Blisko ludzi18 przesądów na temat seksu – wczoraj i dziś

18 przesądów na temat seksu – wczoraj i dziś

18 przesądów na temat seksu – wczoraj i dziś
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
13.11.2017 20:43

Rozprawiamy się z zabobonami na temat seksu. Tymi, w które wierzyli nasi przodkowie oraz tymi, które wciąż pokutują mimo przeczących im badań naukowych.

1. Plemniki powstają w kościach/kręgosłupie/w mózgu
W starożytnym Sumerze wierzono, że plemniki rodzą się w kościach, w starożytnym Egipcie ich źródła dopatrywano się w kręgosłupie, a Grecy chcieli widzieć je w mózgu. Niezależnie od kultury nasieniu przypisywano niemal magiczną moc. W duchu medycyny chińskiej plemniki miały partnerkę uzdrawiać. Ale wytryski należało "oszczędzać", pozwalając sobie na ten eksces trzy razy w tygodniu wiosną, dwa w miesiącu latem i jesienią oraz najwyżej raz zimą. Także w wiktoriańskiej Anglii utrata spermy była uważana za marnotrawstwo.

*2. Seks w czasie okresu jest niebezpieczny *
Do dzisiaj wielu mężczyzn nie chce dotykać swoich kochanek w "tych" dniach miesiąca. Tradycja uprzedzeń wobec miesiączkujących kobiet sięga starożytności. Zdaniem Rzymian krew menstruacyjna miała powodować matowienie luster, kwaśnienie wina, rdzewienie żelaza, tępienie noży, więdnięcie kwiatów i wściekliznę u psów. Natomiast Żydzi uważali, że kobieta, która ulegnie żądzy podczas okresu, naraża się na śmierć w trakcie porodu. W kościele katolickim współżycie z partnerką podczas menstruacji długo było uważane za grzech, a także przyczynę licznych schorzeń, m.in. epilepsji.

3. Dziewczynka odbiera kobiecie w ciąży urodę, syn jej dodaje
Ciężarne kobiety często słyszą przepowiednie dotyczące płci ich dziecka. Wróży się nie tylko z fusów, ale także w oparciu o wygląd przyszłej matki. Kobiety, które pięknieją w ciąży, mają rodzić chłopców. Za to córki odbierają swoim mamom urodę. Liczne przesądy dotyczą także wpływu życia płodowego na cechy dziecka. Podglądacze ryzykowali narodzinami dziecka zezowatego, bałaganiarze – dziecka leniwego, miłośnicy kotów – maleństwa pechowego.

4. Przy pierwszym razie zawsze następuje przerwanie błony dziewiczej
Chociaż wyobrażamy sobie błonę jako bramę, która do zamku wpuszcza tylko najwierniejszego zalotnika, tak naprawdę bardziej przypomina framugę drzwi. Może więc zostać naruszona przez jazdę na rowerze, ćwiczenia, a nawet podczas chodzenia. Dlatego też krew, która może pojawić się w wyniku pierwszego stosunku, płynie raczej z naruszonego przez tarcie nabłonka pochwy.

5. Pochwa od seksu staje się luźniejsza
Jeśli by tak było, wagina nigdy nie wracałaby do swojego wcześniejszego kształtu po porodzie. Co nie zmienia faktu, że z wiekiem mięśnie wiotczeją, stąd wzrost popularności operacji obkurczania.

6. Grupowa masturbacja wpływa dobrze na plony
Przedchrześcijańskim mieszkańcom wschodniej Europy seks jednoznacznie kojarzył się z płodnością. Nie tylko z poczęciem dziecka, ale także bogactwem plonów. Bogów obłaskawiali więc grupową masturbacją.

*7. Seks w Wielki Piątek ma poważne konsekwencje *
Filipińczycy uważają, że jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie można celebrować mszy świętej, a wszystkich wiernych obowiązuje post, powinien wstrzemięźliwość wywoływać także w sferze seksualnej. Kto złamie tę zasadę, zostanie uwięziony w ciele kochanka na 24 godziny.

8. Gdy kobieta potknie się w tańcu, musi iść z mężczyzną do łóżka
Brak talentu do tańca dziewczyna ma wynagrodzić mężczyźnie znajomością ars amandi. A w każdym razie tak wyobrażają sobie damsko-męską grę rdzenni mieszkańcy Kolumbii i Wenezueli. Gdy kobieta potknie się, jest winna partnerowi w tańcu wspólną noc.

