Ostatni dzwonek na kluczowy zabieg. Za chwilę będzie już za późno

Bielenie drzewek owocowych to prosty, ale niezwykle skuteczny sposób na ochronę roślin przed mrozem i uszkodzeniami, które mogą wpłynąć na ich zdrowie i plony. Należy jednak zrobić to w odpowiednim terminie. Nie przegap tej daty!

Drzewka owocowe warto zabezpieczyć na czas mrozów
Drzewka owocowe warto zabezpieczyć na czas mrozów
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka

Zima, choć piękna, potrafi być zdradliwa dla naszych roślin, zwłaszcza w okresach ekstremalnych mrozów. Korę drzew owocowych warto chronić przed przemarznięciem, które może prowadzić do powstawania pęknięć i ran zgorzelinowych.

Dlaczego warto bielić drzewka owocowe?

W okresie zimowym zewnętrzne i wewnętrzne tkanki drzew owocowych mogą ulec przemarznięciu, szczególnie w nocy, gdy temperatura spada do bardzo niskich wartości. To właśnie wtedy na pniach mogą powstawać nieestetyczne pęknięcia oraz rany zgorzelinowe, które w przyszłości mogą prowadzić do osłabienia drzewa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na grilla wrzucam owoc i podaję na obiad. Steki w tym wydaniu zrobią furorę

Bielenie to prosty i skuteczny sposób na ochronę drzew przed tymi zagrożeniami. Pokrycie kory białą farbą tworzy warstwę ochronną, która chroni przed nadmiernym wychłodzeniem oraz szkodliwym działaniem słońca, które może powodować tzw. poparzenia słoneczne.

Optymalnym terminem na bielenie drzewek owocowych jest styczeń, a dokładniej 2. i 3. tydzień miesiąca. To wtedy warunki atmosferyczne są sprzyjające do wykonania tego zabiegu – w szczególności temperatura powinna wynosić około 5°C, a dzień nie może być deszczowy ani wietrzny.

Jeśli z jakiegoś powodu przegapisz ten okres, nie martw się – bielenie można przeprowadzić jeszcze pod koniec stycznia, a nawet w pierwszej połowie lutego. Jednak im później, tym mniejsze efekty ochronne, więc nie warto czekać za długo.

Jak bielić drzewka owocowe?

Do malowania drzewek owocowych możesz użyć kilku różnych preparatów. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest lekko rozwodniona biała farba emulsyjna. Alternatywnie możesz przygotować domowe mleko wapienne, łącząc wodę z wapnem palonym w proporcji 5:1, a następnie dodając krochmal z mąki, by uzyskać gęstą papkę. W sklepach ogrodniczych dostępne są także gotowe preparaty do bielenia, które są wygodne w użyciu i gwarantują dobre efekty.

Przed przystąpieniem do bielenia upewnij się, że kora drzew jest sucha i czysta. Jeśli na pniach znajdują się resztki mchu czy porostów, warto je delikatnie usunąć. Malowanie najlepiej rozpocząć od dolnej części pnia, stopniowo przesuwając się ku górze. Ważne, aby pokryć całą powierzchnię kory, ale nie nakładać zbyt grubej warstwy farby, aby nie spowodować jej łuszczenia się.

Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)