5 prostych przepisów na przekąski
Słone i słodkie przekąski to nie tylko niezbędnik każdej imprezy, ale również urozmaicenie codziennej diety. Wiele osób błędnie zakłada, że taki rodzaj posiłku zawsze jest tuczący i czasochłonny. Zapoznaj się z 5 szybkimi i prostymi przepisami na przekąski, które udowadniają, że zdrowe nie znaczy niesmaczne.
30.05.2019 | aktual.: 03.06.2019 15:19
Szybkie bułeczki z ciasta francuskiego z szynką i serem
Bułeczki z ciasta francuskiego to propozycja dla osób, którym znudziły się kanapki z serem i pomidorem. Sprawdzą się idealnie na śniadanie czy jako przekąska w pracy, ponieważ smakują wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Bułeczki mogą być również doskonałą propozycją na imprezę, gdzie zachwycą twoich gości.
Dodatkowym atutem tego przepisu na prostą przekąskę jest możliwość dostosowania go do indywidualnych wymagań. Mozzarellę można wymienić na ser pleśniowy lub ricottę, a zamiast szynki użyć świeżego szpinaku.
Składniki:
- 1 arkusz gotowego ciasta francuskiego,
- 150 g sera mozzarelli
- 100 g szynki podsuszanej (parmeńskiej, serrano lub szwarcwaldzkiej),
- 200 g passaty pomidorowej,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżka oliwy,
- 1 łyżeczka suszonego oregano,
- Sól i pieprz,
- Cukier.
Przygotowanie:
1. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 210 stopni.
2. Przygotuj sos. W rondelu rozgrzewamy łyżkę oliwy i podsmażamy na niej przeciśnięty przez praskę czosnek, następnie wlewamy passatę. Wszystko mieszamy i dodajemy szczyptę soli, pieprzu, cukru oraz łyżeczkę oregano. Sos gotujemy na średnim ogniu przez 7 minut.
3. Arkusz ciasta francuskiego rozwijamy i układamy na blaszce. Smarujemy je lekko wystudzonym sosem pomidorowym. Następnie układamy plastry szynki, tak aby na siebie nie nachodziły. Na wierzch równomiernie rozprowadzamy starty ser.
4. Arkusz dokładnie i dosyć ciasno zwijamy w rulon wzdłuż dłuższego boku. Następnie kroimy na 2 cm plastry, które układamy na blaszce, zachowując odstępy.
5. Bułeczki wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 15 minut. Wierzch każdej bułeczki można posmarować roztrzepanym jajkiem, dla uzyskania złocistego koloru.
Batony musli z masłem orzechowym, orzechami i czekoladą
Zdrowe batoniki musli to prosta przekąska, która nie wymaga pieczenia. Stanowi zdrową alternatywę dla sklepowych batonów, które w składzie posiadają szkodliwy syrop glukozowo-fruktozowy odpowiedzialny za epidemię otyłości. Robiąc batony musli z masłem orzechowym, orzechami i czekoladą w domu eliminujemy również niebezpieczne dla zdrowia trans tłuszcze zwiększające ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ten prosty przepis na pyszną przekąskę jest wegański, a w składzie zawiera płatki owsiane i orzechy, które obniżą poziom cholesterolu i zapewnią nam energię na cały dzień. Gorzka czekolada jest cennym źródłem magnezu oraz żelaza, natomiast cynamon wpływa pozytywnie na przemianę materii. Zamiast czekolady można użyć suszonej żurawiny lub rodzynek. Po przygotowaniu batoniki można zawinąć w papier i wziąć do szkoły, pracy lub na piknik.
Składniki na 8 batonów:
- 200 g płatków owsianych górskich,
- 250 g gładkiego masła orzechowego,
- 50 g migdałów (lub innych orzechów),
- 90 ml płynnego miodu,
- 50 g gorzkiej czekolady,
- Łyżeczka cynamonu,
- Łyżeczka soli.
Przygotowanie:
1. Wykładamy blaszkę do pieczenia papierem, tak aby lekko wychodził poza krawędzie. Najlepiej sprawdzi się keksówka lub blaszka kwadratowa o wymiarach nie większych niż 25 cm.
2. Migdały oraz czekoladę siekamy na mniejsze kawałki. Do dużej miski wsypujemy płatki owsiane, migdały, gorzką czekoladę, cynamon oraz sól. Wszystko należy wymieszać.
