Blisko ludzi114-letnia Maria najstarszą osobą na świecie!

114‑letnia Maria najstarszą osobą na świecie!

114-letnia Maria najstarszą osobą na świecie!
Źródło zdjęć: © AP

19.05.2011 11:29, aktual.: 12.09.2018 16:21

Maria Gomes Valentim, pochodząca z brazylijskiego miasta Carangola, została dziś wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza żyjąca osoba na świecie. Kobieta urodziła się 9 lipca 1896 roku i ma teraz 114 lat i 313 dni. Jest o 48 dni starsza od poprzedniej posiadaczki tego tytułu, Besse Cooper ze Stanów zjednoczonych.

114-latka twierdzi, że zawdzięcza swoją długowieczność odpowiedniej diecie. Codziennie je na śniadanie bułkę z owocami. Przyznaje jednak, że okazyjnie pozwala sobie na lampkę wina. Pani Valentim uwielbia także faijoada – narodowe danie Brazylijczyków składające się z fasoli i wieprzowiny. Maria nie gardzi także potrawą empanda, w skład której wchodzi kurczak oraz „dużo ostrego sosu”.

Rodzina kobiety mówi, że Maria zawsze była uparta i dbała o swoje interesy. – Babcia twierdzi, że żyje tak długo, bo zawsze troszczy się o siebie i nie wtyka nosa w nieswoje sprawy – mówi 63-letnia Jane Ribeiro Moraes, wnuczka pani Valentim.

Bliscy rekordzistki zaznaczają, iż kobieta pochodzi z długowiecznej rodziny. Jej ojciec żył ponad 100 lat!

Pani Valentim poślubiła swojego męża Joao w 1913 roku, małżonek zmarł jednak w 1946 roku. Para ma jednego syna, czwórkę wnucząt, siódemkę prawnucząt i piątkę pra-prawnucząt.

Specjaliści z Księgi Rekordów Guinnessa twierdzą, iż coraz częściej odbierają doniesienia o niezwykle długowiecznych osobach. Większości z nich nie da się jednak zweryfikować z powodu braku odpowiedniej dokumentacji, w tym aktów urodzenia. Wiele z nich, tak samo jak Maria, porusza się na wózku inwalidzkim, jednak ich ogólny stan zdrowia jest zadowalający.

Rodzina pani Valentim liczy na to, że wpisanie seniorki do Księgi Rekordów Guinnessa pomoże poprawić ich status materialny. Obecnie 114-latka otrzymuje minimalną rentę, a bliskich z trudem stać na utrzymanie.

Tekst: na podst. The Daily Mail/(sr)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (52)
Zobacz także