9. Dzieci poczęte za dnia nastręczają więcej problemów
Ludy germańskie wierzyły, że podczas burzy częściej poczyna się dziewczynki. Za to Koreańczycy obstają przy tym, że dzieci, którym od poczęcia towarzyszy burza, będą sprawiać rodzicom problemy.

10. Lustra przy łóżku wzmacniają seksualną aktywność
Zgodnie z tajskim przesądem ten, kto ustawia przy łóżku lustro, ryzykuje seksualną obsesją. Ale czy to naprawdę tak straszna cena do zapłacenia za rozkosz podglądania samych siebie?

11. Afrodyzjaki naprawdę działają
To mit, w który chcą wierzyć wszyscy smakosze ostryg. Naukowcy dowodzą, że przyprawy, owoce, czy inne produkty spożywcze, które rzekomo wywołują ochotę na seks, co najwyżej działają jak pyszne placebo. Nie ma w tym jednak nic złego. Uczta dla zmysłów nie byłaby bowiem pełna bez wyszukanych potraw.

*12. Obcisła bielizna powoduje bezpłodność *
To nieprawa, a w każdym razie – to nie takie proste. Za małe majtki u mężczyzny mogą jednak niebezpiecznie podnieść temperaturę moszny, co spowalnia produkcję plemników, a w efekcie może powodować bezpłodność.

13. Zbyt częsta masturbacja prowadzi do impotencji, bezpłodności albo skrzywienia penisa
Jeszcze pokoleniu naszych ojców ich rodzice powtarzali, żeby trzymali rączki na kołderce. Dostarczanie sobie samym przyjemności miało prowadzić do najgorszych schorzeń. Zgodnie z badaniami ekscesywna masturbacja ma miejsce jedynie wtedy, gdy jej potrzeba nie pozwala normalnie funkcjonować i/lub staje się jedynym sposobem skutecznego wywołania erekcji.

14. Dziewica nie może zajść w ciążę przy pierwszym razie
Na nieszczęście dla wielu nastolatek, które rozpoczynają współżycie bez odpowiedniego researchu, bez wizyty u ginekologa, czy choćby przechadzki po dziale z prezerwatywami w drogerii, nie został wciąż do końca obalony mit o tym, że dziewice nie ryzykują niechcianą ciążą podczas pierwszego stosunku.

15. Od spermy zęby stają się bielsze/połykanie spermy zmniejsza ryzyko zachorowań na raka piersi/ nie należy połykać spermy, bo jest kaloryczna
Niezależnie od tego, czy moce przypisywane spermie mają kobiety uleczać, czy im szkodzić, mężczyznom (zwłaszcza tym, którzy preferują seks oralny) zależy na podtrzymywaniu mitu na temat magicznego pochodzenia nasienia.

16. Duże stopy to duże przyrodzenie
Temu mitowi ulegają kobiety, które przyglądają się kolegom w pracy i przypadkowym przechodniom, w poszukiwaniu tych, którzy noszą buty w rozmiarze większym niż 43. Zależności między długością stopy a długością penisa nie dowiedziono. Równie wątpliwe jest też przeświadczenie, że od wielkości przyrodzenia zależą łóżkowe talenty.

17. Kobiety z zimnymi dłoniami/dużymi piersiami/z włosami na pępku są dobre w łóżku
Podobnie jak w przypadku mężczyzn, których cechy anatomiczne mają wskazywać na szczególne umiejętności w łóżku, tak kobiety zwykło się oceniać na podstawie ich wyglądu. Mężczyźni zwracają podobno uwagę na duże piersi, włosy na pępku oraz zimne dłonie, które mają gwarantować ogień namiętności.

18. Stosunek przerywany/seks na stojąco/chodzenie po schodach to skuteczne metody antykoncepcji
O zgrozo, nastolatki wciąż przekazują sobie informacje o rzekomych metodach antykoncepcji. Wierzą w skuteczność stosunku przerywanego, seksu na stojąco, a nawet chodzenia po schodach po akcie seksualnym, bo przecież grawitacja zrobi swoje. Wniosek? Edukacja seksualna w szkołach pozostawia wiele do życzenia.