Gwiazdy10 najlepszych i najgorszych komplementów dla kobiety

10 najlepszych i najgorszych komplementów dla kobiety

10 najlepszych i najgorszych komplementów dla kobiety
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.04.2012 10:03, aktual.: 16.04.2012 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najlepszy komplement, jaki może usłyszeć kobieta, dotyczy jej wagi. Niewinne pytanie: „Chyba schudłaś?” sprawia, że kobieta od razu staje się bardziej szczęśliwa. Lepiej natomiast unikać stwierdzeń typu: „Dobrze wyglądasz”. Znalazło się ono na liście najgorszych dowodów uznania. Ale i tak najbardziej alergicznie panie reagują na zdanie: „Wyglądasz całkiem jak twoja mama”.

Najlepszy komplement, jaki może usłyszeć kobieta, dotyczy jej wagi. Niewinne pytanie: „Chyba schudłaś?” sprawia, że kobieta od razu staje się bardziej szczęśliwa. Lepiej natomiast unikać stwierdzeń typu: „Dobrze wyglądasz”. Znalazło się ono na liście najgorszych dowodów uznania. Ale i tak najbardziej alergicznie panie reagują na zdanie: „Wyglądasz jak twoja mama”.

Która z nas nie lubi być obsypywana komplementami? Niestety nie wszystkie przypadają nam do gustu. Dlatego panowie powinni skrupulatnie i uważnie dobierać słowa. Może ankieta przeprowadzone przez Dental Care Plus Implant Centres pomoże rozwiać niektóre wątpliwości i zasugeruje, czego należy unikać w rozmowie z kobietą?

W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii wzięło udział 2000 mężczyzn i kobiet. Okazało się, że panie uwielbiają, gdy ich partnerzy mówią, że wyglądają szczuplej, niż w rzeczywistości. Ich zdaniem znakomitym komplementem jest: „Chyba schudłaś”. Dlaczego? Aż 43 proc. kobiet ma obsesję na punkcie swojej wagi.

Panie nie pogardzą też komplementami dotyczącymi wyglądu. Naukowcy sugerują, że jest mało prawdopodobne, aby mogły być błędnie interpretowane. Jakie z nich znalazły się w pierwszej czwórce? 40 proc. kobiet przyznaje, że jest szczęśliwa, kiedy mężczyzna powie jej, że ma ładny uśmiech. Wysoko punktowane są również stwierdzenia: „Masz ładne włosy” lub „Ładnie pachniesz”. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że komplement „Masz takie piękne oczy” znalazł się dopiero na ósmym miejscu.

Badania potwierdzają też, że kobiety lubią, gdy mężczyźni chwalą ich dobry gust i wyczucie stylu. Przykłady komplementów: „Ładnie ci w tej sukience” lub „Pasuje ci ten kolor”. Natomiast tylko jedna trzecia pań zachwyca się ogólnym stwierdzeniem „Wyglądasz wspaniale/cudownie”.

Okazało się, że jedynie 50 proc. kobiet dobrze przyjmuje komplementy. Dlaczego? Może panie doszukują się jakiegoś podtekstu lub uważają, że mężczyźni chcą je „przekupić” albo zdobyć sztampowymi wyrażeniami? Na przykład mężczyźni powinni unikać stereotypowego powiedzenia: „Dobrze wyglądasz”, gdyż panie, kiedy to słyszą, myślą, że są za grube. Poza tym 14 proc. kobiet nie lubi komplementów dotyczących makijażu. W ich odczuciu oznaczają one bowiem, że są zbyt mocno pomalowane. Kobiety mogą czuć się urażone, jeśli usłyszą: „Wyglądasz na zmęczoną” lub „Nie wyglądasz najlepiej/Nie jesteś w dobrym humorze". Co ciekawe, jedna czwarta pań nie znosi także porównań do swojej mamy lub taty.

Natomiast 40 proc. kobiet przyznaje, że najbardziej ceni komplementy wypowiedziane przez swojego partnera. Dowodzi to tego, że panie często przeglądają się w oczach mężczyzny i u swoich wybranków szukają potwierdzenia swojej atrakcyjności.

Rzecznik Dental Care Plus Implant Centres wyjaśnia, dlaczego płeć piękna nie jest często obsypywana komplementami. - Badania sugerują, że panie średnio otrzymują tylko jeden komplement dziennie. Większość panów boi się, że może urazić kobietę i najczęściej przeszkadza im to w byciu miłym. Mężczyźni muszą więcej zastanawiać się nad tym, co powiedzieć, aby nie zostać źle zrozumianym – podsumowuje.

Zatem panowie wolą milczeć, niż powiedzieć coś niestosownego. W sumie nikt nie lubi pustych słów, ale kobiety cenią szczerość i dobre intencje. Niewątpliwie nawet mały, lecz prawdziwy i szlachetny komplement jest więcej wart, niż wiele fałszywych. Nie zawsze trzeba wykazywać się oryginalnością, czasem wystarczy po prostu: „Kocham cię taką, jaka jesteś”. Czy nie jest to wspaniały komplement na dobry początek dnia?

10 najlepszych komplementów dla kobiety:

 1. Chyba schudłaś
 2. Masz ładny uśmiech
 3. Ładnie pachniesz
 4. Masz ładne włosy
 5. Ładnie ci w tej sukience
 6. Pasuje ci ten kolor
 7. Ślicznie jesteś ubrana
 8. Twoje oczy są piękne
 9. Wyglądasz szczupło
 10. Wyglądasz wspaniale/cudownie

10 najgorszych komplementów dla kobiety:

 1. Wyglądasz na zmęczoną
 2. Nie wyglądasz najlepiej/ Chyba nie jesteś w dobrym humorze
 3. Dobrze wyglądasz
 4. Przytyłaś trochę
 5. Jesteś podobna do swojej mamy (lub taty)
 6. Nie wyglądasz tak źle, jak myślałem
 7. Nie jesteś taka głupia, na jaką wyglądasz
 8. Dzisiaj wyglądasz na mniej zmęczoną
 9. Masz duże możliwości
 10. Masz okrągłe kształty

Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. The Daily Mail

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także