3. Do suchych składników dodajemy masło orzechowe i miód. Jeżeli nie są płynne, należy je razem podgrzać w garnuszku przez około minutę. Następnie wszystko dokładnie mieszamy do momentu, w którym powstanie zbita masa.
4. Masę wykładamy na blaszkę i dobrze dociskamy łyżką lub silikonową szpatułką. Farsz ma dochodzić do wszystkich ścianek blaszki, a powierzchnia powinna być w miarę równa.
5. Wstawiamy do lodówki na minimum godzinę. Na koniec wyjmujemy z blaszki papier razem z masą i dzielimy ją na 8 równych batoników.
Proste przepisy na przekąski na imprezę
Pieczarki faszerowane szpinakiem i serem z sosem jogurtowym
Faszerowane pieczarki to danie, które mimo swojej prosty, smakuje i prezentuje się znakomicie. Połączenie chrupiących pieczarek, świeżego szpinaku oraz ostrego i kremowego sera pleśniowego zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Lekki sos jogurtowy harmonijnie dopełni szybką przekąskę.
Ta prosta przekąska na imprezę będzie idealną propozycją na wiosennego grilla. Wystarczy przygotować i nafaszerować pieczarki w domu i zamiast w piekarniku zapiec je na grillowym ruszcie. Doda to potrawie niezwykłego dymnego aromatu.
Składniki na 4 porcje:
- 16 średnich pieczarek,
- 100 g świeżego szpinaku,
- 2 cebule dymki,
- 2 ząbki czosnku,
- Puszka białej fasoli,
- 200 g sera pleśniowego,
- Pół pęczka natki pietruszki,
- 500 g jogurtu greckiego,
- Pół cytryny,
- Garść rukoli,
- Sól i pieprz.
Przygotowanie:
1. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni.
2. Dymkę i czosnek kroimy w drobną kostkę i smażymy na patelni na rozgrzanej oliwie, tak aby się zeszkliły. Umyty szpinak siekamy na duże kawałki i również wrzucamy na patelnię. Wszystko razem podsmażamy około minuty, na koniec doprawiając solą i pieprzem. Odkładamy do wystygnięcia.
3. Z fasoli odsączamy zalewę i rozgniatamy ją płaską stroną noża. Natkę pietruszki siekamy, a ser pleśniowy dzielimy w palcach na mniejsze kawałki. Fasolę, natkę oraz ser dodajemy do szpinaku. Składniki mieszamy.
4. Pieczarki myjemy i odrywamy od nich nóżki. Kapelusze układamy spodem do góry w naczyniu żaroodpornym. Do każdej pieczarki wkładamy kopiastą łyżkę farszu.
5. Nafaszerowane pieczarki wkładamy do piekarnika na 15 minut. Po wyjęciu będą one lekko chrupiące.
6. W międzyczasie robimy sos. Rukolę drobno siekamy, ścieramy skórkę z cytryny i wyciskamy z niej sok. Do miski przekładamy jogurt, rukolę, sok oraz skórkę z cytryny. Wszystko porządnie mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
7. Pieczarki wyjmujemy z piekarnika, przekładamy na talerz i podajemy z sosem jogurtowym.
2 sposoby na roladki z tortilli
Nie masz pomysłu na prostą przekąskę, a twoi goście już są w drodze na imprezę? A może chcesz urozmaicić swój nudny lunch? W takim wypadku przepis na roladki z tortilli jest właśnie dla ciebie. Te 2 pomysły zachwycą prostotą i smakiem. A różnorodność składników sprawi, że każdy znajdzie wersję dla siebie.
Roladka wegańska jest prawdziwą bombą witaminową za sprawą bogatego w żelazo szpinaku, świeżej papryki, która jest nieocenionym źródłem witaminy C oraz nasyconego zdrowymi tłuszczami awokado. Wersja rybna jest przeznaczona dla miłośników łososia, chrzanu i rukoli. Oto przepis na przekąskę w 15 minut:
Składniki na 4 porcje:
Przygotowanie roladek wegańskich:
1. Tortille lekko podgrzewamy na patelni - sprawi to, że będzie ją łatwiej zawinąć.
2. W cienkie słupki kroimy marchewkę, pół papryki czerwonej oraz pół papryki zielonej. Siekamy kolendrę, a awokado kroimy w plastry.
3. Na tortilli rozprowadzamy dosyć grubą warstwę hummusu, na który równomiernie rozkładamy marchewkę, paprykę oraz awokado. Wszystko skrapiamy sokiem z cytryny, doprawiamy pieprzem, solą oraz posypujemy kolendrą.
