Wszyscy wiemy, że lekarzy obowiązuje tajemnica zawodowa. Wciąż istnieją jednak kwestie, których nie poruszamy na wizycie u ginekologa. Boimy się, co sobie o nas pomyśli albo uznajemy, że jakiś fakt go nie zainteresuje. Podpowiadamy, o czym koniecznie musisz wspomnieć podczas wizyty.
Wszyscy wiemy, że lekarzy obowiązuje tajemnica zawodowa. Wciąż istnieją jednak kwestie, których nie poruszamy na wizycie u ginekologa. Boimy się, co sobie o nas pomyśli albo uznajemy, że jakiś fakt go nie zainteresuje. Podpowiadamy, o czym koniecznie musisz wspomnieć podczas wizyty.
Niebezpieczne zachowania seksualne
Wiele kobiet boi się przyznać do pewnych „wyskoków”. Panie zazwyczaj nie mówią lekarzowi o tym, że sypiają z więcej niż jednym mężczyzną lub że uprawiały seks bez zabezpieczenia z przypadkowym partnerem. Uważamy, że takie rzeczy możemy zachować tylko dla siebie i ewentualnie najlepszej przyjaciółki.
Dlaczego powinno się o tym mówić? Pamiętaj, że istnieje ponad 25 różnych chorób wenerycznych. Ginekolog w trakcie badania lub przy analizie wymazu z pochwy może zauważyć coś dziwnego, jednak nie powiąże tego z chorobą, jeżeli nie będzie wiedział, że mogłaś się nią zarazić. Przez to nie zleci odpowiednich badań i dolegliwość może zostać zdiagnozowana zbyt późno. Niestety nie istnieje jeden test, który pozwala wykryć wszystkie możliwe choroby. Z lekarzem musisz być całkowicie szczera.
Tekst: na podst. Huffingtonpost.com/(sr/mtr), kobieta.wp.pl
Zmiany biologiczne
Kobiety często boją się mówić o kwestiach zdrowotnych, które wydają się im wstydliwe. Są to m.in. odczuwanie bólu podczas stosunku seksualnego, nietrzymanie moczu lub stolca czy też zmiany anatomiczne stref intymnych.
Lekarze tłumaczą, że nie powinno się przemilczać tych kwestii. Chociażby dlatego, że wszystkie te dolegliwości są uleczalne. Ból podczas stosunku często jest związany z przekwitaniem i można go zupełnie wyeliminować, jeżeli stosuje się odpowiednie lubrykanty. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zapalenia bakteryjne lub grzybicze pochwy. Również w tym przypadku dobrze dobrane leczenie załatwia sprawę. Nietrzymanie moczu czy stolca oraz zmiany anatomiczne też często są w pełni uleczalne. W tym przypadku lekarz dobiera najlepszą terapię. Czasami to odpowiedni zestaw ćwiczeń, innym razem konieczna jest operacja.
Szkodliwe nawyki
Często wstydzimy się powiedzieć ginekologowi o naszych nałogach. Wydaje nam się na przykład, że jeżeli zapalimy kilka papierosów na weekendowej imprezie, to nie trzeba wspominać o tym podczas badania. Nic bardziej mylnego.
Lekarze zaznaczają, że należy koniecznie wspomnieć o swoich nałogach, szczególnie o paleniu papierosów. Palaczki są kilkukrotnie bardziej narażone na rozwój nowotworu w wyniku zarażenia się wirusem HPV. Nikotyna zwiększa też ryzyko chorób krążenia, szczególnie jeżeli do tego stosuje się antykoncepcję hormonalną, zwłaszcza po 35 roku życia. Dlatego jeżeli jeszcze nie rzuciłaś, musisz zatroszczyć się o odpowiednią antykoncepcję.
Problemy zdrowotne
Kobiety często zapominają wspomnieć o problemach zdrowotnych, które pojawiły się u nich od czasu poprzedniej wizyty. Tym bardziej mało która mówi o chorobach, które dotknęły kogoś z jej najbliższej rodziny.
Według ginekologów to bardzo istotne, żeby poinformować specjalistę, co dzieje się z naszym zdrowiem. Dr Michele Curtis z Uniwersytetu Teksańskiego opowiada, jak pewna pacjentka skarżyła się na obfite krwawienia. Zapomniała jednak wspomnieć, że od pewnego czasu ma problemy z tarczycą, czego częstym efektem są nieregularne miesiączki. Specjaliści zaznaczają, że lekarzowi należy mówić o wszystkim: o nowych lekach, które bierzemy (także tych ziołowych!), przebytych chorobach, a nawet chorobach naszych bliskich. Staraj się niczego nie pominąć. To ginekolog zadecyduje, co jest ważne, a co nie.
Sprawy osobiste
Często panie nie chcą wspominać lekarzowi o rzeczach, które ich zdaniem dotyczą tylko ich oraz partnera. Przykładem może być brak orgazmu albo obniżone libido. Dlaczego warto zwrócić się z tym do specjalisty?
Okazuje się, że ginekolog może być odpowiednią osobą, która udzieli porady w takich kwestiach. Brak orgazmu może być bowiem spowodowany tym, że uprawiacie seks w niekorzystnych pozycjach. Po krótkim wywiadzie lekarz zdecyduje, czy warto dać ci namiary do seksuologa, do poradni małżeńskiej, a może na specjalne ćwiczenia. Podobnie jest z obniżonym libido. Czasami to kwestia obniżenia się poziomu hormonów. Ginekolog będzie wiedział, do jakiego specjalisty cię skierować.
Tekst: na podst. Huffingtonpost.com/(sr/mtr), kobieta.wp.pl