Uroda5 schorzeń, które można pomylić z trądzikiem

5 schorzeń, które można pomylić z trądzikiem

5 schorzeń, które można pomylić z trądzikiem

Nie wszystko, co powoduje wypryski, jest trądzikiem

Trądzik można leczyć całymi latami. Niestety, niekiedy bezskuteczne są nawet wielomiesięczne kuracje antybiotykami. Czasem pomaga zmiana dermatologa i zastosowanie zupełnie innej terapii, która obejmuje leczenie zewnętrzne i wewnętrzne.

Jeśli jednak próbowało się już wszystkiego, można załamać ręce. Warto jednak zastanowić się, czy stan swojej skóry na pewno oceniamy właściwie.

Nie wszystko, co powoduje wypryski, jest trądzikiem. Całkiem możliwe, że pospolity trądzik pomylono z innym schorzeniem, które można by wyleczyć lub chociaż zaleczyć w mgnieniu oka.

MM(MO)/Kobieta WP

1 / 5

Trądzik różowaty

Obraz
© Shutterstock.com

Problemy z odróżnieniem trądziku pospolitego od różowatego miewają nawet dermatolodzy. Skutków nietrudno się domyślić. Pacjenci leczą się niewłaściwymi preparatami, aż w końcu zniecierpliwieni co rusz wymieniają jednego lekarza na drugiego.

Trądzik różowaty spowodowany jest najczęściej zaburzeniami naczynioruchowymi. Schorzenie objawia się wykwitami i rumieniami na policzkach i brodzie, które nasilają się m.in. pod wpływem wysokich temperatur czy po zjedzeniu pikantnych potraw.

2 / 5

Zapalenie okołoustne

Obraz
© Materiały prasowe

Jeśli na skórze brody i wokół warg dotąd nie pojawiały się żadne zaskórniki, a teraz czuć na niej liczne nierówności, możemy mieć do czynienia z zapaleniem okołoustnym.

Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana, ale zauważono, że bywa ono efektem stosowania maści sterydowych (dlatego najlepiej nie smarować się nimi dłużej niż trzy dni z rzędu).

Objawem zapalenia okołoustnego są drobne krostki na brodzie oraz poniżej wargi dolnej i powyżej wargi górnej.

3 / 5

Zapalenie mieszków włosowych

Obraz
© Materiały prasowe

Najczęściej myli się je z trądzikiem, kiedy na ramionach, plecach i klatce piersiowej pojawiają się swędzące wypryski.

Choroba może być spowodowana m.in. drożdżakami lub grzybami. Często jest też efektem nadmiernej ekspozycji na słońce i nie do końca udanej lub po prostu niestarannej depilacji.

Zapalenie mieszków włosowych leczy się zwykle zewnętrznie - maściami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybiczymi.

4 / 5

Łupież pstry

Obraz
© Materiały prasowe

Jeśli zamiast zwyczajnych wyprysków masz na ciele jaśniejsze lub ciemniejsze plamy, najprawdopodobniej cierpisz z powodu łupieżu pstrego.

Jest to zakażenie wywołane przez drożdżaki, którego efekty najczęściej widoczne są latem. To dlatego, że zmienione chorobowo obszary nie opalają się. W leczeniu tego schorzenia sprawdza się kwas salicylowy, który zapobiega nawrotom oraz maści przeciwgrzybicze.

5 / 5

Suchość skóry

Obraz
© Materiały prasowe

Gorący prysznic lub kąpiel w wannie, tarcie skóry i częste peelingi nie pozostają bez wpływu na naszą skórę. Może się zdarzyć, że zamiast walczyć z trądzikiemprzyjdzie nam leczenie suchości skóry.

Najczęściej dotyka to osoby żyjące w niesprzyjających warunkach klimatycznych (tj. w krajach i regionach, w których panuje klimat suchy bądź bardzo suchy) oraz te, u których niska jest naturalna produkcja sebum.

Wśród objawów schorzenia wymienia się pękanie, swędzenie i łuszczenie się skóry. W leczeniu sprawdzają się preparaty nawilżające z kwasem mlekowym

MM/(MO)/WP Kobieta

choroby skórytrądzik różowatysucha skóra

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)