Po ogoleniu maszynką włosy odrastają silniejsze i ciemniejsze, przecieranie oczu powoduje zmarszczki, masło kakaowe pomaga w walce z rozstępami - to tylko niektóre z utartych przekonań, których prawdziwości zwykle nie poddajemy w wątpliwość. Tymczasem okazuje się, że większość obiegowych opinii, dotyczących pielęgnacji ciała, to mity. Obalamy niektóre z nich i wyjaśniamy, czemu nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Występuje zarówno u otyłych, jak i u szczupłych kobiet. Specjaliści twierdzą, że głównym czynnikiem, odpowiedzialnym za jego powstawanie, są predyspozycje genetyczne. Cellulit składa się z tłuszczu, uwięzionego pomiędzy włóknistymi opaskami łączącymi tkankę skórną. Opaski ściskają tłuszcz pod skórą, powodując tworzenie się grudek.
Niestety, cellulitu nie można wyeliminować na stałe, nawet dokonując liposukcji. Można jednak nieco poprawić wygląd pomarańczowej skórki. Tu z pomocą przyjdą kremy ujędrniające, które często zawierają kofeinę, odpowiedzialną za ściągnie i wygładzanie skóry. Ale zwykły balsam do ciała także pomoże ją nawodnić, powodując, że cellulit będzie mniej zauważalny.
Na podst. Realsimple.com, Izabella O'Sullivan (io/pho, kobieta.wp.pl)
Możesz zwęzić swoje pory
Dermatolodzy twierdzą, że niemożliwe jest zmienienie ich rozmiaru. Można jednak sprawić, że będą wyglądały na mniejsze. W tym celu warto wypróbować babciną metodę: nakładać na twarz ubite białka jajek. - Osiem białek pozwoli napiąć skórę i jednocześnie spowoduje, że pory zaczną wydawać się węższe - twierdzi prof. Elizabeth McBurney, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego Tulane w Nowym Orleanie.
Po goleniu włoski są ciemniejsze i mocniejsze
- Włos, który nie jest golony, rośnie tylko do pewnego momentu - twierdzi Heather Woolery-Lloyd, dermatolog z Miami. - Najszerszą jego częścią jest podstawa, najwęższą - końcówka. Kiedy więc golimy nogi, nie wyrywamy cebulki, lecz ucinamy włoski u podstawy, w miejscu, gdzie mają największą objętość. Ta część potem, w miarę wzrostu włosa, przesuwa się ku górze. Stąd wrażenie, że owłosienie jest ciemniejsze i silniejsze. Samo golenie nie powoduje jednak, że włoski zmieniają szerokość, gęstość czy kolor.
Picie wody nawilża skórę
To jeden z największych mitów, jakie istnieją - mówi dermatolog Paul Jarrod Frank. Skóra jest nawilżona dzięki olejom, a nie wodzie. Niewątpliwie, picie zalecanej dziennej ilości mineralnej czy źródlanej pomaga lepiej funkcjonować organizmowi. Jej niedobór przyczynia się natomiast do gorszego wyglądu. Ale nawet skóra osób, które wypijają dziewięć szklanek wody dziennie może być sucha.
Masło kakaowe likwiduje rozstępy
Nieestetyczne czerwone paski powstają wtedy, gdy skóra musi się bardzo szybko rozszerzyć (na skutek ciąży czy gdy nagle przybieramy na wadze). Dochodzi wtedy do rozbicia kolagenu i włókien, które normalnie ją scalają. Niestety, pewne osoby mogą mieć skłonności genetyczne do powstawania rozstępów. W walce z nimi nie pomoże nakładanie masła kakaowego czy oliwy z oliwek, gdyż rozstępy znajdują się pod powierzchnią skóry, tam, gdzie owe specyfiki nie mają szansy dotrzeć. Nie warto jednak zupełnie z nich rezygnować, gdyż pomogą złagodzić odczuwane swędzenie.
Długotrwałe czesanie włosów nada im blasku
Przeczesywanie włosów kilka razy dziennie powinno poprawić ich wygląd, gdyż skóra zaczyna wtedy wydzielać naturalne oleje. Za pomocą grzebienia lub szczotki przesuwamy substancje po całej powierzchni włosów, nadając im lśnienie. Delikatne szczotkowanie włosów pomaga usunąć z nich zanieczyszczenia i pobudza krążenie. Dzięki temu mieszki są zdrowsze i bardziej nawilżone. Fryzjerzy ostrzegają jednak, by nie przesadzać z częstotliwością czesania się w ciągu dnia. Można wtedy mocno osłabić włosy.
Po woskowaniu odrasta mniej włosów
Epilacja tą metodą sprawia, że włoski wyrywane są z mieszków. - Ich powtarzalne nadszarpywanie, w miarę upływu czasu, może uszkodzić część mieszków do tego stopnia, że włosy nie będą odrastały - wyjaśnia Heather Woolery-Lloyd. Specjalistka podkreśla jednak, że musi minąć nawet 20 lat, by taki rezultat miał miejsce. Po woskowaniu, nogi czy bikini są gładsze niż gdy ogolimy je za pomocą maszynki. Włoski wolniej też odrastają. To dwa główne powody, dla których warto zdecydować się na epilację. Na zmniejszenie owłosienia raczej nie ma co liczyć.
Zakładanie nogi na nogę powoduje powstawanie żylaków
To przyzwyczajenie wcale nie jest szkodliwe. Żylaki czy pajączki zwykle rozwijają się u osób, które mają do nich genetyczne predyspozycje. Mogą się także pojawić u tych, którzy w ciągu dnia dużo stoją. Ta pozycja wymaga bowiem szczególnie wytężonej pracy układu naczyniowego, podczas pompowania krwi z nóg do serca. Jeśli ten proces nie przebiega prawidłowo, może dojść do gromadzenia się krwi w żyłach, co z kolei powoduje ich nieestetyczny wygląd. Żylaki i pajączki mogą powstawać także w trakcie ciąży, gdyż system krążenia jest wtedy bardziej obciążony.
Wazelina na noc likwiduje zmarszczki
Gorąco wierzyła w to m.in. Marilyn Monroe, u której ta praktyka stała się niemal rytuałem. - Wazelina jest najsilniejszym nawilżaczem - twierdzi Paul Jarrod Frank, dermatolog z Nowego Jorku. - Wprowadza do skóry oleje i zapobiega ich wyparowywaniu. W miarę upływu lat, skóra traci zdolność do zatrzymywania wilgoci, a sucha wygląda starzej. Wazelina może więc sprawić, że cera będzie wyglądała świeżej, a zmarszczki staną się mniej widoczne. Jednak stwierdzenie, że ten specyfik przeciwdziała starzeniu się, jest mocno przesadzone. Ponadto, ze względu na dużą zawartość tłuszczu, jego użycie może doprowadzić do powstania innych skórnych problemów, na przykład wyprysków.
Tarcie oczu powoduje zmarszczki
Od potarcia oczu, kiedy jesteś zmęczona, na pewno nie dostaniesz kurzych łapek. Ale już powtarzalne ruchy mięśni twarzy, na przykład zwyczaj marszczenia czoła czy częste uśmiechanie się, mogą rozbić kolagen znajdujący się w skórze i z czasem spowodować, że utworzą się zmarszczki. Powiedzenie, które wiele z nas słyszało w dzieciństwie, żeby nie robić głupich min, bo tak nam zostanie, ma więc w jakimś sensie swoje uzasadnienie.
Na podst. Realsimple.com, Izabella O'Sullivan (io/pho, kobieta.wp.pl)