Złe wspomnienia można łatwo zneutralizować
25.04.2014 12:24, aktual.: 25.04.2014 14:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skupienie uwagi na kontekście, zamiast na emocjach, pomaga złagodzić negatywny wpływ przykrych wspomnień na samopoczucie – czytamy w czasopiśmie „Social Cognitive and Affective Neuroscience”.
Skupienie uwagi na kontekście, zamiast na emocjach, pomaga złagodzić negatywny wpływ przykrych wspomnień na samopoczucie – czytamy w czasopiśmie „Social Cognitive and Affective Neuroscience”.
Rozpamiętywanie przeszłych wydarzeń, którym towarzyszyły nieprzyjemne emocje, jak smutek, wstyd czy strach może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet wystąpienia zaburzeń psychicznych w postaci depresji lub lęku. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Illinois (USA) przekonują, że wystarczy odwrócić uwagę od emocji i skierować ją na kontekst sytuacji, np. wygląd ludzi, warunki pogodowe, aby zneutralizować nieprzyjemne wrażenia, jakie niesie ze sobą dane wspomnienie.
Badacze przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego osoby badane przywoływały złe wspomnienia i koncentrowały się na związanych z nimi emocjach bądź obiektywnych okolicznościach – zgodnie z otrzymaną wcześniej instrukcją. W tym czasie eksperymentatorzy obserwowali aktywność ich mózgu.
Skupianie uwagi na kontekście sytuacji pobudzało do pracy rejony mózgu odpowiedzialne zarówno za przetwarzanie emocji, jak i kontrolowanie ich występowania, co w konsekwencji prowadziło do zmniejszenia emocjonalnego wpływu złych wspomnień na psychikę.
Naukowcy uważają, że odwracanie uwagi od przykrych emocji i skupianie jej na kontekście to doskonała strategia radzenia sobie z nieprzyjemną przeszłością – lepsza niż tłumienie wspomnień, które jest skuteczne na krótką metę, ale później może sprowokować występowanie zaburzeń emocjonalnych, oraz łatwiejsza niż przeformułowanie, czyli próba spojrzenia na swoje doświadczenia z innej perspektywy, która - choć efektywna - wymaga dużego wysiłku poznawczego.
W przyszłości badacze pragną sprawdzić, czy wykorzystana w niniejszym badaniu strategia regulacji emocji wywołuje korzyści długoterminowe, a także czy jest skuteczna w leczeniu pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi. (PAP)
ooo/ mrt/