Robisz wszystko jak należy: oczyszczasz i tonizujesz skórę, nawilżasz ją, wklepujesz kremy i maseczki, a owoców tej ciężkiej pracy nadal nie widać? Zanim popadniesz w paranoję i wydasz pół pensji na zabiegi, konsultacje i specyfiki, przyjrzyj się swoim wieczornym nawykom. Bo najprawdopodobniej popełniasz kilka nocnych błędów, które rano odbijają się na twojej skórze.
Robisz wszystko jak należy: oczyszczasz i tonizujesz skórę, nawilżasz ją, wklepujesz kremy i maseczki, a owoców tej ciężkiej pracy nadal nie widać? Zanim popadniesz w paranoję i wydasz pół pensji na zabiegi, konsultacje i specyfiki, przyjrzyj się swoim wieczornym nawykom. Bo najprawdopodobniej popełniasz kilka nocnych błędów, które rano odbijają się na twojej skórze.
Zbyt późno kładziesz się spać
W ciągu dnia twoja skóra ma tyle samo zadań, co ty, jeśli nie więcej. Musi funkcjonować w trybie ochronnym za dnia i regeneracyjnym w nocy. To wówczas naprawiane są wszelkie uszkodzenia, które powstały w ciągu dnia, kiedy skóra musi odpierać ataki z zewnątrz. Jeśli dasz swojemu ciału czas na odpoczynek i naładowanie baterii, będzie wyglądać dobrze. Brak snu sprawia, że procesy starzenia są przyspieszane, a regeneracja skóry powolna. Efekt? Ziemista cera, wyraźniejsze zmarszczki, a nawet trądzik. O podkrążonych czy zapuchniętych oczach nie wspominając. Staraj się codziennie spać 7-8 godzin. W końcu jak powtarza Tyra Banks najlepszym kosmetykiem jest zdrowy sen.
Aleksandra Kisiel / Kobieta WP
Nie robisz demakijażu
Od dzisiejszych kosmetyków oczekujemy, że będą trwałe. I takie są. Baza, podkład i puder napakowane są nowoczesnymi składnikami, które czynią produkt odpornym na pot, ścieranie czy temperaturę. Dlatego tak ważne jest, aby zmywać makijaż przed pójściem spać. Najlepsza metoda? Zacznij od zastosowania olejku do mycia twarzy, który usunie pierwszą warstwę makijażu, a następnie sięgnij po produkt dostosowany do twojego rodzaju cery. W ten sposób skóra będzie idealnie czysta, ale nie podrażniona czy przesuszona. Jeśli na twojej buzi często pojawiają się niedoskonałości, nigdy nie pomijaj demakijażu! To najprostsza droga do poważnych bakteryjnych infekcji i trądziku, który może spowodować powstawanie blizn i nieodwracalnych zmian.
_ Olejek do demakijażu Sephora, 39 zł / 190 ml_
Podkręcasz temperaturę
Skóra każdej z nas jest bardziej sucha w okresie jesieni i zimy. Dlaczego? Bo na potęgę podkręcamy ogrzewanie i fundujemy naszej skórze pustynię. W ten sposób traci cenne lipidy, które stanowią barierę przed utratą wody. A że sucha skóra jest bardziej podrażniona, wieczorami najczęściej pojawiają się zaczerwienienia i przesuszone miejsca. Przed pójściem spać nałóż sporą ilość bezzapachowego balsamu do ciała. Szukaj takiego, który zawiera pantenol, kwas hialuronowy i olejki. Zimą szczególnie przesuszone i swędzące są nogi, więc nie żałuj im dobroczynnych składników. A przed pójściem spać zmniejsz ogrzewanie - nie tylko lepiej się wyśpisz, ale też będziesz lepiej wyglądać.
Zapominasz o nawilżaniu
Jeśli masz tłustą cerę pewnie zdarza ci się zapomnieć o nałożeniu nawilżającego kremu, w obawie przed pojawieniem się kolejnych wyprysków. Ale ponieważ skóra wieczorem jest już mocno przesuszona, zdecydowanie bardziej potrzebuje dodatkowego nawilżenia, niż rano. A jeśli nie dostarczymy go w postaci kremu, skóra zacznie produkować większe ilości sebum, które będzie ją natłuszczało, ale też powodowało powstanie wyprysków. Dlatego wieczorne nawilżanie skóry to podstawa. Zimą rób to warstwami, tak jak nakładasz ubrania. Zaczynaj od najrzadszych formuł, te bogate i gęste zostawiając na sam koniec. Najpierw tonik, potem kilka kropel nawilżającego serum nałożonego jeszcze na wilgotną twarz. Następnie lekki, nawilżający krem. To receptura na nawilżoną, promienną cerę bez trądziku!
_ Żel odświeżający ARTISTRY Hydra-V by Amway, 171 zł / 50 ml _