Fitness6 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o torbielach jajnika

6 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o torbielach jajnika

6 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o torbielach jajnika

Torbiel na jajniku pojawia się niepostrzeżenie i zazwyczaj znika samoczynnie. Jednak niektóre z nich wymagają leczenia hormonalnego lub operacji. Schorzenie może mieć charakter łagodny, ale w skrajnych przypadkach może też być zmianą nowotworową. Jakie są objawy tej choroby?

Torbiel na jajniku pojawia się niepostrzeżenie i zazwyczaj znika samoczynnie. Jednak niektóre z nich wymagają leczenia hormonalnego lub operacji. Schorzenie może mieć charakter łagodny, ale w skrajnych przypadkach może też być zmianą nowotworową. Jakie są objawy tej choroby?

Najczęstszą przyczyną tworzenia się torbieli są zaburzenia hormonalne. Podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego w jajniku dojrzewa pęcherzyk Graffa, który zawiera komórkę jajową. W odpowiednim momencie pęka i uwalnia komórkę. Niekiedy jednak pęcherzyk zamiast pęknąć, zaczyna rosnąć. Wówczas powstają torbiele, które zakłócają pracę jajnika.

Tekst: Monika Stypułkowska, na podst. shine.yahoo.com(ms/pho), kobieta.wp.pl

1 / 5

Jakie są objawy?

Obraz
© 123RF

W większości przypadków torbiel to tylko łagodna zmiana, która przypomina pęcherzyk wypełniony płynem. Zwykle nie są zbyt duże, ale zdarzają się takie, które osiągają wielkość grejpfruta. To większe torbiele często dokuczają. Jakie są charakterystyczne objawy? Zazwyczaj występują zaburzenia cyklu miesiączkowego, ból podbrzusza, ból okolic jajnika, obrzęk, wzdęcia, ból pleców. Torbiele mogą także powodować ból podczas stosunku lub oddawania moczu, niewyjaśniony przyrost masy ciała, migreny oraz nudności.

2 / 5

Jakie są rodzaje?

Obraz
© 123RF

Wiele małych torbieli tworzy się, gdy pęcherzyki Graafa nie pękają. W wyniku tego może powstać zespół policystycznych jajników (PCOS). Zespół wielotorbielowatych jajników jest zaburzeniem hormonalnym i najczęstszą przyczyną niepłodności.

Endometrioza również może być odpowiedzialna za powstawanie torbieli. Polega na pojawieniu się fragmentów błony śluzowej macicy w innych narządach, takich jak: jajniki, jajowody, pochwa, srom lub nawet jelita czy płuca. Taka migracja komórek błony śluzowej macicy po organizmie może doprowadzić do powstawania (i rozwijania się) torbieli wypełnionych krwią (tzw. torbiele czekoladowe).

Zdecydowana większość torbieli ma charakter łagodny, ale istnieje zagrożenie powstania (lub przekształcenia się) torbieli w nowotwór złośliwy.

3 / 5

Jak torbiele są diagnozowane?

Obraz
© 123RF

Już przeprowadzone przez lekarza badanie ginekologiczne pozwala na wykrycie torbieli. Jednak dokładne zdiagnozowanie polega zazwyczaj na wykonaniu dopochwowego badania USG, które pokazuje, jaka jest wielkość torbieli, gdzie jest umiejscowiona i czy konieczne jest jej usunięcie. Niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie.

4 / 5

Co powoduje zignorowanie objawów?

Obraz
© 123RF

Małe torbiele rzadko dają o sobie znać, dlatego bardzo ważną rolę odgrywają wizyty i kontrolne badania ginekologiczne. Nieduże nie wymagają leczenia, gdyż większość z nich po pewnym czasie zanika samoczynnie. U niewielu kobiet potrzebna jest kuracja hormonalna, która pozwala na samoistne wchłonięcie się pęcherzyka.

Operacja jest przeprowadzana, gdy torbiel grozi pęknięciem lub mogłaby przekształcić się w nowotwór złośliwy jajnika. Wybór metody zabiegu uzależniony jest od wieku, stanu zdrowia kobiety, a także od rodzaju i wielkości torbieli. Łatwe do usunięcia zmiany w jajniku wycina się laparoskopowo. Natomiast w przypadku dużej i trudno dostępnej torbieli, niezbędna jest tradycyjna operacja.

5 / 5

Jak można się ich pozbyć?

Obraz
© 123RF

Niestety lekceważenie torbieli może spowodować pęknięcie, krwotok wewnętrzny lub infekcję. Mogą także uciskać inne narządy. Należy zaznaczyć, że w skrajnych przypadkach zbyt późno wykryta lub nieodpowiednio leczona może doprowadzić do groźnych powikłań, np. bezpłodności lub nawet raka jajnika. Niebezpieczne dla zdrowia może być także skręcenie się szypułki, na której rośnie torbiel. Dlatego niezbędne jest regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego i wykonywanie specjalistycznych badań.

Tekst: Monika Stypułkowska, na podst. shine.yahoo.com(ms/pho), kobieta.wp.pl

zdrowie kobietyginekologchoroby kobiece

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)