5 skutecznych sposobów na męskie łysienie
Szacuje się, że w Polsce z problemem łysienia zetknął się już co czwarty młody mężczyzna (przed 30. rokiem życia), a wśród panów po 50-tce, wypadające włosy zauważa już co trzeci badany. Ten powszechny problem nie musi być jednak zaułkiem bez wyjścia i przy odrobinie wiedzy i systematyczności możliwa jest zdecydowana poprawa, a nawet powrót do pierwotnego stanu. Sposobów na łysienie u mężczyzn jest wiele. Warto poznać 5 najskuteczniejszych.
23.05.2018 | aktual.: 19.10.2018 11:48
Dermokosmetyki na porost włosów
Kiedy włosy dopiero zaczynają wypadać, warto wypróbować najmniej inwazyjną, a zarazem naturalną metodę walki z łysieniem, czyli dermokosmetyki. Produkty te są dostępne w aptece bez recepty, a od zwykłych kosmetyków odróżniają je właściwości lecznicze (kosmetyki spełniają przede wszystkim funkcję upiększającą). W tym przypadku warto wypróbować preparaty wzbogacające nasze włosy o dodatkowe elementy, np. odżywki, które w swoich składach zawierają takie pierwiastki jak miedź (wzmocnienie włosów), czy cynk (odporność na łupież)
oraz potrzebne witaminy (A, B6), a także keratynę i proteiny. To bezpieczny sposób na łysiebie, który przeznaczony jest dla cierpliwych mężczyzn, którym nie będzie przeszkadzał fakt, że na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać aż do zakończenia kuracji, czyli ok. 2-3 miesiące.
Leczenie łysienia - metody laserowe
Jeśli naturalne metody walki z łysieniem zawiodą, pierwszym polecanym wówczas sposobem na łysienie u mężczyzn jest wykorzystanie lasera w tzw. terapii laserowej. Polega ona na stymulacji układu ukrwienia skóry głowy, aby sprowokować porost nowych mieszków włosowych. Metoda ta jest bardzo skuteczna i bezpieczna. Ma jednak zasadniczą wadę - jest droga (cena laserowej terapii łysienia wynosić może nawet do 1000 złotych w zależności od miejsca leczenia), a pełny efekt widoczny jest dopiero po zakończeniu kuracji, która w zaawansowanych stadiach łysienia może potrwać nawet do roku. Co więcej, po zakończeniu leczenia powinno się co jakiś czas poddać zabiegom podtrzymującym efekt, co może okazać się uciążliwe.
Zabiegi mezoterapii skutecznym sposobem walki z łysieniem
Równie skutecznym, ale o wiele mniej popularnym, głównie ze względu na inwazyjną formę (nakłucia skóry głowy), sposobem na łysienie jest mezoterapia. Ten popularny w kosmetologii zabieg, dzięki możliwości dotarcia do skóry właściwej, sprawdza się również w leczeniu łysienia u mężczyzn. Pacjent podczas terapii poddawany jest badaniu trychogramem, czyli specjalnym mikroskopem, analizującym skórę głowy i pozwalającym na dokładny dobór odpowiedniego leku, który następnie metodą igłową wprowadzany jest pod skórę. Cena mezoterapii na łysienie od ok. 500 do nawet 1200 złotych w zależności od ilości potrzebnych zabiegów.
Farmakologia w leczeniu łysienia u mężczyzn
Wykorzystanie farmakologii zalecane jest szczególnie w przypadku androgenowego łysienia u mężczyzn, które jest jednym z najczęstszych. W większości przypadków ma ono podłoże genetyczne. W tej sytuacji jedyną deską ratunku może okazać się wizyta u lekarza i przepisanie odpowiednich leków na łysienie. Do najpopularniejszych należą finasteryd i minoxidil , pozwalające powstrzymać zamianę testosteronu w hormon powodujący łysienie (DHT). Minusem tego sposobu na łysienie jest długi czas oczekiwania na efekty (kuracja trwa od 2 do 3 miesięcy) oraz możliwość wystąpienia wielu efektów ubocznych.
Zobacz także
Przeszczep włosów u mężczyzny - czy to już ostateczność?
W sytuacjach beznadziejnych i takich, które wykluczają wykorzystanie powyższych sposobów na łysienie, pozostaje przeszczep włosów. Zabieg jest coraz popularniejszy, chociaż często wśród mężczyzn jest tematem tabu. Metoda ta jest skuteczna, a jej efekty widać od razu po zakończeniu zabiegu. Ponadto, nie trzeba go poprawiać, a przeszczepione włosy zaczynają naturalnie rosnąć już samodzielnie. Przeszczep włosów polega na przeniesieniu zdrowych mieszków włosowych z okolic uszu i potylicy w łysiejące miejsca i może potrwać do 5 godzin, a w jego trakcie możliwe jest przeniesienie ok. 2 000 zdrowych mieszków. Jedyną wadą tej metody jest wysoka cena kuracji. Koszt przeszczepu włosów może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od stopnia łysienia.