Zwróć uwagę na jeden szczegół. Natychmiast wymień filtr

Dzbanki filtrujące wodę cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy pić kranówkę bez obaw o nasze zdrowie. Ważne jednak, żeby dbać o regularne wymienianie filtra. Oto kilka rzeczy, które zasygnalizują nam, że należy się tym zająć.

W takim dzbanku trzeba regularnie wymieniać filtr
W takim dzbanku trzeba regularnie wymieniać filtr
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

05.10.2023 | aktual.: 05.10.2023 14:10

Dzbanki z filtrem są coraz bardziej popularne w naszych kuchniach. Dzięki użyciu węgla aktywowanego oraz żywicy jonowymiennej oczyszczają wodę z chloru i związków organicznych - możemy być więc pewni, że zwykła kranówka nie będzie nam szkodzić. Poza tym filtry zmiękczają wodę oraz zmniejszają ilość minerałów - to zapobiega odkładaniu się kamienia. Dobrze jest więc wlewać przefiltrowaną wodę do czajnika, zamiast korzystać z tej prosto z kranu.

Dzbanek filtrujący. Musisz pamiętać o jednym

Przy korzystaniu ze specjalnego dzbanka należy pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów - tylko wtedy będzie on działał tak, jak powinien. Co więcej, jeśli nie wymienimy na czas filtra, może to doprowadzić do rozwoju bakterii.

Jak sprawdzić, czy nadeszła pora na włożenie nowego filtra? Nowe dzbanki mają najczęściej specjalną kontrolkę, która pokazuje dokładny termin najbliższej wymiany. Inną opcją jest niewielka lampka, która zaczyna świecić się na czerwono, sygnalizując w ten sposób, że filtr jest już nie do użytku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nigdy nie pij takiej wody z dzbanka. Koniecznie wymień filtr

Jeśli jednak mamy dzbanek starszego typu, musimy sami pamiętać o tym, żeby regularnie wymieniać filtry. Istnieje jednak kilka oznak, które wskażą nam, czy przyszła już na to pora. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na smak cieczy. Jeśli jest nieprzyjemny i metaliczny jest to spowodowane osadzaniem się minerałów, co oznacza, że dzbanek nie filtruje już wody. Podobnie w przypadku, gdy woda wydziela przykry zapach.

Spójrzmy też na przejrzystość wody. Przefiltrowana woda powinna być idealnie krystaliczna i czysta. Jeśli jednak jest zmętniała, może to oznaczać problemy z filtrem i konieczność jego wymiany. Jeszcze gorszym znakiem jest czarna pleśń rozwijająca się w dzbanku lub na filtrze.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie