Nie tylko uruchamia zielone światło. Ma mnóstwo ukrytych funkcji

Uruchamia zielone światło dla pieszych, ale na tym nie kończą się jego zastosowania. To zaawansowane urządzenie ma wiele funkcji, z których nie zdajemy sobie sprawy. Czas się z nim bliżej zapoznać.

Żółty przycisk ma wiele ukrytych funkcji
Żółty przycisk ma wiele ukrytych funkcji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | PAWEL KOLODZIEJCZYK

26.02.2024 | aktual.: 26.02.2024 15:17

Żółta skrzynka z przyciskiem, którą umieszcza się przy przejściu przez jezdnię, to element tak zwanej sygnalizacji adaptacyjnej. Miała ułatwiać życie i pieszym, i kierowcom – zmienia światło na zielone tylko na życzenie. Nie zawsze jednak działa tak, jak powinna, a osoby chcące przejść na drugą stronę zwykle czekają dłużej niż w przypadku normalnego cyklu. Ten charakterystyczny przycisk ma jednak kilka innych funkcji, które warto poznać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do czego służy żółty przycisk dla pieszych?

Urządzenie umieszcza się przy najbardziej ruchliwych, wielopasmowych ulicach, gdzie przejście na drugą stronę może być szczególnie utrudnione. Zielone światło zapala się na wyraźne życzenie, dzięki czemu nie tamuje ruchu bez potrzeby. Naciśnięcie przycisku wysyła sygnał do komputera sterującego sygnalizacją, a ten po pewnym czasie zmienia światło na zielone – szybkość tej zmiany jest uzależniona od od natężenia ruchu.

Przycisk połączony jest z systemem monitorowania ruchu, który wybiera optymalny moment na zmianę światła, który ma zminimalizować utrudnienia w płynnym poruszaniu się po drodze. Nowsze modele żółtych skrzynek są w stanie wykrywać obecność zbliżających się pieszych za pomocą fotokomórki. Wiele z nich zawiera też dodatkowe funkcje i ciekawe ułatwienia, o których zwykle nie mamy pojęcia.

Zmienia światła na życzenie, ale nie tylko

Urządzenia są wyposażone w głośnik nadający sygnał dźwiękowy, który ułatwia przejście przez jezdnię osobom niewidomym. Nowsze wersje posiadają na wyposażeniu również dodatkowy przycisk, który znajduje się u dołu skrzynki. Za jego pomocą uruchamiamy funkcję dźwiękową i wibracyjną. Informuje ona osoby niewidome o możliwości bezpiecznego przejścia na drugą stronę, a czasami pozwala też wydłużyć cykl zielonego światła dla osób, które tego potrzebują. Głośność sygnału jest automatycznie dostosowywana do poziomy hałasu panującego na ulicy.

Plan tyflograficzny – komu się przyda?

Pomysłowe skrzynki na przejściu dla pieszych są również wyposażone w plan przejścia (znajduje się na boku urządzenia), który stanowi kopalnię informacji dla osób niewidomych i niedowidzących. Plan tyflograficzny to plan przejścia w wersji dotykowej, który niewidomy pieszy może łatwo odczytać. Dzięki temu ma świadomość, jak długie jest przejście, przez ile pasów ruchu musi przejść, aby dostać się na drugą stronę, oraz czy na drodze znajdują się inne potencjalne przeszkody: wysepki, ścieżki rowerowe itd. To znaczne ułatwienie, które pozwala osobom o specjalnych potrzebach lepiej zorientować się w terenie.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)