5 rzeczy, które powstają z surowców wtórnych – wiedzieliście o tym?

PET – to ani tomografia emisyjna ratująca życie, ani angielskie określenie domowego pupila. To po prostu rodzaj plastiku, z którego najczęściej produkuje się butelki na napoje i wodę.

5 rzeczy, które powstają z surowców wtórnych – wiedzieliście o tym?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

19.08.2019 15:10

Mówiąc dokładniej, PET jest to politereftalan etylenu, czyli włókno syntetyczne wynalezione w latach 40. XX wieku w Wielkiej Brytanii, które stosuje się dziś w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, produkując nie tylko opakowania, ale też precyzyjny sprzęt medyczny czy podłoża pod budowę autostrad.

Zgodnie z ubiegłorocznym raportem Rekopolu – Organizacji Odzysku Opakowań S.A.- Polacy rocznie zużywają ok. 650 tys. ton plastikowych opakowań. 72% z nas deklaruje, że segreguje odpady. Niestety rzeczywistość nie jest tak różowa – realnie zaledwie 27% Polaków wrzuca zużyte opakowania do odpowiednich koszy na odpady. Takie "śmieci” stanowią cenny surowiec, czas zatem zacząć postępować z nimi odpowiedzialnie i racjonalnie – dzięki selektywnej zbiórce odpadów zużyte opakowania mogą trafić do recyklingu i zostać skutecznie przetwarzane, a potem wykorzystane wielokrotnie. Zwłaszcza do produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Butelka z butelki PET

Jeżeli będziemy odpowiednio segregować zużyte butelki PET, to trafią one do recyklingu i będziemy mogli nadać im drugie – i kolejne - życie, tak aby służyły nam ponownie. Taki surowiec można wykorzystać do produkcji m.in. nowych butelek. Udowadnia to marka Żywiec Zdrój, która w tym roku wprowadziła na rynek butelkę w 100 proc. wykonaną z plastiku z recyklingu (rPET)

Zastosowanie rPETu do produkcji nowych butelek pozwoliło zmniejszyć zużycie energii i zasobów naturalnych takich jak ropa naftowa czy woda, a także ograniczyło wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku. Pozwoliło również na ograniczenie ilości dwutlenku węgla, który powstaje w trakcie produkcji i utylizacji każdej butelki (tzw. ślad węglowy). Jest on o 45 proc. niższy w wypadku butelki wykonanej w 100 proc. z plastiku z recyklingu niż takiej, która powstała w całości z plastiku PET.

Kolejne życia butelki

Pierwszym etapem do uzyskania dobrej jakości surowca z recyklingu (rPET) jest właściwie zorganizowana selektywna zbiórka butelek z gospodarstw domowych. To etap, w którym może uczestniczyć każdy z nas. Jednak jak pokazują badania, w Polsce nadal mamy sporo do zrobienia w tej kwestii. A tymczasem recykling naprawdę ma sens! Zużyte butelki PET dzięki temu, że zostają odpowiednio posegregowane i trafiają do procesu recyklingu stają się cennym surowcem wtórnym, który w procesie produkcji może zamienić się w ocieplacze do kurtek sportowych, zabawki, meble, plecaki i pokrowce na sprzęt sportowy, a nawet buty oraz pasy bezpieczeństwa z przetworzonego surowca na bazie rPET-u.

Obraz
© Materiały prasowe

Koszulki sportowe

Wystarczy pięć plastikowych butelek, aby wyprodukować koszulkę sportową. Wykorzystanie materiału z recyklingu już od kilku lat funkcjonuje na rynku. Coraz częściej po produkty i opakowania wyprodukowane z surowców wtórnych sięgają nie tylko miłośnicy ekologii. Wiadomo już, że dzięki recyklingowi oszczędzamy podwójnie – dbając o środowisko i nie marnując surowca.

Śpiwór, namiot, dywan…

Każda zużyta butelka ma szansę na powtórne wykorzystanie z korzyścią dla środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli zostanie selektywnie zebrana. Uzyskane z plastiku włókno poliestrowe wykorzystuje się również do produkcji śpiworów i namiotów. Dlatego warto pamiętać, że segregacja śmieci ma sens.

Ze zużytych butelek PET można wyprodukować też miękkie dywany i chodniki. Ciekawostką jest, że takie dywany zazwyczaj tkane są ręcznie ze względu na to, że tworzywo sztuczne nie jest łatwe do scalenia.

Bluzy polarowe, żagle, spadochrony

Obliczono, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować przykładowo jedną bluzę z polaru. W latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych opracowano technologię, dzięki której ze zużytych butelek można otrzymać poliester.

Plastik poddawany jest różnym procesom tak, aby uzyskać z niego wysokiej jakości włókno. Następnie wykorzystywane jest ono do wyprodukowania bluz polarowych. Równie spektakularna jest produkcja materiału, z którego szyje się sprzęt sportowy, zwłaszcza żagle i pokrycie paralotni – nazywa się on dakron. Bo podobnie jak bez wody, nie ma zdrowego trybu życia bez sportu.

Obraz
© Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z marką Żywiec Zdrój ®

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)