Blisko ludziZuza większość życia spędziła w Szkocji. Słyszy: "Wracaj do siebie!"

Zuza większość życia spędziła w Szkocji. Słyszy: "Wracaj do siebie!"

Zuza ma 22 lata i razem ze swoją rodziną żyje w Szkocji. Młoda Polka powiedziała, z jaką niechęcią spotyka się ze strony tamtego społeczeństwa i odpowiada na hejt w specjalnym wideo dla BBC. Ma już prawie 300 tys. wyświetleń.

Zuza większość życia spędziła w Szkocji. Słyszy: "Wracaj do siebie!"
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Karolina Błaszkiewicz

09.01.2019 | aktual.: 09.01.2019 11:57

– Mam na imię Zuza i oczywiście nie jest to typowe brytyjskie imię. Pochodzę z Polski, ale mieszkam w Szkocji od kiedy skończyłam 11 lat. Spędziłam tu więcej niż połowę swojego życia. Dla mnie to dom – mówi w filmiku produkcji BBC The Social młoda Polka. W języku angielskim wyjaśnia, że nie ma na świecie miejsca, dla którego to określenie byłoby bardziej adekwatne. Nawet jeśli jest nim "mieszkanko w najmniejszej szkockiej mieścinie".

I chociaż w Szkocji czuje się bardziej "u siebie", to wiele osób nie chce tego zrozumieć i na każdym korku wytyka jej pochodzenie. – Nie tylko w moim kierunku padają pytania: "Dlaczego nie mówisz po angielsku?", "Skąd jesteś?", "Przepraszam, to twój akcent?", "Wracaj do swojego kraju!" – opowiada. Zuza ma tego dość. Przechodzi na język polski i stwierdza, że nie jest gorsza od "prawdziwych" Szkotów. – Nie pochodzę stąd i nie posiadam brytyjskiego paszportu. Aczkolwiek mieszkam tu od ponad 11 lat. Skończyłam tu szkołę, w Polsce zaliczyłam tylko 5 klas podstawówki. Dla mnie ten kraj to dom. Dla mojej mamy też. I dla siostry, która tutaj się urodziła – wyjaśnia.

Zuza i jej bliscy pamiętają o swojej narodowości. Wiedzą, że zawsze będą Polkami, nieważne, ile czasu spędzą w Szkocji. Nie chce jednak, by ktoś odbierał jej prawo do bycia częścią kraju, który ją ukształtował. – Jednocześnie jestem dumna z bycia Polką, że mówię w języku mojej mamy. Wspaniale, że pochodzę z kraju z piękną tradycją i że mam tam rodzinę – dodaję.

Na koniec młoda Polka ma radę dla wszystkich hejterów. – Kiedy następnym razem miniesz osobę, która rozmawia w innym języku z ojcem, matką czy przyjacielem, nie wkurzaj się, nie bądź zdezorientowany. Zrozum, że ci ludzie mieszkają tu i próbują się dopasować, chcąc zachować swoje dziedzictwo i to coś dobrego! Wspaniałego! – stwierdza. Jej zdaniem, w momencie, gdy Wielka Brytania opuszcza UE, warto podkreślać różnice i podobieństwa. – Bo to sprawia, że nasz kraj jest wyjątkowy – mówi. Internauci są nią zachwyceni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

polacy w wielkiej brytaniibrexitbbc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (117)