UrodaRodzaje laserów i ich zastosowanie w dermatologii kosmetycznej

Rodzaje laserów i ich zastosowanie w dermatologii kosmetycznej

Zastosowanie lasera we współczesnej dermatologii i kosmetologii jest coraz bardziej popularne. Laseroterapia jest wykorzystywana do zamykania naczynek, usuwania tatuaży, eliminowania blizn czy rozstępów, depilacji, a także fotoodmładzania. Jakie są rodzaje laserów i w jakich zabiegach są najczęściej stosowane?

Rodzaje laserów i ich zastosowanie w dermatologii kosmetycznej
Źródło zdjęć: © iStock.com

25.06.2018 22:15

Co to jest laser?

Laser to urządzenie, które wytwarza światło. Światło lasera różni się od innych źródeł światła tym, że jego wiązka jest spójna, koherentna, a promienie, które ją tworzą, mają tę samą długość. Przez tę właściwość wiązka laserowa może być skierowana tylko na jeden punkt.

Właśnie ta cecha lasera jest wykorzystywana w kosmetologii i dermatologii. Laser daje możliwość uzyskania dużej mocy światła na minimalnej powierzchni, dlatego pozwala na naświetlanie wybranych punktów na skórze.

Zastosowanie lasera w kosmetologii

Laser kosmetyczny jest urządzeniem uniwersalnym, dlatego przy wyborze odpowiedniej długości fal może służyć do odmładzania i wygładzania skóry, depilowania, usuwania przebarwień skórnych, brodawek i innych zmian na skórze. Przykładowo w depilacji fotoakceptorem jest melanina i to na niej skupia się wiązka laserowego światła. Przy usuwaniu tatuażu jest to pigment, natomiast przy zamykaniu naczynek krwionośnych, hemoglobina. Narzędzi wykorzystujących technologię laserową w kosmetologii jest kilka, a wśród najbardziej popularnych wymienia się laser rubinowy, argonowy, CO2 i neodymowo-yagowy.

Laser rubinowy

Laser rubinowy to pierwszy działający laser, którego historia sięga lat 60. XX wieku. Ośrodkiem czynnym w tym laserze jest ciało krystaliczne, czyli rubin. Cechą tego lasera jest impulsowy tryb pracy. Zastosowanie lasera rubinowego obejmuje usuwanie zmian skórnych i tatuaży. Wykorzystuje się go również w zabiegu depilacji. Mechanizm jego działania opiera się na termicznym uszkodzeniu określonej tkanki, która zostaje poddana koagulacji i odparowaniu. Cena zabiegu laserem rubinowym wynosi od 200 do 800 złotych. Należy jednak pamiętać, że usunięcie dużego tatuażu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Laser argonowy

W laserze argonowym źródłem światła jest gaz. Najczęściej wykorzystywany jest do leczenia zmian barwnikowych i naczyniowych. Wskazaniem do użycia lasera argonowego są takie dolegliwości jak trądzik różowaty, brodawki, kurzajki, narośla, przebarwienia skórne, a także tatuaże. W 75 proc. przypadków przy wykorzystaniu lasera argonowego udaje się uniknąć powstawania blizn.

Laser neodymowo-yagowy

Laser neodymowo-yagowy emituje promienie o długości 1064 nm. Najczęściej jest wykorzystywany do usuwania zmian naczyniowych. Dlatego ma szerokie zastosowanie przy takich zmianach skórnych jak trądzik różowaty czy rumień naczyniowy. Laser neodymowo-yagowy działa na zasadzie emitowania fali światła, która na tkance wytwarza ciepło, co pozwala na jej naprawę lub usunięcie zakażonych komórek.

Laser CO2

W laserze CO2 wykorzystywany jest dwutlenek węgla. Po kontakcie wiązki lasera ze skórą, dwutlenek węgla jest pochłaniany przez jej wierzchnie warstwy. Zaletą laserów CO2 jest precyzyjne usuwanie zmian skórnych oraz krótki i bezbolesny okres gojenia. Zabieg laserem CO2 jest prosty, szybki i zazwyczaj jednorazowy. Ten typ lasera wykorzystuje się do usuwania brodawek łojotokowych i wirusowych, nagniotków, odcisków, kaszaków, włókniaków oraz ziarniniaków naczyniowych.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)