Trwa ładowanie...
d15q3p6

5 rzeczy, które powstają z surowców wtórnych – wiedzieliście o tym?

PET – to ani tomografia emisyjna ratująca życie, ani angielskie określenie domowego pupila. To po prostu rodzaj plastiku, z którego najczęściej produkuje się butelki na napoje i wodę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
5 rzeczy, które powstają z surowców wtórnych – wiedzieliście o tym?
(Materiały prasowe)
d15q3p6

Mówiąc dokładniej, PET jest to politereftalan etylenu, czyli włókno syntetyczne wynalezione w latach 40. XX wieku w Wielkiej Brytanii, które stosuje się dziś w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, produkując nie tylko opakowania, ale też precyzyjny sprzęt medyczny czy podłoża pod budowę autostrad.

Zgodnie z ubiegłorocznym raportem Rekopolu – Organizacji Odzysku Opakowań S.A.- Polacy rocznie zużywają ok. 650 tys. ton plastikowych opakowań. 72% z nas deklaruje, że segreguje odpady. Niestety rzeczywistość nie jest tak różowa – realnie zaledwie 27% Polaków wrzuca zużyte opakowania do odpowiednich koszy na odpady. Takie "śmieci” stanowią cenny surowiec, czas zatem zacząć postępować z nimi odpowiedzialnie i racjonalnie – dzięki selektywnej zbiórce odpadów zużyte opakowania mogą trafić do recyklingu i zostać skutecznie przetwarzane, a potem wykorzystane wielokrotnie. Zwłaszcza do produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Butelka z butelki PET

Jeżeli będziemy odpowiednio segregować zużyte butelki PET, to trafią one do recyklingu i będziemy mogli nadać im drugie – i kolejne - życie, tak aby służyły nam ponownie. Taki surowiec można wykorzystać do produkcji m.in. nowych butelek. Udowadnia to marka Żywiec Zdrój, która w tym roku wprowadziła na rynek butelkę w 100 proc. wykonaną z plastiku z recyklingu (rPET)

d15q3p6

Zastosowanie rPETu do produkcji nowych butelek pozwoliło zmniejszyć zużycie energii i zasobów naturalnych takich jak ropa naftowa czy woda, a także ograniczyło wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku. Pozwoliło również na ograniczenie ilości dwutlenku węgla, który powstaje w trakcie produkcji i utylizacji każdej butelki (tzw. ślad węglowy). Jest on o 45 proc. niższy w wypadku butelki wykonanej w 100 proc. z plastiku z recyklingu niż takiej, która powstała w całości z plastiku PET.

Kolejne życia butelki

Pierwszym etapem do uzyskania dobrej jakości surowca z recyklingu (rPET) jest właściwie zorganizowana selektywna zbiórka butelek z gospodarstw domowych. To etap, w którym może uczestniczyć każdy z nas. Jednak jak pokazują badania, w Polsce nadal mamy sporo do zrobienia w tej kwestii. A tymczasem recykling naprawdę ma sens! Zużyte butelki PET dzięki temu, że zostają odpowiednio posegregowane i trafiają do procesu recyklingu stają się cennym surowcem wtórnym, który w procesie produkcji może zamienić się w ocieplacze do kurtek sportowych, zabawki, meble, plecaki i pokrowce na sprzęt sportowy, a nawet buty oraz pasy bezpieczeństwa z przetworzonego surowca na bazie rPET-u.

Recycle Bin, Recyclable Waste, hand throwing plastic bottle into the recycle bin Materiały prasowe
Recycle Bin, Recyclable Waste, hand throwing plastic bottle into the recycle bin

Koszulki sportowe

Wystarczy pięć plastikowych butelek, aby wyprodukować koszulkę sportową. Wykorzystanie materiału z recyklingu już od kilku lat funkcjonuje na rynku. Coraz częściej po produkty i opakowania wyprodukowane z surowców wtórnych sięgają nie tylko miłośnicy ekologii. Wiadomo już, że dzięki recyklingowi oszczędzamy podwójnie – dbając o środowisko i nie marnując surowca.

Śpiwór, namiot, dywan…

Każda zużyta butelka ma szansę na powtórne wykorzystanie z korzyścią dla środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli zostanie selektywnie zebrana. Uzyskane z plastiku włókno poliestrowe wykorzystuje się również do produkcji śpiworów i namiotów. Dlatego warto pamiętać, że segregacja śmieci ma sens.

Ze zużytych butelek PET można wyprodukować też miękkie dywany i chodniki. Ciekawostką jest, że takie dywany zazwyczaj tkane są ręcznie ze względu na to, że tworzywo sztuczne nie jest łatwe do scalenia.

d15q3p6

Bluzy polarowe, żagle, spadochrony

Obliczono, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować przykładowo jedną bluzę z polaru. W latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych opracowano technologię, dzięki której ze zużytych butelek można otrzymać poliester.

Plastik poddawany jest różnym procesom tak, aby uzyskać z niego wysokiej jakości włókno. Następnie wykorzystywane jest ono do wyprodukowania bluz polarowych. Równie spektakularna jest produkcja materiału, z którego szyje się sprzęt sportowy, zwłaszcza żagle i pokrycie paralotni – nazywa się on dakron. Bo podobnie jak bez wody, nie ma zdrowego trybu życia bez sportu.

   Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z marką Żywiec Zdrój ®

d15q3p6

Podziel się opinią

Share

d15q3p6

d15q3p6