów i nie marnuj jedzenia

#ZielonyListopad – dzień 21. Zrób listę zakupów i nie marnuj jedzenia

#ZielonyListopad – dzień 21. Zrób listę zakupów i nie marnuj jedzenia
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Błaszkiewicz

20.11.2019 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie wybrał się do sklepu bez listy zakupów i nakupował mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Wiadomo, jak często się to kończy – wyrzuceniem do śmietnika. Na szczęście zawsze można coś z tym zrobić.

Kiedy słyszymy "ekologiczny tryb życia", często pierwsze, co przychodzi nam na myśl to ogromne poświęcenie. Prawda jest taka, że zmiany zaczynają się od małych kroków. Coś musi "wejść w krew" – wyrobienie nowego nawyku czasem trwa kilkanaście dni, czasem nawet cały rok, ale warto próbować i to od najprostszych rzeczy. Jedną z nich jest choćby robienie listy sprawunków tuż przed wyjściem do sklepu.

#ZielonyListopad – lista zakupów

#

Na większe zakupy chodzimy zwykle raz, dwa razy w tygodniu. Najczęściej w piątek lub sobotę. Wtedy wszyscy, jak jeden mąż, ruszamy do sklepu – zazwyczaj większego, gdzie tak jak my, zjawia się tłum ludzi. Wtedy łatwo wpaść w zakupowy szał. "Może kupię, może tamto, skoro już tu jestem" – myślimy. Przy kasie orientujemy się nagle, że "to" czy "tamto" wcale nie jest nam potrzebne, a jeśli nie, za chwilę zniechęci nas już przepełniona lodówka.

Jak temu zapobiec? Oto kilka banalnie prostych wskazówek. Przed wyjściem do sklepu oceńmy stan lodówki i szafek w kuchni. Sprawdźmy, czego brakuje i czy jest nam absolutnie potrzebne. Miejmy wtedy przy sobie notes czy telefon, by wypisać, co się kończy, a co nie. Potem usiądźmy przy stole i wypiszmy niezbędne nam rzeczy. Dla ułatwienia możemy podzielić kartkę na kilka tabelek, np. warzywa, owoce, przekąski itd. Pomocne okazuje się też często pytanie: "Czy z kilku produktów stworzę kilka różnych, pełnowartościowych dań?".

Z gotową listą poczujemy się pewniej i przestaną kusić nas wyskakujące zewsząd promocje.

W ramach akcji #ZielonyListopad pokazujemy czytelniczkom WP Kobieta, że życie w duchu eko nie musi być ani trudne, ani kosztowne. Wystarczy wprowadzić w swoim życiu kilka drobnych zmian, które pomogą nam zatroszczyć się o dobro naszej planety. Nie musimy wydawać fortuny na nowe sprzęty czy modne akcesoria. Czasem wystarczy jeden mały krok. Zróbmy to nie tylko dla nas, ale również dla przyszłych pokoleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także