5 powodów, dla których warto jeść awokado
Popularność awokado nie maleje. I słusznie, bo ten tłusty produkt jest bardzo zdrowy. Aby smakował i pozytywnie wpływał na zdrowie, należy wybrać odpowiedni okaz i prawidłowo go podać. Z 5 podpowiedziami zachęci każdego.
Fani awokado nazywają je "masłem bogów". Dostarcza bowiem wielu cennych składników odżywczych. Jest bogate w witaminy: A, C, E H i K oraz z grupy B a także kwas foliowy, magnez, miedź, żelazo, potas, wapń. Choć awokado jest tłuste i bardzo kaloryczne, to zawiera jednakdobroczynne jednonienasycone kwasy tłuszczowe. To substancje niezbędne do przyswajania potrzebnych minerałów i witamin. Tłuszcze te posiadają cenny fitoskładnik beta-sitosterol, który obniża poziom "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów przy jednoczesnym wzroście "dobrego" cholesterolu HDL.
Zielony okaz na lepsze trawienie
Awokado włączone do diety łagodzi podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Pomaga w przypadku zbyt małej ilości wydzielanych soków żołądkowych. Zawiera również mnóstwo błonnika, dzięki któremu wspomaga trawienie i ułatwia jednocześnie zachować prawidłową florę bakteryjną w jelitach, a także szybciej usunąć z nich toksyczne resztki pokarmowe. Kupując awokado warto przyjrzeć się skórce - ciemniejsze przebarwienia czy obtłuczenia mogą świadczyć o tym, że produkt nie jest najświeższy i najsmaczniejszy. Z kolei wybierając twardszy okaz, możemy odstawić go na kilka dni na kuchenny blat, a następnie korzystać z aksamitnego miąższu.
Przysmak o właściwościach antynowotworowych
Awokado polecane jest w diecie o profilu antynowotworowym. Znajdujące się w nim witaminy C i E, luteina i kwas foliowy to zabójcza mieszanka dla wolnych rodników, które przyspieszają tworzenie się komórek nowotworowych. Owoc może pomóc szczególnie w przypadkach nowotworów jamy ustnej, prostaty i piersi. Warto pamiętać, że miąższ ma najsilniejsze właściwości spożywany na surowo - bez obróbki termicznej. Przed warto wykorzystać prosty trik do obrania, do zobaczenia TUTAJ.
Owoc i pestka na zdrowe serce
Pracę serca, tętnic i żył wspomagają znajdujące się w awokado tłuszcze nienasycone, w tym kwas oleinowy i witamina E. Dzięki nim mięsień sercowy pracuje sprawniej. Poza tym witamina B6 oraz kwas foliowy, pomagają regulować poziom homocysteiny, która - jeśli jest jej zbyt dużo - uszkadza naczynia krwionośne i wiąże się z problemami miażdżycowymi i zakrzepowymi. Prozdrowotne właściwości dla układu krążenia i serca wykazuje także pestka. Wystarczy ją ususzyć i zetrzeć, a następnie używać jako dodatku np. do koktajli.
Witaminowa bomba łatwa w przygotowaniu
W awokado znajdują się antyoksydanty, dzięki którym dłużej zachowujemy młodość. Jednocześnie dieta bogata w ten owoc, stymuluje organizm do zwiększonej produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gładsza, jędrniejsza i zdrowsza. Dodajmy je też do sałatek z warzyw (np. pomidorów czy szpinaku), wówczas wchłanianie beta-karotenu zwiększy się nawet 4-krotnie! Awokado wystarczy obrać i pokroić w kostkę lub plasterki. Świetnie urozmaici nawet zwykłą kanapkę.