4. Tortillę zwijamy, dociskając mocno wszystkie składniki. Na koniec kroimy prostą przekąskę na plastry i wykładamy je na talerz.
Przygotowanie roladek z łososiem:
1. Tortille lekko podgrzewamy na patelni, w międzyczasie siekamy grubo orzechy włoskie oraz koperek.
2. Placek smarujemy puszystym serkiem chrzanowym. Na warstwie serka układamy liście rukoli oraz plastry łososia, które doprawiamy pieprzem, posypujemy koperkiem i skrapiamy sokiem z cytryny. Wszystko posypujemy orzechami włoskimi.
3. Tortillę ciasno zawijamy, kroimy ją w plastry i wykładamy na talerz.
Jaglane Raffaello
Jaglane kokosowe kulki są propozycją dla łasuchów, którzy mimo zdrowego trybu życia nie potrafią sobie odmówić słodkości. Dodatkowo wyglądem i smakiem do złudzenia przypominają kaloryczne i dobrze wszystkim znane Raffaello.
Podstawowym składnikiem tej prostej fit przekąski jest kasza jaglana, która jest lekkostrawna i bogata w witaminy z grupy B. Jaglane Raffaello będzie świetną alternatywą dla osób uczulonych na nabiał oraz gluten. Dodatkowo przekąska zawiera mało cukru i jest w 100 proc. wegańska.
Składniki na 30 sztuk:
- 200 ml mleka kokosowego lub kokosowo-ryżowego,
- 120 g wiórków kokosowych,
- 90 g suchej kaszy jaglanej,
- 30 całych migdałów,
- 4 łyżki syropu z agawy lub klonowego (można zamienić na ksylitol),
- Kilka kropel aromatu migdałowego.
Przygotowanie:
1. Migdały wkładamy do miski i zalewamy wrzątkiem na minimum 10 minut. Następnie wylewamy wodę, a migdały obieramy ze skórki, która powinna zejść z łatwością.
2. Kaszę jaglaną przelewamy wrzątkiem i przepłukujemy kilka razy pod bieżącą wodą w celu pozbycia się gorzkawego posmaku. Przekładamy ją do garnka i zalewamy mlekiem. Składniki gotujemy przez 20 minut albo do momentu, w którym kasza wchłonie cały płyn. Odstawiamy do ostygnięcia.
3. Ugotowaną kaszę łączymy z 100 g wiórków kokosowych, syropem oraz aromatem migdałowym. Masę miksujemy blenderem lub rozgniatamy widelcem.
4. Z masy formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego, do środka wkładając po jednym migdale.
5. Jaglane Raffaello obtaczamy w pozostałych wiórkach kokosowych i odstawiamy do lodówki, aby trochę stwardniały.
Chipsy z jarmużu
Jarmuż sprawdza się świetnie jako baza do sałatki czy składnik zielonych koktajli. To uniwersalne zielone źródło witamin K, C i A powinno być podstawą w diecie osoby, która chce być fit. Oprócz wszechstronnych zastosowań w daniach głównych jarmuż będzie idealną i prostą przekąską fit w postaci chipsów.
Chipsy z jarmużu można dowolnie przyprawiać. Smakują wyśmienicie zarówno z samą solą, jak i z mieszanką przypraw curry czy ze skórką cytrynową.
Składniki:
- 300 g jarmużu,
- 2 łyżki oleju roślinnego,
- 1 łyżeczka skórki z cytryny,
- 1/4 łyżeczki soli,
- 1/4 łyżeczki słodkiej papryki,
- 1/4 łyżeczki granulowanego czosnku.
1. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 160 stopni.
2. Liście jarmużu oddzielamy od twardych łodyg i dokładnie myjemy, a następnie porządnie osuszamy. Na koniec kroimy je na kawałki o długości 4 cm.
3. Jarmuż wsypujemy do miski i dodajemy olej, skórkę z cytryny oraz pozostałe przyprawy. Wszystko razem mieszamy. Najlepsze rezultaty uzyskasz, "wmasowując" miksturę w liście, które powinny stracić trochę objętości.
4. Jarmuż układamy ciasno na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Liście nie powinny na siebie nachodzić. Pieczemy przez 5 minut. Następnie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i pozwalamy chipsom z jarmużu nabrać chrupkości przez następne 3 minuty.