Trwa ładowanie...

6 tygodni po diagnozie zmarła. W Wielkiej Brytanii za późno wykrywają raka jajnika

Nowe badania wykazały, że jedna na pięć kobiet w Anglii, u których zdiagnozowano nowotwór jajnika nie może poddać się leczeniu. "Wszyscy musimy współpracować, aby wcześniej zdiagnozować tę chorobę" - wyjaśnia onkolog Andy Nordin.

Share
6 tygodni po diagnozie zmarła. W Wielkiej Brytanii za późno wykrywają raka jajnikaŹródło: 123RF
d23uuyl

Organizacja Target Ovarian Cancer podaje, że późna diagnoza dla raka jajnika jest częsta z powodu braku rozpoznania objawów, braku wiedzy lekarza rodzinnego na ten temat i opóźnienia w uzyskaniu właściwych testów diagnostycznych. Konsekwencją powyższych działań jest, że kobiety już w zaawansowanym stadium trafiają do specjalistów. Pacjentki u których rozpoznano raka jajnika na późniejszym etapie, mogą nie być w stanie znieść chirurgii inwazyjnej i chemioterapii wymaganej w leczeniu.

Statystyki zostały opublikowane w ramach projektu "Get Data Out", aby dostarczyć społeczeństwu więcej informacji na temat nowotworów. Annwen Jones, dyrektor wykonawcza organizacji, stwierdza: "Wszyscy musimy podwoić nasze wysiłki w tej dziedzinie. Rząd, który przygotowuje długoterminowy plan NHS, musi wyeliminować opóźnienia i poprawić wczesną diagnostykę w raku jajnika".

Andy Nordin, onkolog w East Kent Gynecological Center, wyjaśnia, że późne diagnozowanie raka jajnika jest problemem od dawna."Od ponad 20 lat jesteśmy świadomi, że wyleczenie raka jajnika w Wielkiej Brytanii jest złe w porównaniu z wieloma rozwiniętymi krajami" - kwituje.

d23uuyl

Emma Richman, 47-letnia kobieta z Poole, straciła 64-letnią matkę Lindę przez raka jajnika zaledwie sześć tygodni po otrzymaniu diagnozy. "Doskonale pamiętam ten dzień w szpitalu, w którym u mojej mamy zdiagnozowano raka jajnika. Lekarz powiedział, że mama miała już raka jajnika w czwartym stadium, który jest nieuleczalny" - wyznała Richman na independent.co.uk.

W październiku bieżącego roku ujawniono, że kobiety w Wielkiej Brytanii z rakiem jajnika są diagnozowane znacznie wolniej niż w innych krajach. Według badania 30 proc. kobiet z rakiem jajnika zostało zdiagnozowanych w ciągu jednego miesiąca w Wielkiej Brytanii, w porównaniu do 43 proc. kobiet na całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23uuyl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23uuyl
d23uuyl