Złapała cię burza z piorunami? Tak uchronisz się przed porażeniem

Jak zachować się w trakcie burzy?
Jak zachować się w trakcie burzy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.08.2023 10:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Burza to niebezpieczne zjawisko pogodowe. Natura jest nieprzewidywalna i tak naprawdę nigdy nie wiadomo, gdzie uderzy piorun. Wyjaśniamy, jak zachowywać się podczas burzy i na co szczególnie uważać.

Piorun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne, które towarzyszy burzom. Zwykle poprzedza go grzmot, po którym to następuje wyładowanie w postaci błyskawicy. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które naraża nas na utratę zdrowia, a nawet życia. Wyjaśniamy, jak się przed nim ustrzec.

Złapała cię burza z piorunami? Nie chowaj się przy drzewach

Historia zna przypadki, gdy porażeni piorunem ludzie wychodzili z tego bez szwanku, jednak zdecydowanie częściej dochodzi do poważnego uszkodzenia układu sercowego i sercowo-naczyniowego, co może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też w trakcie burzy należy unikać miejsc, w których może dojść do wyładowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piorun dociera do ziemi najkrótszą drogą. Najczęściej więc uderza w wysokie obiekty, takie jak budynki (zwłaszcza te znajdujące się na wzniesieniach), drzewa, anteny, maszty, latarnie czy sieci elektryczne. W trakcie burzy warto trzymać się z dala od tych miejsc.

Planujesz wycieczkę w góry? Dowiedz się, czy nie złapie cię burza

Jeśli wypoczywasz w górach i planujesz zdobyć jeden ze szczytów, sprawdź prognozę pogody. To właśnie tam dochodzi do bardzo silnych wyładowań atmosferycznych, a ryzyko porażenia piorunem jest znacznie wyższe niż gdziekolwiek indziej. W lipcu i sierpniu pojawiają się one szczególnie często.

Nie inaczej jest nad morzem. Na plaży pioruny są równie niebezpieczne co w górach. Jeżeli zauważysz, że zbiera się na burze, czym prędzej wróć do hotelu, a jeśli nie uda ci się do niego dotrzeć, schroń się w murowanym pomieszczeniu.

Czy smartfony przyciągają pioruny?

Zdaniem wielu osób, telefon komórkowy ściąga pioruny, bowiem wytwarza on pole elektromagnetyczne, które działa na nie niczym magnes. To mit. Pole elektromagnetyczne emitowane przez smartfon jest tak znikome, że błyskawica nie będzie miała szansy go "wyczuć". Dotyczy to także laptopów i tabletów.

Mimo to, przebywając w domu w trakcie burzy, warto odłączyć z kontaktu wszystkie urządzenia elektryczne. Jeśli piorun uderzy w sieć elektryczną, a urządzenia będą podłączone, może dojść do pożaru.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także